وزیر اسبق صنایع و معاون رئیس‌جمهوری در دولت اصلاحات درباره مناقشاتی که میان مسئولان وزارت بهداشت و وزارت خارجه بر سر خرید واکسن پیش آمده و اظهارات علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا مبنی بر تلاش نکردن سفرا در خارج کشور برای وارد کردن واکسن، تاکید کرد که وزارت خارجه مسئول خرید واکسن نیست.

مصطفی هاشمی‌طبا، در این خصوص به ایلنا گفت: این مثل این است که وزارت صمت از وزارت خارجه شکایت کند که چرا ذرت نخرید؛ خرید این دست چیزها در اختیار سازمان‌ها و نهادهاست مگر اینکه در شرایط خاصی از وزارت خارجه درخواست کنند تا سفیر ایران در کشور مدنظر اقداماتی انجام دهد.

او افزود: سفرای ما وظیفه خرید ندارند و خرید کالاهای بهداشتی و پزشکی شرایط ویژه دارد و تایید وزارتخانه را می‌خواهد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: متاسفانه اظهاراتی که از دیشب تا امروز دنبال کردم چندان دقیق نیست. وزارت خارجه هیچ وقت مامور خرید نبوده مگر این که آقای زالی بگوید ما به وزیرمان در ژاپن نامه‌ای نوشتیم و خواستیم که واکسن بخرد اما او همکاری نکرد یا کم‌کاری کرد. فقط این مسائل نیست. مثلا مقام رهبری گفتند به هر طریقی هست واکسن بخرید. این در حالی ست که در ماه‌های اولیه کشف و تولید واکسن چنین استدلالی را در فرمایششان نداشتند. در حالی که ما در مورد خرید واکسن استثنا داشتیم.

هاشمی‌طبا گفت: مشکل این است که ما حرف راست و درست و شفاف را به مردم نمی‌گوییم. اگر بخواهیم از نظر اصولی نگاه کنیم وزارت خارجه وظیفه خرید نداشته‌است. مگر این که درخواست مکتوب داشته ‌باشند که شما مذاکره کنید. بعضی‌ هم که خرید کردیم به ما ندادند؛ مثل واکسن چینی.

او در پاسخ به اینکه آیا سکوت محمدجواد ظریف در این مورد که با جان مردم سر و کار دارد، در راستای مصلحت و منافع ملی ست، توضیح داد: الان تنها این مسئله نیست که مسئولان در مورد آن شفافیت ندارد. بسیاری از موضوعات است که تنها در فضای مجازی مطرح می‌شود و این مسائل باید از طرف مقامات رسمی جواب داده شود. مثلا می‌گویند پسر آقای جهانگیری در خارج از کشور ماشینی از طلا دارد. باید آقای جهانگیری یا مقامات قضایی بگویند چنین چیزی درست است یا نه. مثلا می‌گویند ما ۳۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق وارد مملکت می‌شود. هیچ‌کس نمی‌گوید چطور و چرا وارد می‌شود. مگر سیگار یک چیپ الکترونیکی ست که داخل جیب جا شود. این تعداد نخ سیگار چندین کانتینر می‌شود. چرا هیچ وقت در این مورد شفاف‌سازی صوت نمی‌گیرد؟

این چهره سیاسی با بیان اینکه متاسفانه شفافیت وجود ندارد، افزود: اسم این را می‌گذارند مصالح کشور یا هر چیز دیگر. حداقل الان این عدم شفافیت مصالح ملی نیست. وظیفه همه شفا‌ف‌سازی و گفتن واقعیت است.