اولیانوف گفت: ساختن بمب هسته‌ای برای یک کشور غیر هسته‌ای بسیار دشوار است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نشان دهد ایران مشغول کار در این راستا است.

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی ضمن اعلام حمایت کشورش از مذاکرات احیای برجام، اتهامات و ادعا‌های غرب مبنی بر امکان دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را بی‌اساس خواند.

به گزارش مهر به نقل از تاس، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین پایتخت اتریش، اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای از اینکه ایران بر روی پروژه دستیابی به سلاح هسته‌ای کار می‌کند، مشاهده نشده است و اتهامات مرتبط با این قضیه محلی از اعراب ندارد.

وی در این رابطه گفت: از چنین گمانه‌زنی‌هایی استقبال نمی‌شود. این (ادعاها) چیزی نیست جز گمانه‌زنی که قصد ایجاد بحث و جدل درباره این مسئله را دارد آن هم موقعی که همه طرف‌های دخیل باید با یکدیگر به همراه آمریکا دوباره بر سر میز مذاکره بنشینند و مسئله احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را حل کنند. اظهارات اولیانوف در پاسخ به مقاله نیویورک تایمز مطرح شده است. نشریه مذکور به نقل از کارشناسانی که آخرین گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تجزیه و تحلیل کرده‌اند، مدعی شده بود که ایران می‌تواند تقریباً در بازه زمانی یک ماهه، مقدار کافی مواد هسته‌ای برای ساخت یک کلاهک اتمی را به دست آورد.

وی با اشاره به اینکه روسیه از اعلام آمادگی ایران برای از سرگیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای استقبال می‌کند، گفت: تاریخ دقیق از سرگیری مذاکرات هنوز مشخص نیست. با این حال، سخنگوی رسمی وزارت خارجه ایران دیروز گفت که روند مذاکرات به زودی از سر گرفته می‌شود. قبلاً چنین اظهاراتی از سوی طرف ایرانی صورت نگرفته بود. این نشانگر این مسئله است که ایرانیان تقریباً آماده بازگشت به میز مذاکره در وین هستند و اگر چنین باشد، ما از آن استقبال می‌کنیم. ما معتقدیم که زمان آن فرا رسیده است.

وی پیشتر نیز با انتشار پیامی توئیتری سیگنال‌های ارسالی از سوی ایران را دلگرم‌کننده ارزیابی کرده بود.