مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: از زمان گزارش قبلی‌ام، ایران اطلاعات جدیدی درباره یک محل ارائه نداده است، به هیچ یک از سوالات آژانس پاسخ نداده و اطلاعاتی هم درباره دو محل دیگر ارائه نکرده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی در سخنرانی آغازینش در نشست دیروز شورای حکام اظهار کرد: تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۱ آژانس بر اجرای تعهدات برجامی ایران نظارت و آن را راستی‌آزمایی کرده است. اگرچه، از ۲۳ فوریه، همان طور که گزارشم روشن می‌سازد، تصمیم ایران برای متوقف کردن اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش تحت برجام از جمله پروتکل الحاقی بر فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت آژانس تاثیر گذاشت.

وی در بیانیه‌اش خطاب به رئیس جلسه افزود: شما گزارش من درباره توافق ان.پی.تی با جمهوری اسلامی ایران را دریافت کرده‌اید که تلاش‌های آژانس را برای شفاف‌سازی سوالات مربوط به صحت و کامل بودن اظهارات ایران تحت معاهده پادمانی و پروتکل الحاقی آن شرح می‌دهد. گزارش من به یافته‌های آژانس درباره چهار محل اعلام نشده در ایران و پاسخ‌های آژانس به درخواست‌های ایران در جهت شفاف‌سازی می‌پردازد.

گروسی ادامه داد: وجود چند ذره اورانیوم با منشاء انسانی در سه محل در ایران که به آژانس اعلام نشده‌اند و وجود ذرات تغییریافته ایزوتوپی در یکی از این محل‌ها به وضوح بر این دلالت دارد که مواد یا تجهیزات هسته‌ای آلوده به مواد هسته‌ای در این محل‌ها وجود داشته است.

او همچنین گفت: با گذشت چند ماه، ایران توضیحات لازم درباره وجود ذرات مواد هسته‌ای در هیچ یک از این سه محلی که آژانس دسترسی تکمیلی به آنها پیدا کرد، ارائه نکرده است. با عدم چنین توضیحاتی از سوی ایران، من عمیقا از این بابت نگرانم که در این سه محل اعلام نشده در ایران مواد هسته‌ای وجود داشته است و محل فعلی این مواد هسته‌ای برای آژانس مشخص نیست. ایران نه به سوا‌ ها درباره محل اعلام نشده دیگر پاسخ داده و نه درباره محل فعلی اورانیوم طبیعی به شکل یک صفحه فلزی شفاف‌سازی کرده است.

مدیرکل آژانس در بخش آخر اظهاراتش درباره ایران تصریح کرد: لزوم شفاف‌سازی ایران و حل و فصل این مسائل بدون تاخیر بیشتر را از طریق ارائه اطلاعات، ارائه شواهد و مدارک و پاسخ به سوالات آژانس تکرار می‌کنم.

وی تاکید کرد: عدم پیشرفت در شفاف‌سازی سوالات آژانس درباره صحت و کامل بودن اظهارات پادمانی ایران، به طور جدی بر توان آژانس در زمینه اطمینان‌یابی از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد.