رئیس جمهور با بیان اینکه آنچه در سال ۹۲ نسبت به نجات ایران فکر می کردم، امروز هم بعد از ۸ سال تجربه، همان را فکر می کنم، تاکید کرد: باز هم تکرار می کنم که راه نجات کشور اعتدال در داخل و خارج و تعامل سازنده در داخل و خارج است.

به گزارش ایلنا، حسن روحانی در نشست با مدیران ارشد دولت طی سخنانی گفت: با افراطی گری و چنگ انداختن روی صورت همدیگر و تخریب و هتاکی نسبت به یکدیگر نمی‌توانیم به جایی برسیم و کشور را به پیشرفت برسانیم.

وی افزود:‌ خداوند بزرگ را سپاسگزارم که آخرین روز مسئولیت را هم توانستیم آغاز کنیم و ان‌شاء‌الله به پایان خواهیم رساند. روزهای ابتدایی این دولت امید مردم در اوج بود، تدبیر هم در سایه امید آسان‌تر است از تدبیر در سایه فشار جنگ و سختی‌ها. آن روز، روز امید مردم بود، آثار آن امید را در انتظارات مردم به خوبی مشاهده می‌کردیم و همچنین آثار آن انتظارات را هم در بازار ایران و هم در افکار عمومی جهان مشاهده می‌کردیم.

 در جنگ اقتصادی فرمانده بدون سرباز و اسلحه بودم

رئیس‌جمهور گفت: رهبری به من فرمودند که شما فرمانده جنگ اقتصادی هستید اما من فرمانده بدون سرباز و بدون اسلحه بودم. علیرغم اینکه قصد داشتند مسیر ریال و دلار و فعالیت اقتصادی ما را متوقف کنند، نتوانستند به هدفشان دست یابند، نمونه آن نیز افتتاح‌های پنجشنبه‌‌های ماست.

روحانی ادامه داد: فشاری که در سال ۹۷ به ما وارد شد و موجب تورم و کاهش رشد شد، توانستیم در ۹۸ جبران کنیم. پایان بهمن ورود کرونا با ایران موجب شد که ما با مشکلی عظیم در بهار ۹۹ مواجه شدیم.

رئیس دولت گفت: امسال ما در چهار ماهه اول بیش از ۱۴ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم. بیکاری،‌ فشار بر کادر درمان و مردم را نباید نادیده گرفت. اقتصاددانانی که برای من نوشتند که دیگر تا پایان دولت رشد اقتصادی نخواهیم دید، این معضلات را برای مردم باز کنند. ما توانستیم بخشی از مشکلات را جبران کنیم اما بخشی دیگر همچنان باقی است.

روحانی یادآور شد: من در آن زمان در اولین اجلاس سازمان ملل و در سخنرانی‌ام اعلام کردم که منطقه ما با یک فاجعه بزرگ و خشونت و تروریسم عظیمی مواجه خواهد بود و پیشنهاد دادم قطعنامه‌ای تحت عنوان «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» تصویب شود. این قطعنامه ایران به اتفاق آراء اعضا تصویب شد و این نشان‌دهنده نظر دنیا نسبت به ایران بود. اینجا دیگر بحث این جناح و آن جناح و چپ و راست نیست؛ همه کشورها حضور دارند و قطعنامه رئیس جمهور ایران به اتفاق آراء مورد تصویب قرار گرفت. این قطعنامه به معنای پیش‌بینی ایران از منطقه و به منزله نگاه امیدوارانه جهان نسبت به دولت یازدهم بود.

روحانی در اشاره به تغییرات امیدوارانه در جامعه طی روزها و هفته‌های ابتدایی دولت تدبیر و امید، بیان کرد: ما در آن روزهای ابتدایی که کاری نکرده بودیم اما از همان روز اول که آمدیم ارز شروع کرد قیمت نزولی خودش را پیمودن، به جایی رسید که رئیس بانک مرکزی اصرار داشت به مردم که قیمت ارز گران‌تر است و گران‌تر بخرید اما حریف نمی‌شد که ارز را بالا نگه دارد. وقتی من گفتم در صد روز اول ما تلاش می‌کنیم قدم‌های مهمی را برداریم بعضی‌ها خودشان را به آن راه زدند و گفتند که در صد روز که نمی‌شود کاری کرد اما بسیاری از مسائل را در همان صد روز آغاز کردیم.

وی ادامه داد: اولین تصمیم ما در آن مدت احیای دریاچه ارومیه بود که به مردم آذربایجان شرقی و غربی قول داده بودم و ۱۹ تصمیم در همان اولین جلسه در این مورد اتخاذ کردیم. همچنین برای رفع موانع کسب و کار لایحه ای را دو فوریتی به مجلس فرستادیم؛ یعنی در همان ابتدای کار برای محیط زیست مردم غرب کشور و حرکت در مسیر برداشتن موانع کسب و کار اقدام کردیم. از سوی دیگر در همان صد روز اولین موفقیت بزرگ در تعامل سازنده با جهان را شاهد بودیم.

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به برنامه‌های افتتاح برنامه‌های این دولت، اظهار داشت: دیروز در افتتاح پنحشنبه‌ها که در هفته‌های آخر به روزهای دیگر هم منتقل شد که هشتاد و هشتمین افتتاح ما بود و آخرین، یعنی آخرین باری بود که این کلمه زیبای علی برکت الله را من ادا کردم. این کلمه‌ای بود که وقتی رسول خدا خواست از آن نهر عظیم عبور کند، وقتی که نمی‌توانست جبرئیل به پیامبر گفت با برکت خدا عبور کن و پیغمبر عبور کرد و در هر جنگ بزرگ و مهمی پیامبر این کلمه را به امیرالمومنین می‌گفت.

با تخریب و هتاکی نسبت به یکدیگر  به جایی نمی‌رسیم

وی افزود: امروز بعد از پایان هشت سال این دولت همه متوجه شدند که راه نجات کشور اعتدال در داخل و خارج است، با افراطی گری و چنگ انداختن روی صورت همدیگر و تخریب و هتاکی نسبت به یکدیگر نمی‌توانیم به جایی برسیم و کشور را به پیشرفت برسانیم. باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی و افراطی‌گری به پایان رسیده است. روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: در طول این ۸ سال جناح های مختلف اختلاف سلیقه داشتند اما هر دوجناح به آینده امیدوار بودند و شرایط امیدواری در این هشت سال تقلیل پیدا نکرد. من به ملت ایران عرض می کنم کشور باید توسعه پیدا کند، به اوج برسد و کشور الگو برای منطقه و جهان باشد؛ که یکی از راه های اصلی آن تعامل سازنده با همسایگان، دوستان و جهان است. چطور ما توانستیم هفت قطعنامه خطرناک را از روی سر ملت ایران برداریم راه آن همین تعامل سازنده بود. من میدانم روزهایی بود که تقریبا همه دوستان ما مایوس بودند و می گفتند دیگر نمی شود کاری کرد اما در تمام این مدت من اطمینان داشتم که قادر به نتیجه گرفتن هستیم.

رئیس جمهور گفت: در پارس جنوبی روز گذشته برای بیست و هفتمین سکوی دریایی جشن گرفته شد در صورتی که همه این طرح ها خاک می خورد؛ برجام باعث شد قطعات برسد و کار انجام شود. وی ادامه داد: ما شاهد یک پیشرفت در کشور بودیم من این را نمی گویم، آمار می گوید. در سال ۹۵ رشد اقتصادی ما چه بود؟ امروز کجاست.

روحانی اشاره کرد: ما توافق دائمی در کشور نداریم ، توافقات دائمی نیست. کسی با کسی توافق نمی کند که هیچ وقت چیزی تغییر نکند باید مشاهده کنیم در آن زمان کاری را انجام می‌دادیم مفید بود یا مضر. البته همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند آدم نمی تواند اعتماد به غرب کند آن هم اعتماد به آمریکا . هنگامی که برجام توافق شد ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا دست به کار شدند.

وی ادامه داد: در سال ۹۵ داعش در منطقه به وجود  آمد موصل سقوط کرد و کشورهای همسایه دچار چالش شدند هنگامی که مذاکرات آغاز شد مشاهده کردند نمی توانند کاری کنند وزیر امور خارجه عربستان رفت به ژنو ، وزیر رژیم صهیونیستی آمد منطقه و گفتند ما نفت را به بشکه‌ای ۲۵ دلار می رسانیم اگر کارشکنی نبود سال ۹۳ مذاکرات تمام می شد. رئیس قوه مجریه گفت: مردم ایران ما در شرایط منطقه ، ما در داعش ، ما با نفت بشکه ۳۰ دلار کشور را اداره کردیم . می گذریم از این که نگذاشتند توافق حاصل نشود و بین دی تا تیر چه اتفاق ها نیفتاد که مردم هم خبر ندارند.  وی ادامه داد: در دولت دوازدهم رژیم صهیونیستی و غرب بوی کباب شنیدند در صورتی که خر داغ می کردند دی ۹۶ گفتند ایران در حال فروپاشی است. حالا من راست و دروغ بردن اسناد را از ایران نمی دانم . اما آن اتفاق که می خواستند برجام بهم بخورد در سال ۹۶ رخ نداد.  روحانی اظهار کرد: وقتی دلار نمی‌رسد،‌ دلار گران می‌شود و وقتی دلار گران شود، در سایر اجناس تأثیرگذار است. در این شرایط انتظار این بود که حتی مخالفان دولت نیز کمک می‌کردند یا حداقل تخریب‌های بزرگ متوقف می‌شد.  وی بیان کرد: اینکه واکسن ما امروز به مرز ۱۳ میلیون دوز تزریق می‌رسد به این معناست که این کار در حد توان انجام گرفته است.  روحانی افزود: ما فکر نمی‌کردیم در عرض یک هفته ۲۵ استان ما دچار سیل شود. ما فکر نمی‌کردیم با یک زلزله عظیمی مواجه شویم. ما فکر نمی کردیم آمریکایی‌ها به این راحتی برجام را زیر پا بگذارند. در نهایت من فکر نمی‌کردم این روزهای پایانی دولت دوازدهم با ادامه جنگ اقتصادی پایان یابد. من فکر می‌کردم پایان دولت با پایان جنگ اقتصادی و مهار کرونا هم زمان باشد.

بِینی و بِین‌الله دولت کوتاهی نکرده است

رئیس جمهور تأکید کرد: بِینی و بِین الله دولت کوتاهی نکرده است. من هیچ وزیری را به خاطر توصیه فرد، جناح و رفاقت انتخاب نکردم. خدا را گواه می‌گیریم حتی یک نفر را بر مبنای رفاقت انتخاب نکردم. من هیچ وقت به هیچ وزیری نگفتم که این فرد معاون یا مدیر کل بشود. طبق وظیفه خود عمل کردند و من نیز به وظیفه خود عمل کردم. من تابع خرد جمعی بودم و به مردم وعده دادم و به این وعده‌‎ام نیز عمل کردم. ما در حد توان به وعده هایمان عمل کردیم. احیای دریاچه ارومیه دو سه ماه عقب افتاد. این‌ها طرح هایی بوده که آماده بهره‌برداری بوده است.