امام جمعه مشهد با بیان اینکه نظام ما مردم پایه است و مشکلات را مردم باید حل کنند،گفت: برای حل مشکل قطع برق نیز مردم باید مصرف آن را در خانه، مغازه و فروشگاه‌ها مدیریت کنند و همگان را به کاهش مصرف برق دعوت کنند.

حجت‌الاسلام سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد با اشاره به گرمای هوا و قطع برق افزود: گرمای هوا در آمریکا باعث شده است سدهای آن‌ها خالی شود، گرمای هوا همچنین در کانادا بیش از ۴۰۰ نفر تلفات داشته است. گرمای حساب نشده در تمام دنیا وجود دارد و مشکلاتی را به وجود آورده و در کشور ما نیز همراه با خشکسالی شده است.

وی با بیان اینکه خاموشی‌های برق در کشور نیز همه را ناراحت کرده است، ادامه داد: این خاموشی‌ها چند علت دارد که یکی از آنها فاصله بین تولید و مصرف است. طبق برنامه ششم باید هر سال پنج هزار مگاوات برق به ظرفیت تولید کشور افزوده می‌شد اما این اقدام انجام نشده و کم کاری شده است که اگر دادگاه‌های ترک فعل داشته باشیم باید افرادی که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند

محاکمه شوند. نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: آب سدها براثر خشکسالی کاهش یافته و دستگاه‌های مولد برق آبی از کار افتاده‌اند، همچنین نیروگاه‌های حرارتی در جنوب و شمال کشور در زمان لازم تعمیر اساسی نشده و اکنون از کار افتاده‌اند. کسی در این میان قصد و غرض نداشته، اما بی‌توجهی و ترک فعل بوده و دزدی و اختلاس در کار نبوده است.

وی افزود: ادارات در ساعات اولیه اداری دستگاه‌های سرمایشی را روشن نکنند، کارمندان ادارات می‌توانند ساعت پنج صبح سر کار بیایند و زودتر نیز تعطیل شوند. کارخانجات و صنایع نیز در ساعت مشخصی فعالیت کنند.

علم الهدی ادامه داد: برخی روستاهای اطراف مشهد به خاطر بی‌برقی و خاموشی، آب ندارند در حالی که در مجاورت آنها، افرادی در ویلاها و باغ تالارهای خود استخر پرآب می‌کنند.

وی گفت: بسیجیان باید راه بیفتند، دستگاه‌های نظامی و انتظامی ویلاها و باغ تالارها را کنترل کنند تا افرادی ذخایر زیرزمینی را برای استخر خود بالا نکشند. امام جمعه مشهد همچنین با اشاره به روز عفاف و حجاب افزود: امروز یکی از مشکلات بزرگ در زندگی جوانان، مسئله رفاقت و دوستان دوره جوانی است، در این دوره انتخاب دوست، بر اساس عقلانیت نیست بلکه بر اساس گرایش عاطفی و احساسی و به صورت اتفاقی و تصادفی صورت می‌گیرد.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: اگر در برابر این رفاقت‌ها بی‌تفاوت باشید، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی که روی نسل جوان باز شده و دختران و پسران آزادانه در آن می‌گردند و رفیق پیدا می‌کنند، مشکل‌زا می‌شود.