جیحون بایرام اف، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان تاکید کرد: باکو علاقه‌مند به توسعه روابط با تهران با توجه به اشتراکات فراوان دو کشور در زمینه‌های مختلف است.

وزیر خارجه آذربایجان اعلام کرد که آذربایجان همانند گذشته به دنبال توسعه روابط با ایران است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری ترند، جیحون بایراموف گفت: در طول هفته‌های اخبر پیام‌های مثبتی از سوی ایران به آن‌ها رسیده است و باکو از این پیام‌ها استقبال می‌کند

وزیر خارجه آذربایجان در این رابطه مشکلات اخیر پیش آمده میان ایران و آذربایجان گفت: طرف ایرانی مطلع شد که آذربایجان نگران ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به منطقه قره‌باغ است. با این وجود مسئله ورودهای غیرقانونی ادامه پیدا کرد؛ سپس هنگام بازرسی در خاک آذربایجان مشخص شد که دو وسیله نقلیه متعلق به شرکت‌های ایرانی به طور غیرقانونی وارد حریم آذربایجان شده‌اند و راننده‌های این وسایل نقلیه بازداشت شدند. مذاکرات نیز از طریق کانال‌های دیپلماتیک ادامه پیدا کرد.

بایراموف عنوان کرد که از این طریق، نتیجه عادی حاصل شده است.وی تاکید کرد که آذربایجان همیشه آماده حل و فصل مشکلات از طریق گفت‌وگو بر پایه اصل رابطه و احترام متقابل و عدم دخالت در امور یکدیگر است.

به گزارش ایسنا، الهام علی اف، رئیس‌جمهور آذربایجان اخیرا در گفت‌وگویی با روزنامه ایتالیایی ریپابلیکا در اظهاراتی ضدایرانی با اشاره به تردد کامیون های ایرانی در مسیر تجاری همیشگی خود مدعی شده بود: پس از آزادی قره‌باغ، ما در مرزهای خودمستقر شدیم و آنجا ماندیم. مسیر میان برخی شهرهای ارمنستان از محدوده آذربایجان عبور می‌کند. ما مشاهده کردیم که از این مسیر برای عبور کالاهای غیرقانونی به قره‌باغ و محدوده ما استفاده می‌شود. این غیرقابل قبول است. ما خواهان این هستیم که به مرزهای‌مان احترام گذاشته شود. ما به طور غیرقانونی به مرزهای دیگر کشورها ورود نمی‌کنیم. پیام ما ساده بود. دیگر کافی است. ما یک بیانیه دوستانه فرستادیم تا جلوی این اتفاق را بگیرم. این مسیرها تحت کنترل ماست و دلیلی ندارد که فریبکاری کنیم و بگوییم این اتفاق نیفتاده است. متاسفانه به خوبی به این هشدار پاسخ داده نشد.