ماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر عدم پاسخگویی ایران به نامه آژانس در خصوص تمدید تفاهم دوجانبه اعلام کرد که اجرای این خواسته آژانس در زمره تعهدات ایران نیست.

در گزارش تازه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای حکام آمده است که ایران به نامه آژانس درباره تمدید تفاهم دوجانبه برای ادامه نظارت مشروط بر تأسیسات هسته‌ای خود پاسخی نداده است.

کاظم غریب‌آبادی در واکنش به این گزارش تصریح کرد: هرچند تفاهم فنی مشترک سه‌ ماهه میان آژانس و ایران صورت گرفت، اما باید توجه داشت که مبنای این تفاهم، تسهیل مذاکرات سیاسی و کمک به موفقیت آن در جهت مختصات مد نظر کشورمان بود و نه الزام ایران نسبت به اجرای خواست آژانس.

وی افزود: بر اساس تصمیم سیاسی ایران، نقش آژانس صرفاً در حد یک مجری است.

نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، ادامه داد: بعد از گذشت سه ماه، ایران دیگر این تفاهم را با آژانس تمدید نکرد و صرفاً در چارچوب تصمیمی سیاسی به‌مدت یک ماه دیگر به ثبت داده‌ها ادامه داد. ادامه یا عدم ادامه این فرایند، هیچ ارتباطی با تکالیف پادمانی ایران ندارد، چراکه ایران همچنان به اجرای تعهدات پادمانی خود ادامه می‌دهد. غریب‌آبادی خاطرنشان کرد: آنچه ایران متعهد به اجرای آن است، تعهدات پادمانی است، نه کمتر و نه بیشتر.

وی افزود: آژانس هیچ‌ گونه وظیفه‌ای برای ارائه گزارش در مورد تفاهم منقضی‌ شده مشترک و ثبت داده‌ها نداشته و ندارد.

این دیپلمات کشورمان در پایان تصریح کرد: بدون شک، هر تصمیمی که ایران در این رابطه بگیرد، صرفاً مبنای سیاسی خواهد داشت و آژانس نمی‌تواند آن را به‌ عنوان حقی برای خود تلقی کند.