در حالی که وین آماده آتش بازی سال نو میلادی می‌شود، مذاکرات دور هشتم در هتل کوبورگ ادامه دارد. بعد از نشست ۴+۱ با ایران در روز دوشنبه، قرار شد هیات‌های کارشناسی از روز سه شنبه در موضوع لغو تحریم‌ها، اقدامات هسته‌ای، راستی‌آزمایی و تضمین‌ها کار خود را آغاز کنند. در واقع گفتگو‌ها تا پنج‌شنبه ادامه دارد و از جمعه تا یکشنبه به دلیل تعطیلات سال نو میلادی، تنفس خواهد داشت و از دوشنبه (۱۳ دی ماه) از سر گرفته می‌شود.

به گزارش دیدار نیوز پیش از شروع دور جدید مذاکرات وین علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران علاوه بر دیدار دوجانبه با نماینده فرانسه، آقای باقری کنی ملاقاتی سه جانبه با نمایندگان چین و روسیه و دیداری با انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام داده است.از سوی دیگر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در توئیتر خود نوشته است که قبل از آغاز رسمی مذاکرات دور هشتم با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار کرده است.

این دیدار‌ها نشانه‌های خاصی دارد که ردپای آن را در هفته یا حتی ماه‌های گذشته باید دنبال کرد. به نظر می‌رسد فرانسه در مذاکرات وین به دنبال منافع بیشتر برای خود می‌گردد و به همین دلیل در مذاکرات قبلی کارشکنی‌هایی را دنبال کرد. از سوی دیگر روسیه در مذاکرات هسته‌ای ایران با آمدن دولت جدید در ایران نقش پر رنگ تری را ایفا می‌کند؛ تا جایی که طبق گزارش‌ها در دور قبلی با میانجیگری روسیه مذاکرات ادامه پیدا کرده است. همچنین سفر‌های علی باقری کنی به روسیه نیز به خوبی این شرایط را به تصویر کشیده است.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز این دور از مذاکرات را اینگونه ارزیابی کرده است که مذاکرات در مسیر خوبی قرار دارد و مهم این است که متن مشترک واحدی در اختیار داریم که تیم مذاکره‌کننده ما بر روی آن تمرکز دارد. احتمالاً این دور از مذاکرات در حقیقت نقشه راه آینده مذاکرات و پرونده برجام را به خوبی نشان خواهد داد.

لغو تحریم‌ها، اولویت ایران

علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در خصوص نتایج دور هشتم مذاکرات گفته است: «واشنگتن قبل از بازگشت کامل به اقدامات هسته‌ای خود ابتدا باید تحریم‌ها را لغو کند. رمز موفقیت و پیشرفت مذاکرات لغو موثر و موثر تحریم‌ها است. در مدت کوتاهی می‌توان به توافق رسید و این بستگی به جدیت پذیرش لغو تحریم‌ها دارد. ایران بر اهمیت در اولویت قرار گرفتن موضوع لغو تحریم‌ها، راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌ها و تضمین‌ها در آغاز بررسی محتوایی متون مذاکراتی در وین تاکید کرد.»

این سخنان به خوبی نشان می‌دهد که تیم مذاکره کننده ایران سعی دارد امتیاز لغو یا تعلیق تحریم‌های بیشتری را در این دور از مذاکرات به دست بیاورد. زیرا با لغو تحریم‌ها اقتصاد آسیب‌دیده ایران نیز وارد مرحله جدیدی می‌شود. بر همین اساس لغو تحریم‌های بانکی و نفتی در اولویت این تیم قرار گرفته است.

غربی‌ها هنوز هشدار می‌دهند

در حالی که تیم مذاکره‌کننده و حتی وزیر امور خارجه ایران به مذاکرات بسیار خوش‌بین هستند، اما غربی‌ها هنوز هشدار می‌دهند. انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات برجام در خصوص این دور از مذاکرات وین گفته است: «تهران و واشنگتن باید تصمیم‌های سیاسی سختی اتخاذ کنند. بدون اتخاذ تصمیم‌های سیاسی دشوار در تهران و واشنگتن امکان موفقیت مذاکرات وجود ندارد.»

از سوی دیگر رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در مصاحبه‌ای با اشاره به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای و منطقه‌ای ایران مدعی شد که اقدامات ایران اشتباه محاسباتی است و ایران دارد با آتش بازی می‌کند. در حقیقت غربی‌ها نگران وقت‌کشی تیم ایرانی برای رسیدن ایران به بمب اتمی هستند. بر همین اساس سعی دارند با هشدار مذاکرات وین را به توافق قطعی نزدیک کنند.