وزیر امور خارجه انگلیس در نشستی خبری، ادعاهای خود علیه روسیه، چین و ایران را تکرار کرد.

به گزارش فارس، لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس روز یکشنبه با تکرار لفاظی‌ها علیه ایران نیز گفت:‌ ‌این آخرین فرصت برای ایران است که با عزم جدی پای میز مذاکره برای توافق درباره مفاد برجام بنشیند. این آخرین فرصت است و حیاتی است که آن‌ها این اقدام را انجام دهند. ما اجازه نمی‌دهیم ایران به بمب اتمی دست یابد

او در ادامه گفت: گفت‌وگوها در وین ادامه دارد و ما در پیام خود به ایران به‌طور شفاف اعلام کرده‌ایم که آن‌ها باید به میز مذاکره برگردند و با مفاد برجام موافقت کنند

تراس همچنین در پاسخ به سوالی درباره ادعای اخیر وزیر امور خارجه آلمان گفت:هنوز زمان برای ایران وجود دارد تا با این توافق موافقت کند. هنوز فرصت باقی است و از ایران می‌خواهم به میز مذاکره برگردد.

آنالنا بائربوک وزیر خارجه جدید آلمان بامداد یکشنبه در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران پس از دیدار با وزرای خارجه کشورهای گروه ۷ مدعی شد:در روزهای گذشته نشان داده شد که هیچ پیشرفتی نداریم زیرا به دلیل پیشنهاد دولت ایران، مذاکرات به شش ماه قبل بازگردانده شده استادعای تراس در حالی مطرح شده که دور جدید مذاکرات در دولت جدید ایران (دولت سیزدهم) دوشنبه هشتم آذ ماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام آغاز شد و توافق شد که کارگروه رفع تحریم‌ها روز سه‌شنبه برگزار شود و بعد از آن هم کارگروه هسته‌ای در سطح کارشناسان تشکیل جلسه داد و در نهایت چهارشنبه شب دهم آذر ماه هیأت ایرانی به ریاست علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران دو سند شامل رفع تحریم‌ها و موضوعات هسته‌ای به طرف مقابل ارائه کرد.در پی درخواست طرف اروپایی برای مشورت با پایتخت‌ها تنفسی در این مذاکرات ایجاد و دوباره روز (پنجشنبه) ۱۸ آذر ماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام این مذاکرات از سر گرفته شد که همچنان در وین در جریان است.

ادعاهای طرف‌های غربی درباره جدیت ایران در مذاکرات در حالی مطرح می‌شود که علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم‌ها روز جمعه در جمع خبرنگاران درباره جدیت ایران در مذاکرات گفت: این‌که ایران در وین  حضور دارد و در حال مذاکره است نشانگر جدیت ایران است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روزشنبه تأکید کرد: در حوزه بی اثر کردن و لغو تحریم‌ها دو ماموریت مهم به دستگاه دیپلماسی سپرده شده است. ما موظفیم که مجاهدت کنیم و با رویکردی انقلابی و جهادی هم در مسیر بی اثر کردن تحریم‌ها به این شعار و سیاست دولت آقای دکتر رئیسی که توسعه پایدار اقتصادی بدون نگاه به مذاکرات وین را دنبال می‌کنند، به این سیاست و تحقق این سیاست کمک کنیم.

با این حال به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر درباره روند مذاکرات وین نوشت: گفت‌وگوهای وین در حال انجام است. تعدادی نشست در قالب‌های مختلف برای امروز برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از موضوعات باقی مانده همچنان در دستور کار قرار دارند اما اکنون پس از وقفه هفته گذشته، مطابق با استانداردها و قواعد دیپلماسی چندجانبه به درستی به آنها رسیدگی می شود.

اولیانوف همچنین در واکنش به برخی گمانه زنی ها درباره نتیجه رایزنی های اخیر در وین در توئیتی نوشت: در کمال تعجب برخی تحلیلگران و روزنامه نگاران وضعیت گفت‌وگوهای وین را دراماتیک و تقریبا به بن بست رسیده توصیف می کنند. اینطور نیست. پس از یک وقفه مذاکره کنندگان به دیپلماسی چانه زنی عادی بازگشتند و رایزنی های فشرده خود را ادامه دادند.

دور جدید مذاکرات ایران و ١+٤ با هدف احیای توافق هسته‌ای از روز پنج شنبه گذشته در وین، پایتخت اتریش آغاز شده است. جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که با هدف لغو کلیه تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا و رسیدن به توافقی خوب در این مذاکرات حاضر می‌شود.