یک منبع دیپلماتیک در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه از حصول نتیجه‌ای مشخص در پی مذاکرات نشست کمیسیون مشترک برجام در وین تا یک ماه آتی ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دور سوم گفت‌وگوها پیرامون توافق هسته‌ای ایران که از ۶ آوریل/۱۷ فروردین آغاز شده، روز سه‌شنبه در وین برگزار شد و نمایندگان کشورهای عضو این توافق‌نامه (ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلستان) در این نشست بر تسریع روند مذاکرات تأکید کردند.

رئیس هیأت چین در مذاکرات برجام، پس از پایان این نشست ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها در زمینه احیای برجام هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انریکه مورا، دیپلمات اروپایی که اداره این نشست را برعهده دارد، در توئیتی در این باره نوشت: «بازگشتیم به وین برای کمیسیون مشترک برجام، مذاکرات کارشناسی و تماس‌های جداگانه با آمریکا در سومین هفته مذاکرات، برای پیشبرد اهداف مان شامل الحاق مجدد آمریکا به برجام و اجرای کامل توافق است.» خبرگزاری فرانسه افزود: وزیر امور خارجه ایران از تصمیم مذاکره‌کنندگان بر شتاب روند مذاکرات و همچنین تسریع در فعالیت‌های گروه‌های کارشناسی خبر داده است. این رسانه فرانسوی یادآور شد: انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در تارنمای اسپانیایی «پولیتیکا اکستریور» از موانع متعدد در احیای برجام از جمله سیاست داخلی تهران و واشنگتن، ارائه بیش از حد پیشنهادات، ساز و کار رفع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده و همچنین بازگشت ایران به روند عمل به مفاد تعهدات خبر داده است. به نوشته این رسانه، وانگ چون، نماینده دائم چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز در مورد ترتیب ازسرگیری اجرای تعهدات آمریکا و ایران در مورد برجام گفت: این دولت سابق آمریکا بود که به طور یکجانبه از برجام خارج شد و فشار حداکثری علیه ایران اعمال کرد که منجر به بروز بحران کنونی هسته‌ای ایران شد. از این رو آمریکا ابتدا باید همه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی علیه ایران و طرف‌های ثالث را لغو کند. در دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام که عصر سه‌شنبه هفته جاری با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ در گراندهتل وین برگزار شد و دیروز نیز ادامه یافت، تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.