چون سی کیونگ نخست‌وزیر ۶۹ ساله کره جنوبی به منظور انجام دیدارهای دوجانبه با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران آمده و سفر او سه روز به طول خواهد انجامید. انتظار می‌رود در جریان این سفر راه‌های بهبود روابط تهران -سئول و موضوعات دیگر مورد بحث و رایزنی قرار گیرد.

او دیروز پس از ورود به تهران مورد استقبال اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری قرار گفت و بلافاصله مذاکرات دو جانبه معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر کره جنوبی درباره توسعه روابط دو جانبه، همکاری‌های اقتصادی و به ویژه رفع موانع بانکی آغاز شد.

دیدار با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس و علی لاریجانی، مشاور مقام معظم رهبری نیز جزو برنامه‌های سفر سه روزه چون سی کیونگ به تهران است. علاوه بر این، نخست وزیر کره جنوبی قرار است با مقامات شرکت‌های این کشور که در ایران فعالیت می‌کنند از جمله سامسونگ الکترونیک، ال جی الکترونیکس و شرکت اس کای نتورک نیز دیدار کند.

 این اولین بار در طول ۴۴ سال گذشته است که چنین سفری از سوی یک نخست وزیر کره جنوبی به تهران انجام می‌شود.

نخست‌وزیر کره جنوبی از چهره‌های برجسته حزب حاکم در کره جنوبی است و از او به عنوان کاندیدای این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده کره یاد می‌شود و با توجه به این موضوع این احتمال وجود دارد که او چند هفته بعد از سفر به تهران اقدام به کناره‌گیری از سمت خود کند چراکه براساس قانون کره جنوبی افرادی که می‌خواهند برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شوند باید یک سال قبل از برگزاری این انتخابات از سمت‌های اجرایی خود استعفا دهند.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان چون سی کیونگ در  سفر به تهران و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران درخصوص موضوعات دوجانبه از جمله موضوع محدودیت‌های غیرقانونی ایجادشده برای دسترسی به منابع بانک مرکزی در این کشور گفت‌وگو

خواهد کرد.

 ایران و کره جنوبی حدود ۶۰ سال روابط دوستانه ای را تجربه کرده‌اند که متأسفانه در چند سال اخیر به خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام با پیروی شرکت‌ها و بانک‌های کره‌ای از تحریم‌های آمریکا، این روابط دچار چالش جدی شده است که همان طور که اشاره شد یکی از چالش‌های عمده پول‌های بلوکه شده مردم ایران در کره جنوبی است پولی که گفته می‌شود  بالغ بر ۷ میلیارد دلار است و قطعا ‌آزادسازی آن می‌تواند تاثیر نسبتا عمده‌ای در وضعیت اقتصادی ایران داشته باشد .

برخی تحلیلگران معتقدند که با توجه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و همچنین در پی سفر چندی پیش قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی به تهران، دولت سئول به این نتیجه رسیده که برای از دست ندادن ایران در خاورمیانه، باید اقداماتی را انجام دهد و در همین چارچوب به نظر می‌رسد تلاش‌هایی را حداقل در ظاهر برای رفع برخی از چالش‌های موجود بین دو کشور آغاز کرده است.

 با توجه به برخی از اخبار منتشر شده و احتمال احیای برجام شاید مقامات کره‌ای به دنبال احیای بازار از دست رفته خود در ایران باشند که البته آنها قطعا باید بدانند که در صورت تحقق چنین موضوعی نیز، حضور آنها در ایران به مانند قبل نخواهد بود و ایران مانند گذشته دیگر بازاری صرف برای کالاهای کره‌ای نیست، بلکه آنها جهت گسترش روابط با ایران باید در راستای ورود فناوری و صنعت به ایران نیز تلاش کنند.