وزیر بهداشت با بیان اینکه برگرداندن تعدادی از آوارگان و سرگردانانی که از افغانستان وارد کشورمان می‌شوند، کار راحتی نیست گفت: مجبوریم که در مرز، اردوگاه‌هایی داشته باشیم و بیمار و بیماری را در این اردوگاه‌ها زمین‌‌گیر کنیم.

به گزارش وبدا، سعید نمکی در اجلاس روسای دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور مجازی فرماندهان سپاه استان‌ های سراسر کشور و رییس سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، با قدردانی از تلاش های بی دریغ کادر سلامت و نیروهای بسیج در مقابله با کووید ۱۹ در کشور، اظهار داشت: به رغم تلاش های پیگیر و مستمر ما و همکارانمان در کنار دیگر عزیزان در نیروهای مسلح به ویژه سازمان بسیج، آنچنان که پیش بینی می کردیم متاسفانه باز هم پیک پنجم در حال شکل گیری است.

وی افزود: در حال حاضر در کشور ویترین بسیار زیبایی از همدلی و مشارکت بین نیروهای مسلح، اعم از ارتش، سپاه، ناجا و بسیج و دیگر ارگانها را شاهد هستیم و امروز گرد هم آمدیم تا بار دیگر این میثاق کهن و وفاق و همدلی را نه احیا، بلکه بیان و برنامه هایمان را بار دیگر مرور کرده و آنها را در استمرار طرح عظیم شهید سردار قاسم سلیمانی، دنبال کنیم.

نمکی ادامه داد: چندی پیش تاکید کردم که گرچه موج ویروس انگلیسی از مرزهای غربی و شمال غربی ما را گرفتار کرده، اما ویروس هندی و آفریقای جنوبی نیز ما را از مرزهای جنوبی و شرقی و شمال شرقی گرفتار خواهد کرد و از دو ماه قبل مواردی از این جهش در استان های جنوبی گزارش شد.

وی با بیان اینکه همکاران ما شبانه روز تلاش کردند تا تمامی موارد مشکوک سوش هندی ویروس را شناسایی کنند، گفت: نهایتا با اقدامات مستمر هوشمندانه توانستیم سرایت بیماری را از نقاط آلوده به دیگر مناطق مهار کنیم، اما بعداز آن، در مرزهای شرقی و جنوب شرقی به دلیل تغییرات سیاسی و نظامی که در کشور افغانستان رخ می داد، گرفتاری جدیدی گریبانگیرمان شد.

نمکی ادامه داد: گرچه عزیزان نیروهای مسلح در مرز مراقبت ها را افزایش دادند و افراد غیرمجاز را ساماندهی کردند، اما بنده به دلیل اینکه سالها قبل سرتاسر مرزهای شرق و جنوب شرقی را به دلیل مبارزه با مالاریا طی کرده بودم، می دانستم که عریض و طویل بودن این مرزها به راحتی قابل کنترل نیست، لذا این مورد هم مزید بر علت شد و ما روزانه فوجی از ورودی های آلوده به ویروس را از آن بخش ها به سایر نقاط کشور داشتیم و سوش جدید ناگهان ما را در استان های بیشتری گرفتار کرد.

لزوم استمرار همکاری بسیج و وزارت بهداشت

وزیر بهداشت با بیان اینکه امروز آلودگی با ویروس دلتا در تعداد قابل توجهی از استان ها، یکی از مشکلات و گرفتاری های ما است، خاطرنشان کرد: اصلی ترین هدف از برگزاری نشست امروز، پرداختن مشترک به چند محوری است که از قبل با سازمان بسیج دنبال می‌کردیم. وی ادامه داد: اولین محور، ادامه حرکت های قبلی مانند بیماریابی گسترده، محله محور و خانه به خانه در رابطه با بیمارانی که مبتلا به ویروس جهش یافته هستند، است، محور دوم، درمان سرپایی این بیماران در مراکز ۱۶ ساعته و محور سوم نیز توسعه و ساماندهی مراکز درمان بستر موقت است که بیماران مراجعه کرده و داروهای ضد ویروس خود را دریافت کنند تا فشار بر تخت های بیمارستانی کمتر شود. این تجربه در پیک چهارم، نشان داد که یکی از موفق ترین تجربه‌های مدیریت کووید در این دوران را داشته ایم.

وی تصریح کرد: پیک چهارم با لطف خدا و با همت همه عزیزان در کنار هم، به رغم موارد بیشتر نسبت به پیک سوم، مرگ و میرهایی حدود نصف پیک سوم را بر ما تحمیل کرد. گرچه حتی یک مرگ هم برای ما غم انگیز و سوزناک خواهد بود. کمک ‌های مومنانه هم که عزیزان بسیج در کنار ما انجام می ‌دادند و بعد، پیگیری افرادی که در منزل بستری و نگهداری می‌ شوند و قرنطینه ‌ها و مراقبت از سیستم قرنطینه ‌ای که ما نیازمندیم را امیدوارم بتوانیم در کنار هم دنبال کنیم.

زمین گیر کردن بیماری در مرزها با برپایی اردوگاه‌ هایی برای آوارگان افغانستان

نمکی ادامه داد: نکته ‌ای که در این مرحله ما و عزیزان بسیج باید به شدت مورد توجه قرار دهیم، این است که تعدادی از آوارگان و سرگردانانی که از کشور افغانستان وارد کشورمان می‌ شوند، برگرداندن آنها کار راحتی نیست. ما مجبوریم که اردوگاه‌ هایی را داشته باشیم و بیمار و بیماری را در این اردوگاه‌ ها زمین ‌گیر کنیم. این موضوع هم به فعالیت‌ هایی که قبلا در کنار هم داشتیم خواهد پیوست.

وی در ادامه تاکید کرد: باید سعی کنیم که افراد آواره و سرگردانی که در این ناملایمات و ناهنجاری ‌های سیاسی و نظامی افغانستان به مرزهای ما پناه می ‌آورند، آن طرف مرز یا این طرف مرز برای آنها اردوگاه‌‌هایی را تدارک ببینیم. از سازمان‌های جهانی هم خیلی انتظار کمک نداریم. کمااینکه تا امروز هم کمک درخشانی از آنها ندیده‌ ایم. به هر حال این موردی است که باید بتوانیم مهربانانه اداره کنیم.

وزیر بهداشت گفت: ما بیش از ۲۵۰ هزار اتباع کشور افغانستان را در طول کووید با سخت ‌ترین شکل بیماری، به صورت رایگان مداوا کردیم و هیچ سازمان بین ‌المللی دیناری در این رابطه به ما کمک نکرد. در حال حاضر هم انتظار نداریم که خیلی کمک بگیریم، بلکه امروز باید در کنار هم به عنوان اقدامی بشردوستانه این کار را هم در کنار نیروهای بسیج و نیروهای مسلح مدیریت کنیم.

نمکی اظهار داشت: از طرف دیگر عزیزان و کل نیروهای مسلح  باید کمک کنند تا بتوانیم در زمینه مدیریت مرزها و عدم ورود افراد غیرمجاز به شدت مراقبت کنیم. مرزهای غرب و شمال غرب به شدت قابل کنترل هستند، اما در مرزهای جنوب شرق و شرق به دلیل گستردگی و به این دلیل که آن طرف مرز، مرزبان وجود ندارد و کشور همسایه هم بسیار آشفته است و مرزهایش به صورت ضربدری و شطرنجی در اختیار خودش نیست و به همین دلیل تمام بار بر دوش ماست که این هم مساعدتی است که عزیزان نیروهای مسلح و نیروی زمینی سپاه و بسیج و عزیزان ارتش، ناجا و مرزبانی باید به ما کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر این دروازه ‌بانی را خوب انجام ندهیم، از ورود بیمارانی که نه تنها آلوده به کرونا هستند، بلکه آلوده به التور، بیماری‌ های روده‌ ای که در ایام گرمسیر تابستان می‌ تواند شعله ور شود و سایر بیماری‌ هایی که با خود می آورند، نمی توانیم جلوگیری کنیم.

تاکید بر مراقبت از مرزهای قانونی کشور

وزیر بهداشت با تاکید بر مراقبت از مرزهای قانونی کشور، بیان کرد: برای مثال، امروز از مرز میرجاوه، ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ کامیون عبور می کند که به دلیل مسائل معیشتی نمی توان راه آنها را بست و اگر تصور کنیم که هر کدام دو سرنشین داشته باشند، روزانه حدود ۵ تا ۶ هزار نفر را از این مرز عبور می دهیم. این فقط مرز میرجاوه است و اینکه چگونه از این قبیل افراد مراقبت و در صورت نیاز، چگونه آنها را قرنطینه کنیم، مساله است و متاسفانه علیرغم درخواست های مکرر بنده برای ایجاد فضای قرنطینه ای برای این افراد، هنوز فضاهای مناسب قرنطینه ای در مرزهای ورودی فراهم نشده و بار آن بر نظام سلامت سنگینی می کند.

ضرورت عملکرد ضربتی بسیج و دانشگاه ها در موضوع پوشش واکسیناسیون کووید ۱۹

وی تاکید کرد: نکته ای که عزیزان بسیج و روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور از امروز باید آن را به عنوان یک دستورالعمل جدی تلقی کرده و به صورت ضربتی عملی کنند، افزایش قابل توجه پوشش واکسیناسیون در کشور است.