‌رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس درباره حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت: در اتفاق اخیر چندین هزار سانتریفیوژ از رده خارج شد!

علیرضا زاکانی در برنامه جهان‌آرا افزود: اخیرا نمایندگان از برخی تاسیسات بازدید داشتند؛ بعد از بازدید از میزان خسارات وارد شده خون گریه می کردند. بخشی از تأسیسات کاملاً تعطیل شده و از بین رفته است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که بخشی از تاسیسات را برای تعمیر به خارج از کشور می‌فرستند و آن قطعات با ۳۰۰ پوند مواد منفجره بر می‌گردد و سیستم امنیتی توجهی نمی‌کند.

طراحی دشمن در نطنز خیلی قشنگ بود

فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز در خصوص انفجار اخیر در سایت هسته‌ای نطنز به پیچیدگی‌های آن اشاره کرد و گفت: یک پست برق در سایت نطنز داریم که از آنجا برق به زیرزمین می‌رود که حدود 40، 50 متر زیر زمین است. آن محل زیر زمین و مستحکم ساخته شده تا حملات هوایی و موشکی نتواند این مکان را از بین ببرد. وی افزود: دشمن وقتی که ببیند وضعیت اینگونه است، اقدام به خرابکاری سایبری یا خرابکاری از طریق افراد و در تجهیزات خواهد کرد. این کار هم زمان می‌برد و ممکن است 5 تا 10 سال طول بکشد و تجهیزات معیوب ارسال کند، تا به تدریج از آن استفاده شود.

عباسی گفت: در اینجا قسمت توزیع برق و کابلی است که از قسمت دیگر می‌آید و مربوط به باطری‌هایی است که اگر برق قطع شود، آن‌ها را قطع کند.

وی با بیان اینکه طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده، ادامه داد: من علمی به قضیه نگاه می‌کنم. آن‌ها فکر کردند و متخصصان خود را به کار گرفتند و به گونه‌ای انفجار صورت گرفته است که هم آن سیستم توزیع برق آسیب ببیند و هم کابلی که از سوی باطری‌ها می‌آید.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه ماشین سانترفیوژ نباید برقش قطع شود، گفت: در ماجرای فردو نیز که در سال 91 رخ داد، برق را از 4 کیلومتری قم یا 30 کیلومتری فردو قطع کردند. دکل‌ها و کابل‌های برق را با مواد منفجره قطع کردند و نفوذی‌ها در داخل از قسمت‌هایی که دوربین نبوده، آن بخش باطری‌ها را منفجر کردند. یعنی همزمان که برق قطع شد، باطری‌ها را هم قطع کردند.

وی افزود: اما ما آن موقع پیش‌بینی کرده بودم و برق مورد استفاده برای سانتریفیوژها را از پست جماران نگرفتیم. برای برق داخلی نیز گازوئیل برای سه ماه ذخیره کرده بودیم. مانند یک عملیات که باید پشتیبانی بکنیم، این کارها را پیش‌بینی کرده بودیم. از این رو ضربه زدند، اما هیچ اتفاقی برای ماشین‌های ما نیفتاد.