یک استاد ژئوپولتیک اعتقاد بر این دارد که با توجه به شرایط خوبی که بر مذاکرات برجامی حاکم است، ممکن است خیلی زود حتی قبل از انتخابات ۱۴۰۰ این مذاکرات به نتیجه برسد.

عبدالرضا فرجی‌راد در گفتگو با «انتخاب» با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات برجامی ایران و ۱+۴ در قالب کمیسیون مشترک، گفت: اگر مذاکرات را یک اتومبیل در نظر بگیریم، امروز این اتومبیل از مسیر و جاده خاکی در مسیر آسفالت، صاف و مسطح شده، قرار گرفته است. البته هنوز روند و سرعت کند است، ولی به هر جهت طرفین توافق کردند که به یک مقصد و نتیجه مشترک برسند. امروز طرفین وارد جزییات و موضوعات فنی شدند و بحث بر سر این موضوع است که کدام تحریم‌ها از جانب آمریکا لغو و در مقابل کدام تعهدات برجامی از سوی ایران رعایت شود. من از اظهارنظر طرفین چنین برداشتی دارم که شرایط خوبی بر مذاکرات حاکم است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه شاید مذاکرات برجامی خیلی زودتر از آنچه قبلا مطرح بود به نتیجه برسد و این نتیجه چه بسا قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مشخص و عملیاتی شود، تصریح کرد: تصور من این است که شاید آثار رفع تحریم‌ها را از هفته‌های آینده احساس کرده و مشاهده کنیم. همچنانکه اخیرا کره جنوبی تصمیم به مذاکراتی با ایران گرفته که طبعا این مذاکرات فراتر از بحث آزادسازی نفتکش کره‌ای است و بعید نیست که سئول با توجه به تحولات اخیر در مذاکرات برجامی و مواضع جدید آمریکایی‌ها در پی آن باشد که به فضای همکاری‌های تجاری و اقتصادی با ایران در دوران قبل از ترامپ بازگردد.

وی همچنین درمورد اظهارات عراقچی که هشدار داده فقط یک و نیم ماه تا پایان توافق ایران و آژانس زمان باقی مانده و اعضای برجام باید خیلی زودتر در این خصوص تصمیم‌گیری کنند، گفت: واقعیت این است که آمریکایی‌ها تصمیم خودشان را در قبال برجام گرفتند و اساسا راه دیگری ندارند؛ همچنین اینکه آقای عراقچی اعلام کرده زمان زیادی تا پایان توافق موقت بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باقی نمانده و زودتر اعضای برجام باید به یک نتیجه قطعی برسند، به دلیل این است که آقای عراقچی به دنبال جواب نهایی بوده و نمی‌خواهد که آمریکا مسیر برجام را مرحله‌ای کند. به ویژه آنکه برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران به زعم واشنگتن به زودی قابل حل نبوده، ولی ایران اعتقاد دارد که چنین امکانی برای رفع همگی تحریم‌ها وجود دارد، لذا این مواضع و نقطه نظرات مطرح شده است.

این کارشناس سیاست خارجی توضیح داد: شاید اگر اقدامات مناسب و سریع درباره برجام انجام شود و احیای برجام زودتر عملیاتی شود، بعدا اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بخواهند که این مفاد را به برجام اضافه کنند، ولی امروز با توجه به تاکید و اصرار ایران بر این نکته که صرفا درباره برجام حاضر به مذاکره هستند، آنان این خطر و ریسک را نمی‌کنند تا مبادا موجب توقف مذاکرات نشوند.