وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگویی به مذاکرات ریاض با تهران اشاره کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از العالم، فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در رم و در حاشیه نشست گروه ۲۰ درباره مذاکره ریاض با تهران گفت که مذاکرات با ایران دوستانه است اما پیشرفت زیادی نداشته است. وی در گفت‌وگویی با سی ان بی سی گفت: ما در حال مذاکره هستیم. ما در اینجا متعهد به یافتن مسیری برای حصول توافق با ایران هستیم تا به صورتی بی‌ثباتی امنیتی منطقه را حل‌وفصل کنیم که بتوانیم آینده‌ای مساعد را برای مردمانمان رقم بزنیم. تا بدین جای کار، ماهیت این مذاکرات مقدماتی بوده‌اند. ما چهار دور مذاکرات داشته‌ایم. ممکن است دور دیگری (از مذاکرات) نیز داشته باشیم. داریم بر روی این مسئله کار می‌کنیم. تاکنون به هیچ نتیجه قاطعی نرسیده‌ایم اما این مذاکرات آن‌قدر مثبت بوده‌اند تا اجازه دهند گفت‌وگوهای بیشتری داشته باشیم. هنوز نتیجه ملموسی حاصل نشده است.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو گفت: برای ما حیاتی است که به تداوم فعالیت‌های هسته‌ای در ایران رسیدگی کنیم. بر ای‌مان همچنین حیاتی است که مسئله عدم دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز حل شود. این‌ها تهدیداتی جدی علیه امنیت و ثبات منطقه‌ای هستند.

حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه کشورمان نیز پیش از این در گفت‌وگویی با  شبکه NBC آمریکا در پاسخ به این‌که ایران گفت‌وگوهایی را با عربستان آغاز کرده است. روابط دو کشور در سال ۲۰۱۶ قطع شد. اعتقاد بر این است که ایران در جنگ‌های نیابتی با عربستان در یمن دست دارد. آیا راهکاری سیاسی را برای آن جنگ (یمن)  می‌بینید؟ گفت: اولاً موضوع یمن مسئله‌ای است که بین یمن و عربستان جریان دارد و جمهوری اسلامی ایران دخالتی در آن ندارد. ما هر راه‌حلی را برای مسئله یمن صرفاً مبتنی بر راهکار سیاسی می‌دانیم. اما ما همواره از گفتگوهای منطقه‌ای استقبال کرده‌ایم ازجمله از گفتگو با عربستان سعودی. ما گفتگوهای جدیدی را شروع کرده‌ایم و فکر می‌کنم در مسیر خوبی قرار دارد. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا راه‌کار نظامی در قبال یمن را مردود اعلام کرد و راه‌حل سیاسی ارائه داد.

وی همچنین در نشستی دیگر با اشاره به گفت‌وگوهای ایران و عربستان گفت: گفت‌وگوی ایران و عربستان روند درست خود را طی می‌کند و ما به گفت‌وگوی بیشتری نیاز داریم. ما و عربستان به توافقات خاصی در موضوعات مشخص رسیدیم و از این گفت‌وگو استقبال می‌کنیم. گفت‌وگوی ما با عربستان به نفع منطقه است و این گفت‌وگویی سازنده است. ایران و عربستان دو کشور مهم هستند و نقش بسیار مهمی در تثبیت امنیت منطقه دارند.