سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که قصد معرفی قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس اتمی را ندارد.

به گزارش فارس، ند پرایس، در مصاحبه با روزنامه وال‌‌استریت‌ژورنال گفت: «قصد نداریم در نشست هفته جاری شورای حکام، قطعنامه‌ای [علیه ایران] ارائه دهیم.»

خبرگزاری رویترز هم روز دوشنبه گزاش داده قدرت‌های غربی از برنامه خودشان برای معرفی قطعنامه‌ای با موضوع انتقاد از ایران در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصرف شدند.

این رسانه نوشته اتخاذ این تصمیم از سوی آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان از تشدید تنش‌هایی با ایران که می‌توانست به کمرنگ شدن امیدواری‌ها برای مذاکرات احیای برجام منجر شود جلوگیری کرد.

رایزنی‌های سازنده‌ای در تهران داشتم

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در نشست شورای حکام رایزنی‌های خود در تهران را سازنده توصیف کرد و گفت: بار دیگر توانستیم راستی‌آزمایی‌های ضروری آژانس را به نفع همگان، تقویت کنیم.

رافائل گروسی در بیانیه آغازین خود در نخسین روز نشست فصلی شورای حکام در وین، به سفر اخیرش به تهران و رایزنی با مقامات کشورمان اشاره و گفت‌وگوهایش در جریان این سفر را سازنده توصیف کرد.

وی در ادامه به جدیدترین گزارش خود در رابطه با اجرای تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره کرد و گفت: از فوریه ٢٠٢١ تاکنون فعالیت‌های ایران در پی تصمیم این کشور برای متوقف کردن پایبندی به تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش ذیل برجام، به ویژه پروتکل الحاقی به شدت تضعیف شده است.

گروسی افزود: من در این گزارش تاکید کردم که عدم پاسخگویی ایران به درخواست آژانس برای اجازه دسترسی به تجهیزات نظارتی‌اش به طور جدی ظرفیت فنی آژانس برای حفظ تداوم دانش را به خطر انداخته است، اما ضروری است که نظارت و راستی‌آزمایی آژانس در رابطه با تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران در آینده از سر گرفته است. اطمینان آژانس مبنی بر اینکه می تواند تداوم دانش را (در این زمینه) حفظ کند در طول زمان رو به کاهش رفته و اخیرا نیز به میزان قابل‌توجهی کم شده است. این اطمینان می‌تواند همچنان کاهش یابد مگر اینکه موضع ایران تغییر کند.

رافائل گروسی در بیانیه آغازین خود در نخسین روز نشست فصلی شورای حکام در وین رایزنی‌های خود در تهران را سازنده توصیف کرد و گفت: بار دیگر توانستیم راستی‌آزمایی‌های ضروری آژانس را به نفع همگان، تقویت کنیم

گروسی همچنین با اشاره به بخش‌های مربوط به اجرای توافقنامه پادمانی و پروتکل الحاقی در ایران در گزارش اخیر خود تصریح کرد: وجود ذرات متعدد اورانیوم با منشا انسانی در سه مکان در ایران که به آژانس اعلام نشده است و همچنین وجود ذرات تغییر یافته ایزوتوپی در یکی از این مکان‌ها آشکارا نشان‌دهنده این است که مواد و یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌ای در این مکان‌ها وجود داشته است.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: ایران هنوز توضیحات لازم را در رابطه با وجود ذرات آلوده به مواد هسته‌ای در هیچ یک از این سه مکان که آژانس دسترسی‌های مکمل به آنها داشته، ارائه نداده است. همچنین ایران به سوالات آژانس در ارتباط با یک مکان اعلام نشده دیگر پاسخ نداده و مکان فعلی اورانیوم طبیعی به شکل یک دیسک فلزی را مشخص نکرده است.

وی با ابراز نگرانی نسبت به وجود این ذرات و حل نشده باقی ماندن موضوعات مربوط به آن خواستار پاسخگویی هرچه سریعتر ایران به سوالات آژانس و ارائه اطلاعات و اسناد لازم در این زمینه شد.

گروسی همچنین تاکید کرد: اعلامیه‌های پادمانی به طور جدی بر توانایی آژانس در ارائه اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد. من علاوه براین از ایران می‌خواهم که به تمام الزامات قانونی خود را بر اساس ترتیبات فرعی توافقنامه پادمانی خود عمل و کد اصلاحیه ٣.١ را به طور کامل اجرا کند.

وی با اشاره به سفر خود به تهران و گفت وگو با مقامات ایرانی برای حل این موضوعات اظهار داشت: امیدوارم از طریق یک گفت‌وگوی مستقیم، سازنده و مبتنی بر همکاری با دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران، این موضوعات اورژانسی بتواند حل وفصل شود.

مدیرکل آژانس به بیانیه مشترک خود با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و توافقات به دست آمده در آن اشاره و خطرنشان کرد: در این بیانیه همچنین به دیدار من با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس که به زودی برگزار می‌شود و همچنین سفر دوباره من به تهران در آینده نزدیک اشاره شده است تا رایزنی‌هایی سطح بالا با مقامات بلند پایه ایران با هدف تقویت همکاری میان تهران و آژانس در زمینه‌های مختلف داشته باشم و بتوانیم مسائل کنونی میان در طرف را مورد بحث و رایزنی قرار دهیم.گروسی در پایان تصریح کرد که طبق روال همیشه به شورای حکام در این رابطه به درستی گزارش خواهد داد.

ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که قصد معرفی قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست شورای حکام آژانس اتمی را ندارد

وعده‌ای از ایران نگرفتم

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که تاکنون هیچ وعده ای از طرف ایرانی دریافت نکرده است.

گروسی، در نشست خبری در وین تاکید کرد که او موظف به رایزنی و گفت‌وگو با دولت ایران است و در سفر رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران به وین با وی گفت‌وگو خواهد کرد.

وی گفت: ما نیازمند گفت‌وگوی شفاف با دولت جدید ایران هستیم. دولت جدید ایران رویکردهای سرسختانه‌ای درخصوص برنامه هسته‌ای دارد.

یادآور می‌شود نشست پنج روزه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز دوشنبه در مقر این سازمان در وین آغاز شد.

قرار است در این نشست که در روزهای ١٣ تا ١٧ سپتامبر برگزار می‌شود نظارت و راستی‌آزمایی هسته‌ای در ایران، ایمنی هسته‌ای، استفاده‌های صلح‌آمیز از اتم، اجرای توافقنامه‌های پادمانی آژانس و همچنین سیاست‌های شخصی آژانس مورد بررسی قرار گیرد.