سخنگوی شورای نگهبان در ارتباط با ورود «غیرقانونی» مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصوبات گفت: ورود مجمع تشخیص غیرقانونی نیست، مجمع وظایف مختلفی دارد یکی از وظایف جایی است که مجمع از باب اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان وارد می‌شود اما یکی از وظایف مجمع که به جمع برگزیده‌ای از آنها سپرده شده نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام است و این هیئت جایگاه قانونی دارد و براساس آن بر مصوبات نظارت می‌کند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، هادی طحان نظیف در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص طرح «ساماندهی صنعت خودرو»، اظهار کرد: از نظر شورای نگهبان عبارت «واردات بدون انتقال ارز» در این طرح ابهام دارد همچنین این مصوبه در هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد. بر خلاف شورای نگهبان که به این طرح ابهامات داشت، آنها ایرادات داشتند. دوستان در مجمع این طرح را بر خلاف سیاست‌های اقتصادی مقاومتی و تولید ملی می‌دانند و اگر ایرادات متعدد این مصوبه برطرف شود، ما هم مشکلی با آن نداریم.

وی درخصوص مصوبات بررسی شده در شورای نگهبان با اشاره به لایحه «واگذاری مالکیت مربوط به تاسیسات آب و فاضلاب» خبر از تایید این لایحه در شورای نگهبان داد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در مورد اصلاح لایحه «مبارزه با قاچاق کالا و ارز» ابراز امیدواری کرد که مجلس ایرادات و ابهامات این لایحه را برطرف کند تا به تایید شورای نگهبان برسد.

اعضای شورای نگهبان اموال خود را در سامانه ثبت کردند

وی در پاسخ به پرسشی درباره طرح محرمانه بودن اموال و دارایی مسئولان، اظهار کرد: مصوبه و قانون فعلی، مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام است و لازم‌الاجراست. طبیعتاً شورای نگهبان مصوبه‌ای که خلاف شرع و قانون اساسی نباشد را تایید نمی‌کند. امروز قانون حاکم، قانون مجمع است ما باید در مجلس ببینیم چنین طرحی به تصویب می‌رسد یا خیر؛ اگر این طرح در مجلس به تصویب برسد، ما نیز بررسی می‌کنیم.

طحان نظیف اضافه کرد: در خصوص دارایی مسئولان، شورای نگهبان از اولین دستگاه‌های پیشتاز در این زمینه بود و اعضای شورای نگهبان اموال خود را در این سامانه ثبت کردند.

وی در خصوص هماهنگی مجلس و شورای نگهبان در زمینه محرمانه بودن اموال و دارایی مسئولان نیز گفت: طبیعتاً دستگاه‌هایی که وظایفشان در یک راستاست، با یکدیگر تعامل دارند اما هماهنگی خیر. ما و مجلس با یکدیگر هماهنگی نداریم و هر نهاد مستقل عمل می‌کند و این‌ها نمایندگان مردم هستند و در هر زمینه‌ای که بخواهند می‌توانند قانون‌گذاری کنند.

در مورد نظر هیأت عالی نظارت نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی در خصوص طرح واردات خودرو گفت: پیش‌بینی از زمان رفع ابهامات را باید از مجلس بپرسید و ما در زمان قانونی ۱۰ روزه نظر خود را در مورد این طرح اعلام کردیم و ابهامات خودمان را در مورد این طرح در مجلس شورای اسلامی تبیین کردیم و در مورد نظر هیأت عالی نظارت نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم.

وی در خصوص اظهارنظر سیاسی اعضای شورای نگهبان نیز بیان کرد: مواضع شورای نگهبان توسط سخنگوی این شورا اعلام می‌شود و اعضا نظر شخصی و کارشناسی خود را اعلام می‌کنند و این نظرات، نظرات شورای نگهبان نیست.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان به عنوان نهاد نظارتی متوجه این تناقض قوه مقننه هست که واردات کالاهای خارجی را ممنوع می‌کند اما در عوض برای ورود خودروهای خارجی مجوز صادر می‌‌کند؟ گفت: هر چیزی که به نفع مردم و کشور باشد ما با آن موافقیم و هر چیزی که منافع ملی را در نظر نگرفته باشد، ما با آن مخالفیم. درباره اینکه این مساله الان به سود کشور است یا به ضرر کشور است، من اظهارنظر نمی‌کنم؛ کارشناسان اقتصادی یا نمایندگان مجلس ارزیابی می‌کنند. ما فقط از جهت مغایرت‌های شرعی و قانونی ورود می‌کنیم. طبیعتاً ایرادات و ابهامات را مطرح می‌کنیم. نسبت به این موضوع همان ابهاماتی که گفتم را داریم و رفع این ابهامات را تشریح کردیم. اما اینکه این به مصلحت کشور است یا خیر را کارشناسان اقتصادی باید بگویند.

طرحی درخصوص محرمانه بودن اموال و دارایی مسئولان را دریافت نکرده‌ایم

وی در پاسخ به دومین سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه آیا طرحی در خصوص محرمانه بودن اموال و دارایی مسئولان به شورای نگهبان رسیده است یا خیر؟ بیان کرد: چیزی هنوز به دست ما نرسیده حتی به صحن علنی هم نرسیده ظاهراً بحثی در کمیسیون قضایی مجلس مطرح است و هنوز موضوع به صحن علنی ارجاع نشده است. اگر مصوبه این مراحل را طی کند، ما نیز در زمان مناسب اعلام نظر خواهیم کرد.

در بررسی طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» تحت تاثیر لابی‌ها قرار نمی‌گیریم

طحان نظیف درباره طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» و لابی های موجود در مورد این طرح نیز اظهار کرد: نسبت به این مصوبه هنوز بررسی در شورای نگهبان صورت نگرفته است و مبنای ما در شورا شرع و قانون اساسی است و ما تحت تاثیر لابی‌هایی که شما فرمودید قرار نمی‌گیریم.

انتشار فیلم جلسه بررسی صلاحیت مرحوم هاشمی فرآیند دارد

وی درباره حواشی بررسی صلاحیت مرحوم هاشمی رفسنجانی و قول سخنگوی پیشین درباره انتشار فیلم جلسه بررسی صلاحیت وی گفت: صحبت‌هایی که در مورد رد صلاحیت مرحوم هاشمی رفسنجانی بود که نفی شده و این موضوع فرآیندی دارد که باید طی شود و بنده نیز پیگیری می‌کنم.

به دنبال توسعه وظایف و مسئولیت‌های خودمان نیستیم

طحان نظیف درباره طرح اصلاح نظارت بر رفتار نمایندگان، اظهار کرد: قانون نظارت بر رفتار نمایندگان قانونی است که سال‌ها قبل تصویب شده و بارها کارشناسان گفته‌اند که این قانون، قانونی قوی نیست. من از جزئیات این طرح اطلاعی ندارم و اینکه آیا وظیفه‌ای برعهده شورای نگهبان می‌گذارد یا نه را نیز اطلاعی ندارم و ما به دنبال توسعه وظایف و مسئولیت‌های خودمان نیستیم.

هیات عالی جایگاه قانونی دارد

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی در قانونگذاری، گفت: مجمع تشخیص صلاحیت‌ها و وظایف مختلفی دارد، یکی از وظایف مجمع، درباره اختلافات مجلس و شورای نگهبان است که وارد می‌شود اما یکی دیگر از وظایف مجمع، نظارت است که هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام این کار را انجام می‌دهد؛ لذا هیات عالی جایگاه قانونی دارد و بر مصوبات نظارت دارد.

قانون نظارت بر رفتار نمایندگان سال‌ها قبل تصویب شده و اشکالاتی دارد

این عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: سیاست‌های کلی نظام از یک سنخ نیستند و برخی از آن نیاز به قانونگذاری دارد و برخی نیاز به اصلاح فرآیند اجرایی دارد و در برخی هم باید قانون های موجود اصلاح شود. هر چیزی که به نفع مردم و کشور باشد ما با آن موافقیم، اینکه طرح واردات خودرو به سود کشور و مردم هست نظر نمی‌دهم اما اینکه مغایرتی با شرع و قانون دارد را ما نظر می‌دهیم. قانون نظارت بر رفتار نمایندگان سال‌ها قبل تصویب شده که اشکالاتی دارد لذا اصلاح آن را در دستور کار دارند که اگر صورت گیرد بهتر خواهد بود.

همین روزها شاهد برگزاری دومین رویداد شبیه‌‌سازی شورای نگهبان هستیم

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی در ارتباط با بازنگری در سیاست‌های کلی انتخابات گفت: بالاخره در موضوع انتخابات یکی از دستگاه‌‌هایی که وظیفه دارد، شورای نگهبان است و دستگاه‌های مختلفی مخاطب سیاست‌ انتخابات هستند؛ وزارت کشور، قوه قضاییه نیروی انتظامی. ما نیز در بخش‌ پژوهشی شورای نگهبان این اهتمام را داریم و این قدم مثبتی است و ما در سال‌های قبل نیز این کار را انجام دادیم و امسال به قصد پنجمین سالگرد ابلاغ سیاست‌های انتخابات، مسئولان پژوهشگاه شورای نگهبان تصمیم گرفتند فراخوان یادداشت حقوقی درباره این موضوع را بدهند تا با توجه به شرایط جدید نظرات نخبگان را داشته باشیم.

وی افزود: شورای نگهبان از بدنه کارشناسی و پژوهشی خوبی برخوردار است و نسبت به ترویج این موضوعات قدم برمی‌دارد. همین روزها ما شاهد برگزاری دومین رویداد شبیه‌‌سازی شورای نگهبان هستیم و نخبگان حقوقی کشور می‌توانند خودشان را جای اعضای حقوقی شورای نگهبان بگذارند و نسبت به مصوبات اظهار نظر کنند.

امیدواریم طرح صیانت از حقوق کاربران با بلندنظری بررسی شود

طحان نظیف درباره نظر شورای نگهبان پیرامون طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، اظهار کرد: باید صبر کنیم و ببینیم که مصوبه مجلس در نهایت چه خواهد بود. اگر مصوبه برخلاف قانون و شرع باشد، شورای نگهبان حتما بدون هیچ گونه ملاحظه‌ای نظر نهایی خود را می‌دهد. امیدواریم که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بلندنظری این طرح را مورد بحث و بررسی قرار دهند.