به نظر می‌رسد قطر فصل تازه‌ای از تحرکات دیپلماتیک خود را برای ترمیم شکاف بین ایران و طالبان آغاز کرده، چرا که اعلام طالبان در مورد تشکیل دولت جدید در افغانستان، موجب ناخشنودی شدید تهران شده است.

الخلیج آنلاین در مطلبی به قلم کامل جمیل نوشت: دولت جدید افغان که طالبان پس از سیطره کامل بر این کشور اعلام کرد، نماینده مذاهب و قومیت‌ها نیست و در این میان، ایران شدیدا مخالف تشکیل دولت افغانستان است، چرا که این تشکیل دولت، اقلیت شیعه افغانستان را نادیده گرفته و این مساله بوضوح در گفتگوی تلفنی وزیر خارجه ایران با حامد کرزی، ابلاغ شد و عبداللهیان تاکید کرد افغانستان تنها در صورتی به آرامش دست می‌یابد که نماینده تمام گروه‌های حاضر در این کشور باشد. دو روز پس از واکنش عبداللهیان به تشکیل دولت افغانستان، وزیر خارجه قطر به تهران رفته و با همتای ایرانی خود دیدار کرد. رسانه‌های ایرانی پیش بینی می‌کنند که وزیر قطر با مسئولان دیگری هم دیدار کند و به بررسی تحولات افغانستان بپردازد.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: دکتر لقاء مکی، پژوهشگر مرکز مطالعات الجزیره در گفتگو با الخلیج آنلاین گفت: سفر وزیر خارجه قطر ارتباط زیادی با موضوع افغانستان دارد و با توجه به زمان‌بندی این سفر که دو روز پس از سفر وزیر خارجه آمریکا به دوحه انجام شد، می‌توان گفت سفر مسئول قطر به تهران به سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به دوحه هم ارتباط دارد. مکی تصریح کرد که احتمالا دوحه نقش مهم و اساسی در پرونده هسته‌ای ایفا می‌کند و نباید از این موضوع غافل شویم که پرونده هسته‌ای با موانع واقعی مواجه است و حل آن نیازمند یک تحریک اساسی بویژه در مورد طرف ایرانی و دولت جدید تهران است.

به گفته مکی، ایران مخالف برخی مواضع اعلامی طالبان است و این مواضع تنها به تشکیل دولت مربوط نیست، بلکه نگرانی ایران از ورود طالبان به ولایت پنجشیر است. مکی بعید نمی‌داند که خشم ایران از مشارکت جنگنده‌های پاکستانی در کنار مبارزان طالبان باشد و آنچه وخامت اوضاع را برای ایران بدتر می‌کند، حضور سریع پاکستان در صحنه امنیتی افغانستان است. به اعتقاد این پژوهشگر، تمام این عوامل باعث نگرانی ایران شد و حتما این نگرانی را به گوش وزیر قطری هم می‌رساند و چه بسا قطر وظیفه انتقال نگرانی‌های ایران در این باره را به طرف افغانی بر عهده دارد. نقش قطر در این باره، می‌تواند تلاش برای آرام کردن نگرانی ایران یا دادن ضمانت‌هایی به آن باشد، چرا که این امر هنوز در آغاز راه است و فراموش نکنیم که موضوع تشکیل دولت افغانستان و فراگیری آن، به موضوع اصلی کش و قوس‌های بین المللی و غربی تبدیل شده است.