مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی بر ضرورت افزایش همکاری کشورهای اروپایی با کشورهای همسایه افغانستان که در پی به قدرت رسیدن طالبان با موج پناهندگان افغان مواجه هستند، تاکید کرد.

به گزارش نشریه ایتالیایی اکونومیا، جوزف بورل در بخشی از یک گفت‌وگو با این نشریه در پاسخ به این سوال که آیا حقیقت دارد اتحادیه اروپا به ازبکستان، تاجیکستان، پاکستان و حتی ایران پول پرداخت خواهد کرد تا مهاجران افغان را که ما[اروپا] نمی‌خواهیم، در کشورشان نگه دارند، گفت: آنچه حقیقت دارد این است که در زمینه مسائل مربوط به افغانستان ما مجبور خواهیم بود همکاری با کشورهای همسایه را افزایش دهیم.

وی افزود: ما باید به آنها در مواجهه با اولین موج پناهندگان کمک کنیم. این طور نیست افغان‌هایی که اول از کشور فرار می‌کنند، به رم برسند، بلکه شاید برسند به تاشکند. باید به کشورهایی که در خط مقدم قرار دارند، کمک کرد.

بورل در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این کشورها نیز مانند ترکیه که از طرف اروپا حمایت مالی شد تا پناهندگان سوری را نگه دارد، حمایت مالی خواهند شد یا نه، بیان کرد: ظرفیت جذب اروپا حدی دارد و بدون همکاری بالا کاری از پیش نمی‌رود. کشورهای همسایه زودتر و بیشتر از اروپا درگیر خواهند شد. بنابراین، بله، این به معنای کمک مالی به این کشورها نیز هست، همان طور که برای ترکیه هم این کار را کردیم. گزارش‌ها از مرزهای میان افغانستان و همسایگانش حاکی است که موج بزرگی از مهاجران افغان خود را به مرزهای کشورهای همسایه می‌رسانند تا از کشور خود خارج شوند. ترکیه از بیم ورود این موج تازه‌ای از پناهجویان افغان از مرز ایران، دیوار مرزی خود با ایران را تقویت می‌کند تا مانع از ورود پناهجویانی شود که می‌خواهند خود را به ترکیه و احتمالا در ادامه به اروپا برسانند. مرزبانی ایران نیز اعلام کرده که مهاجران افغان را از لب مرز برمی‌گرداند. در روزهای اخیر اما ویدئوهایی منتشر شده که افغان‌ها را در حال بالا رفتن از کوه و مسیرهای صعب‌العبور برای ورود به ایران نشان می‌دهد.

به گزارش منابع اروپایی، اتحادیه اروپا در حال آماده‌سازی ۶۰۰ میلیون یورو کمک مالی در ازای این واقعیت است که ازبکستان، پاکستان، تاجیکستان و ایران پناهجویانی را که از افغانستان فرار کرده‌اند، پناه دهند.