وزیر امور خارجه از سفر رئیس‌جمهور ونزوئلا به تهران طی ماه‌های آتی خبر داد و گفت: وزیران امور خارجه ایران و ونزوئلا در این سفر و در حضور رییسان جمهور دو کشور سند همکاری‌های ۲۰ ساله تهران- کاراکاس را امضا خواهند کرد.

حسین امیر عبداللهیان دیروز در نشست خبری مشترک با فلیکس پلاسنسیا گونسالس همتای ونزوئلایی خود اضافه کرد: ما در زمینه‌های فنی، اقتصادی، تجاری و علم و فناوری، معدن و انرژی در سال‌های اخیر توافقات خوبی بین دو کشور داشتیم و بخش‌های مهمی در حال اجراست.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از مردم ونزوئلا، رئیس‌جمهوری و همه نهادهای قانونی در ونزوئلا حمایت می‌کند، گفت: سیاست‌های ایالات متحده آمریکا در قبال مردم ونزوئلا را غیرسازنده می‌دانیم و اقدام اخیر در دستگیری یکی از دیپلمات‌های ونزوئلا در دماغه سبز و استرداد آن به آمریکا را یک راهزنی و اقدامی نادرست و غیرسازنده از سوی آمریکا و تعرض به حاکمیت ونزوئلا می‌دانیم.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما در زمینه همکاری‌های دو جانبه در مسیری قرار داریم که کالاهای ایرانی در شهرهای مختلف ونزوئلا در اختیار مردم قرار دارد. این فرصت خوبی برای تجار و بازرگانان ایرانی است که در مسیر همکاری‌های بازرگانی میان دو کشور از این فرصت استفاده کنند.

وزیر خارجه با بیان اینکه زمینه‌های مشترک برای سرمایه‌گذاری در ایران فراهم شده که به تدریج جزئیات آن اطلا‌ رسانی می‌شود، گفت: مایلم از بخش خصوصی در ایران دعوت کرده و تاکید کنم که ونزوئلا فرصت جدیدی برای توسعه همکاری‌های همه جانبه و در همه حوزه‌هاست و بخش خصوصی ما می‌تواند وارد همکاری با آنان شود.

 روابط تهران و کاراکاس  راهبردی است

وزیر امور خارجه ونزوئلا  نیز در نشست خبری مشترک با حسین امیرعبداللهیان گفت: روابط تهران و ونزوئلا راهبردی است.

فلیکس پلاسنسیا گونسالس  ادامه داد: خرسندم که در تهران هستم و مفتخرم که پیش از این دیدار آقای رئیسی من را به حضور پذیرفتند. امیدوارم قبل از پایان سال جاری در تهران بتوانیم جلسات کمیسیون مشترک را برگزار کنیم.

وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت: همکاری های دو کشور به نفع مردم هر دو منطقه است. برنامه ۲۰ ساله مشترک قطعا ابزاری برای سازندگی ملت‌های ما است.

وی ادامه داد: در کمیسیون مشترک در تهران جمع خواهیم شد و برنامه را تنطیم می‌‌کنیم و باید بلافاصله آن را شروع کنیم. این مذاکرات نشانه‌ای از ملت‌های متمدن است که به‌رغم تنوع با هم همکاری می‌کنند.