مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین گفت که در نتیجه تعامل و نشست‌هایی که طی چند روز گذشته در سطح کارشناسی و مقام‌های ارشد مذاکره‌کننده برگزار شد اختلافات طرفین درباره دامنه و حیطه موضوعات مورد مذاکره در حال کاهش است.

علی باقری کنی عصر دیروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین که با هدف رفع تحریم‌ها جریان دارد توضیح داد: ما دو مساله اساسی داریم که به نظرم باید این دو را از هم تفکیک کنیم. یک مساله اختلاف دیدگاه طرفین نسبت به موضوعاتی است که باید مذاکره شود. مساله دیگر اختلاف موضع دو طرف در خصوص موضوعات مذاکره است.  یعنی یک وقت مساله این است که راجع به چند مساله مذاکره کنیم که ممکن است بین طرفین اختلاف باشد. یک مساله دیگر این است که مواضع دو طرف در مورد حیطه و دامنه موضوعاتی که به توافق رسیدیم چگونه است.

وی با بیان اینکه مواضع دو طرف با هم فاصله دارد و در موضوعات مختلف این فاصله متفاوت است افزود: اما نکته‌ای که در چند روز گذشته وجود داشت این بود که در مورد دامنه و حیطه ای که موضوعات قابل مذاکره قابل طرح است در طول این چند روز با تعامل و نشست‌هایی که هم در سطح کارشناسی و هم در سطح مقام‌های ارشد مذاکره کننده برگزار شد رو به کاهش است و طرفین درحال رسیدن به یک جمع بندی مشخص در مورد دامنه و حیطه موضوعاتی که باید در دستور کار مذاکرات قرار گیرد هستند.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: به نظرم این یک پیشرفت بسیار خوبی است که اگر ما بتوانیم در همین دوره زمانی به یک جمع‌بندی در مورد دامنه و حیطه موضوعات قابل مذاکره برسیم موضوع اهمیت داری است چون ابتدا در این زمینه بین طرفین اختلاف وجود داشت.وی سپس اضافه کرد: در مورد موضوعات مورد مذاکره طبیعی است که طرفین با هم اختلاف داشتند و دارند. حتی در گفت‌وگوهایی که شش دور قبل در وین برگزار شد ما موارد متعددی را شاهد هستیم که بین طرفین اختلاف وجود داشته و این اختلاف‌ها در طول این مدت باقی ماند.

خوش‌بین هستیم که گفت‌وگوها را

 به سرانجام موفقی برسانیم

باقری در پاسخ به اینکه تا چه اندازه نسبت به موفقیت مذاکرات خوش‌بین است گفت: ما به جهت منطق قوی و استحکام مواضعی که داریم و چارچوب هایی که متقن است و مبانی که حتی مورد قبول طرف مقابل‌مان است، با نگاه خوش‌بینانه به فرآیند آتی گفت‌وگوها می نگریم. اما هیچگاه اقدامات خصمانه، غیرقانونی، مخرب و حتی ضدانسانی برخی از طرف هایی که مقابل ما هستند از یادمان نمی‌رود و ملت ما سابقه بسیار بسیار بدی در ذهنشان است.

مذاکره کننده ارشد کشورمان افزود: بر این اساس، این سابقه و این بی اعتمادی که نزد ملت ما است، اجازه نمی‌دهد که ما نسبت به فرایند پیش رو ساده اندیشی کنیم. اما نسبت به مواضع خودمان و باوری که نسبت به چارچوب ها داریم خوش‌بین هستیم که بتوانیم در آینده قابل پیش بینی، گفت‌وگوها را به سرانجام موفقی برسانیم.

مذاکره کننده ارشد کشورمان بیان داشت: به هر حال منطق جمهوری اسلامی ایران و مواضع مستحکم و متینی که ایران در این دور از گفتگوها داشته و مواضعش مبتنی بر مبانی قابل قبول طرف مقابل هم هست، چارچوب خیلی خوبی را برای استمرار گفتگوها فراهم کرده و تصور من این است که این فضاسازی ها عمدتا برای جبران کمبود و نقصانی است که طرفهای مقابل ما در گفتگو دارند که بعید می دانم بتوانند به دستاورد قابل توجهی دست پیداکنند.