رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: همه کاندیداهای انتخابات به تعامل و مذاکرات روی خوش نشان داده‌اند و ما به این مسأله انتقاد نداریم.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت با بیان اینکه هیچ کشوری در انزوا نمی‌تواند برای مردم خود رفاه بیاورد و توسعه پیدا کند، اظهار کرد: همه کشورها به دنبال این هستند که از مزیت‌های خود و امکاناتی که دارند برای توسعه و رفاه مردم خود استفاده کنند. ایران هم از این قاعده نمی‌تواند خارج باشد. برخی افراد یا سابقه کار اجرایی نداشته یا مشکلات کشور را نمی‌دانند، مسائلی مطرح می‌کنند که عملیاتی نیست یا برای مردم مشکل درست می‌شود.

وی ادامه داد: خوشحالیم که همه کاندیداها به  تعامل و مذاکرات روی خوش نشان داده‌اند و انتقادی به آن نداریم. نباید چون ما به این راه اعتقاد داشتیم الان که دیگران هم اعتقاد پیدا کرده‌اند، منتقد باشیم. آنچه برای ما مهم است، آینده نظام است و فرقی نمی‌کند کدام دولت سر کار باشد. وظیفه ما این است که صادقانه تجربیات خود را در اختیار دولت آینده قرار دهیم و ریل‌گذاری که برای کشور انجام داده‌ایم را به دولت بعدی منتقل کنیم.

واعظی با بیان اینکه کسی نباید تلاش کند یا خوشحال شود از اینکه مشارکت مردم در انتخابات کم باشد، گفت: ممکن است کسی انتقادی داشته باشد یا سلیقه‌اش با سلیقه شورای نگهبان متفاوت باشد ولی مشارکت بالا به عنوان قدرت نظام محسوب می‌شود. هم وحدت و انسجام داخلی را افزایش می‌دهد و هم موجب خنثی شدن توطئه‌های دشمن می‌شود پس همه باید برای مشارکت بیشتر تلاش کنیم.

وی درباره این مسأله که گفته می‌شود عملکرد دولت موجب کاهش مشارکت شده است، تصریح کرد: در دولت‌های گذشته هم همین مسائل را داشتیم. اواخر دولت احمدی‌نژاد که شرایط خیلی بدتر از الان بود و در ضمن تحریم‌هایی شبیه تحریم‌های ترامپ هم وجود نداشت و همه ناامید بود، اما شور انتخاباتی در۹۲ زیاد بود و مشارکت مردم افزایش یافت. ما نمی‌خواهیم اختلاف ایجاد کنیم و حرف‌های ناامیدوارکننده بزنیم تا مردم به آینده امیدوار باشند و سر صندوق رای حاضر شوند.

واعظی ادامه داد: برخی کاندیداها مسابقه در زدن دولت ایجاد کرده‌اند. مردم وقتی می‌بینند دولتی با این امکانات و افراد با تجربه به این نتیجه رسیده است می‌گویند پس کسی که شعارهای آنچنانی می‌دهد کاری نمی‌تواند بکند مخصوصا که برنامه درست و حسابی هم تا الان نداشته‌اند و آرزوهایشان را گفته‌اند. یکی گفته یارانه را چند برابر می‌کند یا ارزش پول ملی را چند برابر می‌کند ولی هیچ‌کس نگفته چگونه این شعارها را عملیاتی می‌کند.

واعظی با بیان اینکه کاندیداها باید بگویند چگونه می‌خواهند با فساد مقابله کرده و عدالت را برقرار کنند، گفت: می‌گویند ارزانی می‌آورم و بهتر مذاکره می‌کنم، خب بگویند چگونه می‌خواهند این اقدامات را انجام دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت از همتی در انتخابات حمایت می‌کند، تصریح کرد: دولت در این انتخابات کاملا بی‌طرف و صرفا برگزارکننده انتخابات است. اینکه بخواهند نامزدی را به دولت منتسب کنند و بگویند دولت از یک نامزد حمایت می‌کند، درست نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه درباره دور پنجم مذاکرات وین، گفت: در دور چهارم نگارشی درباره متن برجام انجام شد و ما متن خود را برای ۱+۴ فرستادیم. در دور پنجم بیشتر به آن پرداخته شد و خیلی پرانتزهایی که وجود داشت بررسی شد البته هنوز پرانتزهایی وجود دارد.

وی با بیان اینکه مذاکره بخش‌های مختلفی ازجمله بخش اقتصادی دارد، افزود: سیاست ما این است که برجام براساس همان برجامی که توافق شده، احیا شود و ما چیزی به آن اضافه نمی‌کنیم و چیزی نباید از آن کم شود. بیش از 90درصد یا بیشتر تحریم‌های اقتصادی برداشته شده است. تحریم‌های نفتی، بانک، پتروشیمی، گاز، فولاد، بیمه، کشتیرانی و همه تحریم‌های اقتصادی دوران ترامپ، برداشته شده است. در این زمینه مذاکرات خیلی خوب پیش رفته است و آنچه خواسته ما بوده در این بخش رسیده‌ایم. در زمینه بخش هسته‌ای، توافقات نسبتا خوب پیش رفته و خواسته‌های ما در حال انجام است. راستی‌آزمایی باقی می‌ماند که پیشنهاداتی ما و پیشنهاداتی طرف مقابل داده ولی هنوز در این بخش آنچه که ما به نقطه مطلوبی که می‌خواستیم نرسیده‌ایم ولی در بخش‌های دیگر پیشرفت خیلی خوبی بوده است. این البته بدان معنا نیست که ما از خواسته‌های خود منصرف می‌شویم.

وی تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که دولت را بدون مشکل تحویل دولت بعدی بدهیم. اگر ما تحریم را برنداریم تا دولت بعدی سرکار بیاید و کابینه تشکیل شود، زمان خواهد برد و فشار تحریم برای دولت جدید و مردم گرفتاری ایجاد می‌کند و ترجیح ما این است که تحریم‌ها در دولت فعلی برداشته شود. اگر جمع‌بندی متصل شود و شورای عالی امنیت ملی و مقامات عالی اجازه دهند، کار زیادی برای برداشته شدن تحریم باقی نمانده است.