رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سرعت تولید اورانیوم غنی‌سازی شده ۶۰ درصد، ۹ گرم در ساعت است. البته اورانیوم ۲۰ درصد نیز همزمان تولید خواهد شد.

علی‌اکبر صالحی در گفتگویی تلویزیونی، با اشاره به آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد افزود: اقدام بزرگی انجام شده است و ما با آقای قالیباف به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی و با توجه به اینکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس به تصویب رسید و ما در آن چارچوب حرکت کردیم، همواره در تماس هستیم و سیر تحولات هسته‌ای در چارچوب قانون را به استحضار وی می‌رسانیم.

وی بیان کرد: امروز هم بنده به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی رساندم که به این دستاورد بزرگ دست یافتیم و رئیس مجلس هم این خبر را اعلام کرد و تشکر و تقدیر از وی و همچنین رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دارم که کمک می‌کنند تا ما بتوانیم قانون مذکور را آن گونه که مورد خواست مجلس است، پیش ببریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: خود کسانی که در قانون موضوع غنی‌سازی ۶۰ درصد را آورده بودند به ما گفته بودند که مقداری با احتیاط جلو بروید تا ما با حُسن‌نیت حرکت کنیم اما با اتفاقی که در نطنز رخ داد، دستور دادند ما این کار را سریع‌تر انجام دهیم.

وی ادامه داد: روز چهارشنبه بود که ما دستور غنی‌سازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه بامداد جمعه بود که ما محصول ۶۰ درصد را گرفتیم.  صالحی اظهارداشت: این مسئله نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد که به محض اینکه دستوری از طرف مقامات مسئول صادر می‌شود، به فوریت آن دستور را عملیاتی کنند. صالحی با اشاره به اینکه در شبکه‌های اجتماعی ابهاماتی به وجود آمده که لازم است برطرف شود، ادامه داد: ابهاماتی ایجاد شده مبنی بر اینکه با این کار آلودگی ایجاد شده است، در حالی که هیچ گونه آلودگی در آنجا نیست و اگر آلودگی بود، ما نمی‌گذاشتیم عزیزانمان در آنجا کار کنند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر اگر آلودگی در نطنز وجود داشت، بازرسان از آنجا بازدید نمی‌کردند و بر این اساس ما این مسئله را کاملاً تکذیب می‌کنیم.