عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: هرچند عده‌ای می‌گویند یک انتخابات رقابتی در حال شکل‌گیری است اما رقابت به معنای واقعی وجود ندارد.

فاضل میبدی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره آرایش سیاسی کشور و روند ردصلاحیت‌ نامزدهای جریان اصلاحات و اعتدال گفت: معتقدم جریانی از اول انقلاب بر این باور بود که انتخابات در نظام اسلامی معنا ندارد که این نظر در تقابل با گفته‌های مرحوم امام خمینی بود اما به دلیل آن که حضرت امام یک شخصیت بزرگ بود، جرأت نمی‌کردند چنین نظری را اظهار کنند.

این فعال سیاسی عنوان کرد: بعدها با تصمیمات خود انتخابات را کمرنگ و مشارکت مردم را تقلیل دادند. در هر دوره ما شاهد بودیم عرصه تنگ‌تر، فیلترها بیشتر و افراد زیادی ردصلاحیت شدند. نمونه‌اش را می‌توانیم در انتخابات مجلس و همین انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو به طور واضح ببینیم و در مصداق‌های گذشته این امر هم می‌توان از ردصلاحیت سیدحسن خمینی و مرحوم هاشمی نام برد.

وی ادامه داد: جریان مقابل دو مسأله دارد؛ نخست آن که انتخابات را کمرنگ را کنند و سپس اشخاصی را که ممکن است بیشتر از آنها فهم و درک از شرایط داشته باشند و در برابر منافع آنها ایستادگی کنند، به اصطلاح در عرصه سیاسی کشور راه ندهند. میبدی یادآور شد: آقای هاشمی در عرصه فکر و سیاست کشور بسیار سابقه داشت و یار امام بودند اما از نظر یک عده، انسان‌هایی که بلند هستند باید کوتاه شوند‌. افرادی مانند آقای خاتمی شایستگی حضور در سیاست‌ورزی کشور را دارند اما ببینید با اینها چه برخوردهای کردند. مشخص است با این رفتارها می‌خواهند هم انسان‌های فهمیده را خانه‌نشین کنند و هم انتخابات را کمرنگ‌تر کنند.

وی ادامه داد: با این روند ممکن است یک روزی هم در کشور بیاید که انتخابات را فراموش کنیم. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: معتقدم وظیفه انسان‌های فهمیده و خبرگان، کسانی که یاران امام بوده و هستند این است که بیایند موضع صریح بگیرند، حرف‌های ایشان را درباره انتخابات، جمهوریت و نظام را مطرح کنند چرا که به اعتقاد من اگر اوضاع همین‌گونه پیش برود همان چند بند که در قانون اساسی درباره آرای مردم است، کم‌کم حذف می‌شود.

این فعال سیاسی با اشاره به ردصلاحیت علی لاریجانی از سوی شورای نگهبان برای شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، اظهار داشت: آقای لاریجانی شخصی است که در این مملکت از اول انقلاب در تمامی مناصب‌ها بوده است. او در سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی، وزارت ارشاد، رادیو و تلویزیون، شورای عالی امنیت ملی و مجلس بوده و اجرایی‌ترین کارها داشته اما مشاهده می‌کنیم حذف می‌شود یا آقای جهانگیری که معاون اول است و اگر اتفاقی برای رئیس‌جمهور بیفتد او باید کشور را اداره کند، کنارش می‌گذارند در صورتی که آقایی تائید می‌شود که کوچکترین سابقه اجرایی را تاکنون نداشته است. این عوامل نشان‌دهنده این است که واقعا بحث انتخابات مطرح نیست. وی با بیان این‌که رقابت برای جایی است که انتخابات وجود داشته باشد، گفت: هنگامی که انتخابات به معنای واقعی وجود ندارد چه رقابتی قرار است صورت گیرد؟ اگر امروز کسی در گفته‌ها و سخنرانی‌های که امام در اوایل انقلاب و پاریس داشتند ورود کند، مشاهده می‌کند که نظام جمهوری اسلامی ایران درست است که اسلامی است اما قلبش مانند سایر کشورهای دیگر است و باید مردم بیایند و رأی دهند. وی یادآور شد: کدخدایی می‌گوید که عدم شرکت مردم به مشروعیت نظام لطمه نمی‌زند. این نشان می‌دهد تعریف ما از مشروعیت و مقبولیت من درآوردی است. تمام اینها بستگی به رأی مردم دارد تا مردم در این نظام رای ندهند، هیچ چیز مشروعیت ندارد.