عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار نامه‌ای خطاب به مردم ایران ضمن انتقاد از نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان، گفت: به عنوان یکی از دلسوزان کشور و ملت، امروز بیش از هر زمان دیگر نگران ایران هستم .

محمدرضا عارف در این نامه با بیان اینکه در مقطع فعلی مفهوم انتخابات و حق انتخاب ملت، با چالش اساسی رو به رو شده است، نسبت به یکدست‌سازی حاکمیت هشدار داد و تصریح کرد: در جمهوری اسلامی که موجودیت خود را از رأی ملت گرفته و بنیانگذار فقید آن، امام خمینی(ره)، میزان را رأی ملت دانسته و ابتنای امور و مشروعیت نظام  بر رأی ملت، از محکمات اندیشه ایشان است، انتخابات باید تجلی اراده ملت باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه ‌امروز به واسطه عمکرد دست‌اندرکاران امر و عدم احراز صلاحیت بسیاری از افرادی که در نظام جمهوری اسلامی دارای مسئولیت‌های کلیدی بوده‌اند، انتخابات وضعیت نگران‌کننده‌ای پیدا کرده و مفهوم انتخابات و حق انتخاب ملت، با چالش اساسی رو به رو شده است.

عارف با بیان اینکه امروز اقشار مختلف جامعه به ویژه نخبگان، متدینین و ملتزمان به ساختار سیاسی کشور از عملکرد شورای محترم نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اقناع نشده‌اند، افزود: مطمئنا زمانی می‌توان انتظار مشارکت پرشور مردم در انتخابات را داشت که سوالات ملت، به عنوان ولی نعمت حاکمان، در موضوع بررسی صلاحیت‌ها با پاسخ قانع‌کننده همراه باشد. همانگونه که پیشتر هم تاکید شده بود کاهش مشارکت مردم در انتخابات که از انتخابات مجلس یازدهم آغاز شده است، می‌تواند زنگ خطری جدی برای مشروعیت نظام باشد که اگر با بی‌تفاوتی از کنار آن عبور کنیم نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده چه اتفاقات ناگواری برای ایران عزیز در پی داشته باشد.

این چهره سیاسی اصلاح‌طلب در پایان تصریح کرد: به واسطه تجربه قریب به ۴۰ سال حضور در عرصه مدیریتی کشور صراحتا می‌گویم یکدست‌سازی حاکمیت فرجام نامطلوبی برای کشور خواهد داشت. به همین دلیل به عنوان یکی از دلسوزان کشور و ملت، امروز بیش از هر زمان دیگر نگران ایران هستم.

وی تاکید کرد: اگر بخش‌های تصمیم‌گیر حاکمیت نخواهد از برخی روش‌های اداره کشور که با روح جمهوریت نظام در تضاد است، فاصله بگیرد، مطمئنا به تعمیق شکاف ملت و حاکمیت خواهد انجامید. به همین دلیل معتقدم که هرگونه ایجاد محدودیت برای یاران انقلاب و کسانیکه دل در گرو ایران عزیز دارند با استفاده از روش‌هایی نظیر حصر و رد صلاحیت‌های فراقانونی اقدامی ناصواب و مغایر اهداف اولیه انقلاب اسلامی است.