رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت روابط ایران و روسیه و لزوم بهره گیری از ظرفیت‌‌های دو کشور برای ارتقای روابط در همه زمینه‌‌ها بویژه روابط اقتصادی و تجاری و با اشاره به اراده مقام‌‌های عالی دو کشور برای ارتقای مناسبات، بر لزوم توسعه روابط در راستای منافع متقابل بدون تاثیرپذیری از فشارهای خارجی تاکید کرد.

حسن روحانی دیروز در دیدار «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، با اشاره به علاقمندی‌جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌‌های منطقه ای، از توسعه این همکاری‌‌ها با هدف کمک به برقراری صلح و ثبات در منطقه به عنوان اقدامی راهبردی در مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا و مداخله در امور منطقه از سوی این کشور استقبال کرد.

روحانی در ادامه با تاکید بر ضرورت حفظ امنیت ،صلح و ثبات در منطقه و اینکه امنیت منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه حفظ شود، بر لزوم توسعه همکاری‌‌های دفاعی و نظامی ایران و روسیه با توجه به پایان تحریم‌‌های تسلیحاتی ایران از ماه اکتبر سال گذشته، تاکید کرد.

رئیس‌جمهور با قدردانی از مواضع و حمایت‌‌های مسکو از مذاکرات هسته ای، بر تداوم تلاش‌‌ها برای حفظ و احیای برجام به عنوان یک توافق چند جانبه بین‌المللی که الگویی برای حل و فصل مشکلات از مسیر مذاکره و دیپلماسی بوده است، تاکید کرد و گفت: امروز آمریکا و همه دنیا به این نتیجه رسیده اند که فشار حداکثری شکست خورده و تنها راه آمریکا برای بازگشت به برجام، لغو تحریم‌‌ها است.

روحانی افزود: حرکت دو کشور در این خصوص نشان دهنده نگاه مشترک درمورد مسائل بین المللی از جمله برجام است و همچنین امروز برای اینکه بتوانیم برجام را احیا و فعال کنیم ، همکاری دو کشور به طور قطع بسیار موثر خواهد بود.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما در واقع می خواهیم فضا و روابط به تعهدات و توافقات سال 2015 برگردد و همه طرف‌‌های برجام، همان قول‌‌ها و گفتارهای خود را عملیاتی کنند و هرآنچه در آن زمان توافق شده پذیرفته شود، نه حاضریم کمتر از آن را بپذیریم و نه دنبال آن هستیم که بیش از آن را بدست آوریم.

روحانی در ادامه با اشاره به مشکلات و بحران‌‌های منطقه‌ای از جمله بحران یمن و سوریه  بر تداوم همکاری‌‌ها و تبادل نظر ایران و روسیه به عنوان دو کشور تاثیر گذار منطقه برای حل و فصل بحران‌‌ها و مشکلات منطقه ای تاکید کرد و افزود: باز کردن پای رژیم صهیونیستی به عنوان یک عنصر بی ثبات کننده و تنش زا، در منطقه خلیج فارس، اقدامی خطرناک است.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به همکاری‌‌های خوب دو کشور در حوزه‌‌های سیاسی و منطقه ای، بر ضرورت تقویت مناسبات اقتصادی و همچنین تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات و پروژه‌‌های مشترک اقتصادی دو کشور در حوزه‌‌های نفت ، انرژی و حمل و نقل و همکاری دو کشور در حوزه هسته ای در ساخت دو نیروگاه در بوشهر و همچنین سوخت نیروگاه‌‌ها و ایزوتوپ‌‌ها،  با استفاده از ظرفیت شرکت‌‌های خصوصی تاکید کرد.

روحانی در این دیدار با اشاره به موفقیت‌‌های روسیه در زمینه کرونا و توفیق در ساخت واکسن، تسریع در ارسال محموله‌‌های واکسن ساخت این کشور به ایران را مورد اشاره قرار داد و بر لزوم تسریع در راه اندازی خط تولید مشترک واکسن در کشورمان تاکید کرد.

برای توسعه همکاری‌‌های مسکو - تهران هیچ محدودیتی وجود ندارد

 وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار با بیان اینکه دو کشور برای توسعه و تعمیق روابط مصمم بوده و اراده قوی دارند، گفت: برای توسعه همکاری‌‌های مسکو - تهران  از جمله همکاری‌‌های فنی و دفاعی هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 «سرگئی لاوروف»  با بیان اینکه ایران و روسیه درخصوص همکاری‌‌های منطقه ای و بین المللی اهداف مشترک و نزدیک دارند، به مذاکرات هسته ای اخیر در وین و تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام  اشاره کرد و افزود: تنها راه حل مسئله از نظر مسکو بازگشت بی قید و شرط و کامل آمریکا به برجام با اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و عمل به تعهدات از سوی این کشور است.

لاوروف تصریح کرد: از نظر ما این کاملا غیر مفید است که از ایران خواسته شود در چارچوب برجام شرایط جدیدی را بپذیرد و یا فراتر از تعهدات خود در قالب برجام عمل کند.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: هرگونه سند تکمیلی و یا اضافی درخصوص مسائل مختلف از جمله منطقه ای یا توسعه نظامی می تواند خارج از چارچوب برجام و در راستای تامین امنیت منطقه و خلیج فارس با حضور کشورهای منطقه به صورت جداگانه مورد برررسی قرار گیرد.

لاوروف همچنین بر توسعه و تعمیق روابط تهران و مسکو تاکید کرد و یادآور شد روسیه برای اجرایی و عملیاتی کردن توافقات در راستای توسعه روابط، جدی است و پروژه‌‌های مشترک دو کشور با سرعت و جدیت دنبال خواهد شد.

از تقویت همکاری در تمام زمینه ها استقبال می کنیم

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و سرگئ لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که به ایران سفر کرده است کنفرانسی خبری برگزار کردند.

وزیر امورخارجه روسیه در این کنفرانس اقدام اخیر اتحادیه اروپا برای تحریم ایران را غیرقابل قبول توصیف و تاکید کرد: ما هرگونه تلاش در جهت تضعیف و نابودی مذاکرات برای احیای برجام را محکوم می کنیم.

سرگئی لاوروف گفت که تفاهم نامه امضا شده میان دو طرف اساس توسعه روابط دوجانبه در حوزه های مختلفی را مشخص می کند. ما از تقویت همکاری میان وزارتخانه ها و سازمان های دو کشور در تمام زمینه ها استقبال می کنیم.

لاوروف در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه دو طرف در دیدار خود درباره اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رایزنی کرده اند، تصریح کرد: ما بارها گفته ایم که اجرا و حفظ توافق هسته ای مستلزم پایبندی کامل تمام طرف های آن است. ما می دانیم که ایران آماده است تا به تمام تعهدات خود بازگردد به شرط آنکه آمریکا نیز به تعهدات خود ذیل برجام عمل کند.

وی افزود: ما کاملا از مذاکرات وین حمایت می کنیم و هرگونه اقدام یا تلاشی برای نابود کردن این رایزنی های مهم در وین را محکوم می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سوالی درباره تحریم های اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران در شرایطی که این اتحادیه نقش هماهنگ کننده در مذاکرات وین را دارد، این تحریم ها را غیرقابل قبول توصیف کرد و چنین اقدامی را در اثنای مذاکرات برای حفظ برجام یک اشتباه خواند.

وی بیان کرد: ما با هر تلاشی برای تضعیف این مذاکرات دشوار مخالفیم. ما امیدواریم که شرکای اروپایی مان درک کنند که این رویکرد غیرقابل قبول است و مذاکرات ادامه خواهد یافت، نه اینکه متوقف شود.

تحریم ابزاری برای امتیاز گرفتن از ایران نیست

ظریف نیز در این کنفرانس گفت: آمریکایی‌ها باید یک حقیقت را بدانند، اینکه تحریم ابزاری برای امتیاز گرفتن از ایران نیست. تحریم ها یک بار بر دوش سیاست خارجی آمریکا است که تا امروز تنها نتیجه عکس داشته است. آنها نباید فراموش کنند که وقتی آقای ترامپ روی کار آمد ایران 300 کیلو ذخیره اورانیوم غنی شده داشت اما اکنون ایران بالای چهار هزار کیلو ذخیره در اختیار دارد. زمانی که ترامپ شروع به کار کرد، ایران فقط از سانتریفیوژهای IR-1 استفاده می‌کرد، امروز زنجیره های IR-6 فعال هستند. آمریکا فراموش نکند که پیش از اقدام تروریستی اخیر پنج هزار سانتریفیوژ  IR-1فعال بود اما بعد از این اقدام تروریستی اگر قرار باشد برگردیم حتما به سانتریفیوژ پیشرفته‌تر برمی‌گردیم.

وی تاکید کرد: این را آمریکا باید بعد از 42 سال فهمیده باشد که راه برخورد با ایران تهدید و تحریم نیست. راه برخورد با ایران تروریسم هسته‌ای نیست. اگر آمریکا می خواهد قادر به بازگشت به برجام باشد، باید کلیه تحریم ها را لغو کند. باید فهرست تمام تحریم ها را طبق وظیفه ای که بر اساس برجام دارد، ارائه دهد. البته ما یک فهرست مثالی، نه یک فهرست کامل به آنها ارائه کردیم تا بدانند که با چه چیزی طرف هستند. طبق برجام آمریکا وظیفه دارد که فهرست تمام تحریم ها را رائه کند و سپس همه شان را بردارد. این سیاست غیرقابل تغییر ماست.

وزیر امورخارجه کشورمان خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا در سال های گذشته با ناتوانی در اجرای تعهداتش ذیل برجام تحت فشارهای آمریکا نشان داده است که در حال از دست دادن جایگاه خود در موضوعات بین الملل است. آنها به جای اینکه اقدام آمریکا علیه امنیت غذایی و دارویی علیه 80میلیون ایرانی را محکوم کنند، آنها به جای اینکه علیه حمله به تاسیسات غنی سازی ایران که تحت نظر آژانس اقدامی بکنند، نشان دادند که در برابر فشار (آمریکا) رفتار می‌کنند و ثابت کردند که اروپایی ها مستقل نیستند و در همه جا از آمریکا پیروی و از رفتارهای افراط گرانه حمایت می‌کنند. این باعث شرمندگی است.

ظریف ادامه داد: به طور قطع جمهوری اسلامی پاسخ خواهد داد و حال بررسی واکنش مناسب به این اقدام غیرقانونی و وضع تحریم علیه شخصیت های سیاسی اروپایی است که از این رفتارهی حمایت می کنند. ما برای احقاق حقوق مردم و رفع تحریم ها مذاکره می کنیم.

وی اظهار داشت: ما امیدواریم که عقل سلیم حاکم شود و ژست های توخال و بی اساس و اصطلاحا حقوق بشری اتحادیه اروپا متوقف شود و آنها به واقعیات نگاه کنند. آنها باید بدانند که در جایگاه برتر اخلاقی قرار ندارند و اروپا نمی تواند دنیا را موعظه کند. اروپایی که بیگانه ستیزی و اسلام ستیزی در آن شرایط وحشتناکی را برای مسلمانان ایجاد کرده است، این اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که بخواهد مقامات ایرانی را تحریم کند.

در ادامه این نشست خبری رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «ارزیابی برخی رسانه‌های غربی از خرابکاری اخیر در تاسیسات نطنز این است که غنی سازی در ایران حداقل 9 ماه به تاخیر افتاده و دست ایران در مذاکرات وین خالی شده است»، بیان کرد: آنها خیال می کنند که با آنچه در نطنز انجام شد، اهرم های ما کم شده است. در واقع، این به ایران اجازه می دهد که به طور قانونی و مشروع برای جبران این حماقت تروریستی از هر ابزاری که در اختیار دارد، استفاده کند. پیش از این نیز آنها از ویروس استاکس نت استفاده کردند اما چه اثری دیدند؟ این بار هم همان خواهد شد. من به شما اطمینان می دهم که در آینده نزدیک نطنز با سانتریفیوزهای پیشرفته تر و با قدرتی بیشتربه کار خود ادامه می دهد و اگر فکر کرده اند که با این کار مانع از پیگیری ما برای رفع تحریم ها از مردم ایران می شوند، گمان بسیار بدی برده اند.

محمجواد ظریف افزود: ما تحقیقات خود را در این زمینه انجام می دهیم. اگر ثابت شود که اسرائیل مسئول آن است، در این صورت اسرائیل پاسخ آن را خواهد گرفت و خواهد دید که چه حماقتی انجام داده است. مطمئن باشید که دست ما هم در مذاکرات و هم در آینده هسته ای قوی تر شده است.