استاد روابط بین‌الملل گفت: احتمالا تغییر دولت شرایط را برای مذاکره تغییر می‌دهد. شاید کمی سخت شود اما به دلیل نزدیکی مواضع دیگر قوا با رئیس‌جمهور ایران شاید مذاکرات برای ایران آسان شود.

جان تیرمن در گفت‌و‌گو با ایلنا افزود: نکته مهم این است که پیش‌بینی زمان برای احیای توافق سخت است ما همه فکر می‌کردیم برجام در ماه‌های قبل احیا شود بنابراین گفتن زمان احیای برجام دشوار است هیچ تحلیل‌گر آمریکایی فکر نمی‌کرد این مدت، زمان زیادی طول بکشد.

مدیر اجرایی و پژوهشی مرکز مطالعات بین‌المللی دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا  گفت: ایران انگیزه بسیار قوی برای پیروی از برجام و لغو بسیاری از تحریم‌های وضع شده دارد. بنابراین، من معتقدم که این توافق دوباره و به زودی احیا خواهد شد. موانع همیشه برای احیای برجام وجود داشت و در سال ۲۰۱۵ هم انعقاد توافق با مانع مواجه شد. اما به نظر می‌رسد دولت بایدن نسبت به اسرائیل بسیار سخاوتمند بوده است و به نظر می‌رسد همین مساله یکی از دلایل کاهش انتقادات اسرائیل از این توافق است.

افغانستان با طالبان مانند قبل از سال ۲۰۰۱ خواهد شد

جان تیرمن در ادامه در مورد تنش در افغانستان اضافه کرد: شگفت‌آور نیست که طالبان در جنگ پیروز شده است. مدتهاست که توسط بسیاری از ناظران، از جمله ارتش ایالات متحده این پیروزی قابل پیش‌بینی بود و تصور می‌شد. اکنون افغان‌ها باید با این عواقب سخت دست و پنجه نرم کنند. افغانستان با طالبان درست مانند قبل از سال ۲۰۰۱ خواهد شد. آنها ممکن است کمی رفتارشان را تعدیل کنند تا در تجارت و سایر فعالیت‌های جهانی گنجانده شود.

پاکستان نقش بیشتری در دوران طالبان بازی خواهد کرد

وی در مورد نقش ایران و پاکستان در افغانستان گفت: ایران در اسکان بسیاری از پناهندگان در این کشور بسیار خوب عمل کرده است اما نفوذ ایران بر طالبان محدود است. پاکستان نفوذ قابل توجهی بر طالبان دارد و نقش بیشتری در دوران طالبان بازی خواهد کرد.

نشست بغداد مثبت ارزیابی می‌شود

این استاد دانشگاه هم چنین در مورد نشست بغداد گفت: این نشست را مثبت ارزیابی می‌کنم  هر زمان که رقبا و همسایگان به جای شلیک و گلوله و ابزارهای نظامی با یکدیگر برای حل مشکلات صحبت کنند، این یک امتیاز و پیشرفت محسوب می‌شود.