یک روزنامه‌نگار اصولگرا، آرایش سیاسی جریان متبوع خود را بررسی و حضور دو کاندیدای مطرح، رئیسی و لاریجانی از این جریان را مورد تحلیل قرار داد و تاکید کرد که بر خلاف لاریجانی که با افزایش مشارکت، آراء او رو به افزایش خواهد بود، حداکثر رای رئیسی ۱۰ میلیون است.

محمد مهاجری در گفت‌وگو با ایلنا در این خصوص افزود: بخشی ‌قابل توجهی از آرایی که آقای رئیسی در سال ۱۳۹۶ به دست آورده بود امروز ریزش خواهد داشت، دلیل آن نیز این است که در  حال حاضر بر اساس نظرسنجی‌ها، مشارکت حدود ۴۰ درصد است که این رقم تا حدودی ممکن است اغراق‌آمیز نیز باشد؛ اگر مشارکت ۴۰ درصدی مردم را بپذیریم که در آن آقای رئیسی ۲۲-۲۳ درصد رأی دارد، در نتیجه آرای او به زحمت به ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید.

وی با بیان اینکه البته در جبهه اصولگرایان آقای لاریجانی نیز وجود دارد، تصریح کرد: قطعاً سبد رای آقای لاریجانی شامل بخشی از آراء آقای رئیسی، بخشی از آرای اصولگرایان معتدل، بخشی از آرای اصلاح‌طلبان معتدل و همچنین بخشی از آراء خاکستری که تا به حال حاضر به حضور در انتخابات نبودند خواهد بود.

این روزنامه‎نگار اصولگرا ادامه داد: نظرسنجی‌هایی که از این به بعد گرفته می‌شود نیز میزان مشارکت را با یک شیب ملایم رو به افزایش نشان خواهد داد و هرچه که این شیب ملایم تندتر شود و تعداد افراد بیشتری به سمت انتخابات بیایند، مسلما این آرا در سبد رای آقای رئیسی نخواهد بود.

رئیسی نه شورای وحدت را قبول دارد  نه شورای ائتلاف را

مهاجری در باره نامه خود به حداد عادل اظهار داشت: آنها زحمت می‌کشند که یک مهندسی اتفاق بیفتد. آنها از  انتخابات ۹۶ تلاش‌شان را شروع کرده‌اند و اکنون چهار سال و نیم است که در حال زحمت کشیدن هستند و طبیعی است که به دنبال نتیجه باشند.

وی افزود: وقتی آقای لاریجانی آرایش سیاسی آنها را به هم زده، طبیعی است که در حال حاضر عصبانی‌تر شوند و حتی رفتارهای هیستریک و عصبی از خودشان نشان بدهند که در جهت تخریب رقیب باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره اینکه اینکه رئیسی اعلام کرده که به طور مستقل وارد انتخابات شده، یادآور شد: برخی فکر می‌کنند که احزاب نجس هستند و وابستگی به جناح‌های سیاسی باعث نجاست آنها می‌شود. احزاب را منکوب کرده و بد می‌دانند، در حالی که این چنین نیست و اگر کسی وابستگی حزبی خودش را آشکار کند، هم خودش را پاسخگو می‌کند و هم به اعتبار سیاسی خودش می‌افزاید.

وی گفت: آقای رئیسی نه شورای وحدت و نه شورا ائتلاف را قبول ندارد. حتی اگر خاطرتان باشد آقای رئیسی در سال ۹۶ تعهدی به شورای آن زمان اصولگرایان نداد و حتی حاضر نشد که در جلسات آنها حضور پیدا کند و تعهد بدهد. در حال حاضر نیز ایشان هیچ تعهدی نسبت به آنها ندارد و وقتی یک تشکیلات از یک کاندیدا حمایت می‌کند و آن کاندیدا می‌گوید آن تشکیلات را قبول ندارد، تشکیلات چه ارزشی برای خودش قائل است؟