رئیس‌جمهور گفت: هفته ای که در آن قرار گرفته‌ایم هفته سختی است و هفته سختی را پیش رو داریم همه باید دست به دست هم دهیم و رعایت پروتکل‌ها باید ۹۰ درصد برسد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز با ویروس جهش یافته‌ای مواجه هستیم که سرعت انتقالش ۷۰ درصد بیشتر از ویروس ووهان شده است؛ بنابراین ما امروز با شدتی مواجه شدیم و به قول معروف ابتلا به گونه ای شده است که یک نفر ممکن است ۵ تا ۷ نفر را مبتلا کند.

وی ادامه داد: حرفی که این روزها سازمان جهانی بهداشت زد و گفت شرایط در دو ماه گذشته نگران کننده بوده و هر هفته سرایت ویروس دو برابر شده و پیداست که حرکت بسیار وسیعی از طریق این ویروس جهش‌یافته مواجه هستیم. من با چند نفر از سران کشورهای اطراف صحبت می‌کردم و شنیدم که همه با یک موج فزاینده مواجه هستند.

وی افزود: همه پروتکل‌ها باید دست به دست هم بدهند؛ دست شستن یک پروتکل است، همه باید ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را هم رعایت کنند و باید ترددها فقط ترددهای ضرور باشد و تجمعات هم نباید انجام شود و فضا هم باید دارای تهویه باشد و کسی که مبتلا است باید سریع ایزوله شود و هرکس تخلف کرد باید با این تخلف برخورد شود.

روحانی گفت: گفته می‌شود سفرها دلیل موج چهارم می‌شود، اصلاً تا ۶ ماه دیگر کسی سفر نرود مشکلات حل می شود؟ خیر نمی شود . اگر سفرها باید لغو شود سفرهای درون شهری هم باید لغو شود . شما نمی توانید سفرهای درون جاده‌ای را لغو کنید و بعد در سفرهای درون شهری ۷ نفر داخل یک خودرو بنشینند.

وی ادامه داد: نمی‌شود سفرها لغو شود اما مردم در یک جای کوچک جمع شوند. هیچ کس نباید بگوید  یک موضوع است که مشکل آفرین است درصورتی که این گونه نیست همه مشکلات باید با هم  حل شود و همه موضوعات کنار هم  باید باهم حل شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: برای حل مشکلات باید سبک زندگی را تغییر دهیم . این سبک زندگی ما باید باشد که بگوید چگونه سفر برویم، چگونه در محل کار حاضر شویم؛ چگونه به دورهمی بگیریم. در یک کلمه سبک زندگی ما تغییر کند.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: معمولا هنگامی که در شرایط آرامش قرار می گیریم مرگ و میر پایین می آید دو رقمی می شود یک مسابقه‌ای شروع می شود، یکی می‌گوید من باعث شدم، آن یکی می‌گوید ستاد باعث شده است، یکی دیگر می‌گوید قرار گاه باعث شده است، یکی  می‌گوید محله محوری باعث  شده است اما به محض این که موضوع برعکس می‌شود تقصیرات را به گردن شخص دیگری می‌اندازند.

روحانی خاطرنشان کرد: در شرایطی که مشکل پیش می‌آید همه باید باهم دست به دست هم دهیم و همه تریبون ها هم باید همراه با هشدار و آرامش باشد. نباید تریبونی داشته باشیم که در آن آرامش را در نظر نگیرد. تریبون هم باید به مردم آموزش و هم آرامش دهد و هم هشدارهای لازم را به مردم ارائه کند و به طور متوازن رفتار کند تا به یک نقطه مطلوب برسیم.

رئیس جمهور ادامه داد: بسیاری از استان‌ها در موج حرکت صعودی هستند،  بعضی از استان‌ها مقداری کمتر درگیر هستند اما در مجموع به همه ما هشدار می‌دهد که مسأله را جدی بگیریم و مراعات کنیم.

وی بیان کرد: در جلسه امروز در خصوص واکسن بحث شد. ممکن است واکسنی که می‌زنیم مجدداً به تمدید احتیاج داشته باشد بنابراین ما باید به فکر تهیه واکسن انبوه برای ماه‌ها و سال‌های بعد باشیم تا از مسأله عبور کنیم. یادمان نرود آن روزی که ما رفتیم واکسن از روسیه و چین تهیه کنیم، چه فضایی ایجاد شد؛ در فضای مجازی، رسانه و مراکز رسمی و پشت تریبون‌ها برخی اعلام کردند که «من با افتخار واکسن نمی‌زنم». روزی که ما قصد داشتیم واکسن تهیه کنیم شما تزلزل ایجاد کردید حتی قصد داشتید در وزارت بهداشت تزلزل ایجاد کنید. ما یادمان نرود که دیروز چه گفتیم. باید منصفانه رفتار کنیم. همه می‌دانیم امروز واکسن ضرورت است و واکسن‌ها را وزارت بهداشت باید تأیید کند.

رئیس دولت افزود: البته من تاکید کردم و می‌کنم اگر شرکت معتبری که مورد قبول وزارت بهداشت و درمان ماست و توان دارد می‌‎تواند واکسن خریداری کند و با قیمت نیمایی برای مردم عرضه کند، ما مشکلی نداریم. البته باید نوع و چارچوب واکسن را وزارت بهداشت تأیید کند.

روحانی به تولید واکسن داخلی اشاره کرد و گفت: همه توانمان را می‌گذاریم تا واکسن داخلی زودتر به نتیجه برسد. برای ما مهم است که روپای خود بایستیم و واکسن داخلی داشته باشیم. امید داریم که تابستان از واکسن داخلی خود استفاده کنیم. در دو ماه پیش رو، ما هرچه می‌توانیم باید واکسن از خارج خریداری کنیم.