سخنگوی دولت گفت: مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست و مردم اولین زیان‌کننده در نتیجه مشارکت حداقلی هستند و هیچ گروه سیاسی برنده مشارکت حداقلی نخواهد بود.

به گزارش ایرنا، علی ربیعی دیروز در نشست خبری با اشاره به انتخابات ۱۴۰۰، گفت:‌ این روزها بحث‌های انتخابات ریاست جمهوری مطرح است. دولت نه فقط به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک درک از وضعیت ایران و نیازمندی‌های فردای ایرانیان در جهان پرآشوب امروز، معتقد است مشارکت حداکثری در این دوره بیش از هر زمان دیگری، کارکردهای متعدد برای ایران و ایرانیان خواهد داشت.

ربیعی خاطرنشان کرد: مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست و اولین زیان‌کننده در نتیجه مشارکت حداقلی، مردم هستند و هیچ گروه سیاسی برنده مشارکت حداقلی نخواهد بود.  

وی افزود:‌ عمیقا باور داریم که وحدت در حضور، معنا می‌یابد و نه در عدم مشارکت؛ دولت عمیقا باور دارد که اسلامی بودن نظام سیاسی اقتضا می‌کند که از جمهوریت آن پاسداری شود؛ و فراهم ساختن شرایط مشارکت سیاسی، حق شهروندان و تکلیفی بر حاکمان است و در مردمسالاری دینی، بیش از آنکه شهروندان در مشارکت، مکلف باشند، این‌ها هستند که مکلف‌اند و موظف.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: از این رو دولت، از همه نهادهایی که در فرآیند انتخابات نقش دارند، انتظار دارد که با توجه به ضرورت تقویت وحدت ملی در شرایط کنونی کشور، با دوراندیشی، تعهد به روح حاکم بر قانون اساسی و وفاداری به منافع ملی، زمینه امیدآفرینی و شورانگیزی در انتخابات را فراهم آورند و با تقویت زمینه مشارکت در انتخابات، تداوم ثبات و امنیت و پیشرفت کشور را تضمین کنند.

ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگاران و درباره خاموشی‌های چند روز اخیر گفت: اتفاقات پیش بینی نشده در همه جهان رخ می‌دهد و این معضل هم روی داد. اما وظیفه ماست مانند هشت سال گذشته در زمینه برق، خدمات ارائه کنیم.

وی افزود:‌ در حوزه وزارت نیرو افتخارات بسیار بزرگی در این هشت سال داشتیم و این اتفاق غیرقابل پیش‌بینی حداقل در برخی موارد مانند استفاده از رمزارزها با این حجم یا موارد دیگر کام مردم را تلخ کرد. امیدواریم با تلاش‌هایی که انجام می‌شود به سرعت به گذشته برگردیم. سخنگوی دولت با اشاره به توضیحات سخنگوی صنعت برق که در نشست امروز حضور یافته بود، اظهار کرد: اینکه می‌گویند هیچ کس از دولت در این زمینه صحبت نکرد درست نیست؛ دولت در این‌باره یکشنبه گذشته جلسه گذاشت و چهارشنبه هم روی این موضوع جلسه داریم. امروز در جلسه ستاد اقتصادی بحث رمز ارزها مطرح بود. قطعی برق و بروز مشکل برای شهروندان یک طرف و یک طرف هم این استنباط است که دولت همه چیز را رها کرده است. وی افزود: صنعت برق با توجه به برنامه‌ریزی قبلی توانایی پوشش نیاز مصرف متعارف را داشته است و هیچ کسری در این زمینه نداشته‌ایم. در حال حاضر در مجموع ۵۸۸ نیروگاه حرارتی در کشور فعال است و ظرفیت تولید نیروگاهی جدید در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۲۰ هزار مگاوات افزایش یافته است. در سال ۹۹حدود ۶۶ هزار مگاوات تولید برق داشته‌ایم  در حالی که در سال ۱۴۰۰ این رقم به ۸۵ هزار مگاوات رسیده‌ است.

ربیعی با بیان اینکه در دوران تحریم و زمانی که درآمد ارزی کفاف تهیه برخی اقلام را نمی‌داد درحال اجرای پروژه‌ها بوده‌ایم، گفت: می‌گویند دولت این موضوع را رها کرده است، کاش دولتی در شرایط مشابه دولت تدبیر و امید قرار می‌گرفت تا به شما می‌گفتم رها کردن یعنی چه و آن موقع متوجه می‌شدیم این افتتاح ۲۰ هزار مگاوات چه ارزشی دارد. سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته بیان این موضوع که باید پیش‌بینی درست و سریعتر انجام می‌دادیم را دولت نمی‌خواهد بپوشاند اما آن تلقی که تعمیم ناروا داده می‌شود و می‌گویند دولت رها کرده است را قبول ندارم. دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: روزی خواهم گفت که در این دوران چه سختی‌هایی گذشت تا فشاری به مردم وارد نشود.

کشف 2600 مرکز رمزارز غیرقانونی در سال 1400

 ربیعی با تشریح چهار عامل مشخص رشد مصرف برق خاطرنشان کرد: یکی از این عوامل افزایش زودهنگام دمای هوا بود و سیستم‌های سرمایشی زودتر از آنچه برنامه‌ریزی شده بود، وارد مدار شده‌اند.

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه حدود ۳۲۰ مجوز رمز ارز دادیم، گفت: در مراکز فرهنگی برق مجانی دادیم. در شهرک‌های صنعتی که تصور نمیکردیم به عنوان منبع درآمد نگاه شود، یکباره دو هزار مگاوات از این بابت افزایش یافت.  علاوه بر این آب مخازن سدها به علت کمبود بارش کم شد. در این شرایط نگران آب شرب بودیم. بین آب و برق، موضوع آب حیاتی‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: در ایام تحریم تولید رشد کرد که همین امر موجب افزایش مصرف برق شد. پیش بینی دراز مدت ما درست بود، اما وقایع کوتاه مدت، مصرف برق و پیش بینی‌ها را تغییر داد.

ربیعی اضافه کرد: نیاز ما به سرمایه گذاری در بخش نیرو ۱۳.۵ نیم میلیارد یورو بود که به علت تحریم ۶.۵ میلیارد یورو آن تامین شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه سال گذشته حدود ۱۳۰۰ مرکز غیرمجاز رمز ارز کشف شد، گفت: فروردین امسال هم ۲۶۰۰ مرکز کشف شد که رشد دو برابری دارد. در حال حاضر۸۰۰ هزار دستگاه ماینر در حال فعالیت است و سطح مصرفشان هم افزایش یافته است. با متخلفان برخورد جدی‌تری می‌شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: دیروز ۱۰۰۰ مگاوات از نیروگاه هسته‌ای بوشهر به مدار پیوست که در این زمینه کمک کننده است.

ربیعی  همچنین درباره توییت یکی از فعالان رسانه‌ای مبنی بر نامه‌نگاری رییس‌جمهوری با مقام معظم رهبری درباره رد صلاحیت‌های کاندیداها توسط شورای نگهبان، گفت: معمولا آقای رییس جمهور، در موارد مهم نامه‌نگاری می‌کنند؛ از آنجا که از صبح درگیر بحث سخنگویی بودم آخرین اطلاعات را ندارم. دقیق می پرسم و اطلاع رسانی می‌کنم، چون نمی‌خواهم اطلاع رسانی غلط داشته باشم فعلا اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم.

 تمدید یک ماهه توافق با آژانس حسن نیت ایران بود.

 سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره تمدید یک ماهه توافق بین ایران و آژانس و اینکه دلایل این فرصت یک‌ماهه چیست، گفت: بعد از بررسی‌ها و ارزیابی از روند مذاکرات، شورای عالی امنیت ملی پس از اخذ مشورت در سطوح عالی نظام نتیجه گرفت که مذاکرات مسیر رو به پیشرفتی را طی می‌کند و به منظور نشان دادن حسن نیت و جدیت طرف ایرانی، با تمدید یک ماهه توافق میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای موافقت کرد.

احیای برجام مستلزم تصمیمات سیاسی در واشنگتن است

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهوری در پاسخ به سوالی درباره تصمیمات سیاسی که قرار بود در پایتخت‌ها گرفته شود، گفت: بخش عمده مذاکرات درباره لغو تحریم‌ها و اقدامات طرفین برای بازگشت به تعهدات پایان یافته و تفاهم‌های مقدماتی حاصل شده است.  اختلافات جزئی باقی مانده است که مذاکره درباره آنها تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت.

ربیعی با بیان اینکه دولت با موفقیت تاکنون به وظیفه خود عمل کرده، گفت: با رعایت همه ملاحظات و مصالح ملی و تحت نظر مقام معظم رهبری، تقریبا درباره رفع تحریم‌های ناقض برجام با دیگر طرف ها به تفاهم رسیده‌ایم.  بر اساس تفاهم انجام شده، دقیقاً به آنچه که در سال ۹۴ توافق کردیم و آمریکا با بدعهدی ترامپ از آن خارج شد باز خواهیم گشت. البته آمریکا با عناوین دیگر و به بهانه برجام تحریم‌های دیگری را انجام داده که موظف است آنها را هم لغو کند. سخنگوی دولت با بیان اینکه ما همچنان مذاکرات را با دقت دنبال می‌کنیم، گفت: تجربه تلخ بدعهدی آمریکا به ما می‌گوید که ذره‌ای از منافع ملی خود کوتاه نیاییم. دولت کارگروهی برای راستی آزمایی تعهدات آمریکا و لغو تحریم‌ها با مشارکت وزارت نفت، راه و شهرسازی و بانک مرکزی تشکیل داده و به محض آغاز روند اجرای تعهدات از سوی آمریکا، با دقت به وظیفه خود برای اطمینان از اجرای واقعی تعهدات عمل خواهد کرد. وی اضافه کرد: امروز آغاز قدم‌های اصولی برای احیای برجام مستلزم تصمیم سیاسی به ویژه در واشنگتن است. ما همچنان منتظریم ببینیم که آیا دولت آمریکا آماده است که با کنار گذاشتن تردید به‌سوی تحقق موارد تفاهم شده حرکت کند یا نه. برای ادامه کار، همه نگاه‌ها به واشنگتن است.

موضع دولت حضور همه سلیقه‌ها در دو سطح کاندیداها و سبد آراست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره فرایند برگزاری مناظره های انتخاباتی در صدا و سیما گفت: موضع مشخص دولت حضور همه سلیقه‌ها و جریان‌ها در دو سطح کاندیداها و سبد آرا است تا مردم بتوانند همه آرزوها و خواسته‌های خود را پیگیر کنند.

وی افزود: باور داریم سطح مشارکت باید به قدری باشد که انسجام عمومی و سرمایه اجتماعی برای حل مشکلات در داخل کشور ایجاد شود و همانطور که رهبری انقلاب فرمودند برآیند آن بازدارندگی در برابر دشمنان باشد. از دولت و نهادهای تصمیم گیر برای حضور در صدا و سیما انتظار می‌رود رویکرد مشارکت حداکثری مد نظر مقام معظم رهبری را به نحو احسن اجرا کنند.

سخنگوی دولت با اظهار بی اطلاعی از برنامه‌های صدا و سیما درباره انتخابات، گفت: دولت با جدیت رویکرد مشارکت حداکثری را دنبال می‌کند و معتقد به رفتار منصفانه نه در صدا و سیما، بلکه در تمامی دستگاه‌های داخل دولت و همه نهادهای بیرونی است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: با توجه به شرایط کرونایی و ضرورت اهتمام همه به حفظ سلامت شهروندان، نقش صدا و سیما برای انعکاس وسیع بیان دیدگاه‌ها و نظرات کاندیداها در این دوره از انتخابات بسیار مهم است و انتظار می‌رود رسانه ملی با اطلاع رسانی گسترده زمینه مشارکت حداکثری را فراهم کند. حوزه عمومی که دیدار چهره به چهره نامزدها با مردم به صدا و سیما انتقال یافت و صدا و سیما باید نقش سفرهای استانی و دیدار چهره به چهره و میتینگ‌ها را برعهده بگیرد.

ربیعی گفت: دولت نیز با کمک همه دستگاه‌ها به خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت کشور تمام تلاش خود را در جهت افزایش مشارکت مردم به کار خواهد بست.

درخواست رییس قوه مقننه از یک مسئول اجرایی قانونی نیست

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهوری همچنین درباره نامه‌نگاری رییس مجلس و دستور به رییس بانک مرکزی درباره رمزارزها و قانونی بودن یا نبودن آن، گفت: رییس مجلس طی نامه مفصلی مسئله را مطرح کرد و از رییس کل بانک مرکزی خواست نسبت به مسدود ساختن درگاه‌های پرداخت اقدام کند.

وی افزود: البته در جلسه عصر روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفتند که منظورشان چنین چیزی نبوده است. ضمن اینکه این درخواست رییس قوه از یک مسئول اجرایی جنبه عملی ندارد و قانونی نیست.

ربیعی تصریح کرد: در حالی که رییس کل بانک مرکزی هم طی مصوبه‌ای اعلام کرد موضوع رمز ارزها ابعاد مختلفی دارد و بانک مرکزی اقدام شتاب‌زده‌ای در این زمینه انجام نخواهد داد اما کارگروهی با مسئولیت بانک مرکزی در دولت تشکیل شده که در حال بررسی نحوه اقدام در این زمینه هستند و نیاز به تصمیم دولت و مجلس دارد.

سخنگوی دولت با اشاره بررسی این موضوع در نشست روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و امروز صبح ستاد اقتصادی دولت، تصریح کرد: سیاست دولت نظم و انضباط دادن به این فعالیت‌ها و جلوگیری شدید از سوء استفاده است.