در بیانیه اتحادیه اروپا درباره نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام؛ بر عزم شرکت‌کنندگان برای پیگیری بیشتر تا حصول نتیجه و ادامه تلاش‌های دیپلماتیک گروه‌های کارشناسان کمیسیون مشترک برجام تأکید شد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان کشورهای 1+4 برای دومین بار، دیروز جمعه در وین به طور رسمی دور یک میز حاضر شدند تا نتایج کار دو گروه کارشناسی در بخش تحریم‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای را بررسی و درباره ادامه کار تصمیم‌گیری کنند.

نشست روز جمعه در ادامه نشست‌های عادی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان سیاسی وزیران خارجه بود که در تهران به طور آنلاین و در وین این هفته به طور حضوری انجام شده است.

رئیس جلسه کمیسیون مشترک برجام پس از جلسه کمیسیون در وین، در بیانیه‌ای به محورهای مذاکرات شرکای برجام پرداخت.

انریکه مورا، مدیر سیاسی اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس جلسه دیروز کمیسیون مشترک برجام در وین، پس از پایان نشست در بیانیه‌ای مطرح کرد: شرکت کنندگان در جلسه از منظر بازگشت احتمالی آمریکا به برجام، یک ارزیابی کلی از مذاکرات انجام شده در سطوح متعدد از زمان آخرین جلسه کمیسیون مشترک انجام دادند و درباره شیوه های اطمینان یافتن از بازگشت به اجرای کامل و موثر آن گفت و گو کردند. توضیحاتی درباره فعالیت دو کارگروه تشکیل شده کارشناسان در زمینه لغو تحریم‌ها و اقدامات اجرایی هسته ای به کمیسیون مشترک ارائه شد و حاضران در جلسه تبادل نظرهای سازنده و نتیجه بخش را مورد توجه قرار دادند.

در ادامه این بیانیه آمده است: در پی بیانیه مشترک وزرای امور خارجه برجام در 21 دسامبر، شرکت کنندگان در جلسه بر عزمشان برای پیگیری بیشتر تلاش‌های دیپلماتیک تاکید کردند. هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام تماس‌های جداگانه اش را با شرکای برجام و آمریکا ادامه خواهد داد.  همچنین در این بیانیه مطرح شد: گروه‌های کارشناسان کمیسیون مشترک برجام به فعالیتشان ادامه می دهند و موافقت کرده‌اند که طی هفته بعد دوباره در وین گردهم بیایند.

در پایان این جلسه، توافق شد جلسه آتی کمیسیون در سطح معاونین در روز چهارشنبه آتی در وین برگزار شود و بلافاصله در چارچوب گروه های کارشناسی، رایزنی های فنی و تخصصی به صورت فشرده جهت تهیه و ارائه فهرست اقداماتی که باید از سوی‌ همه طرف ها در حوزه رفع تحریم و اقدامات هسته ای برای احیای برجام صورت گیرد، ادامه یابد.

شایان ذکر است که هیات کشورمان در نشست وین، ظرف چهار روز گذشته رایزنی‌های مستمری با کشورهای مشارکت کننده دربرجام (سه کشور اروپایی، چین و روسیه) و نیز با آقای انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک از اتحادیه اروپا، به صورت دوجانبه و چندجانبه، انجام داد که در هیچ یک از آنها آمریکا حضور نداشت.

نماینده روسیه: نشست کمیسیون مشترک برجام رضایت‌بخش بود

نماینده روسیه در برجام در پیامی توییتری بااشاره به نتیجه جلسه دیروز کمیسیون مشترک برجام، خبر از برگزاری دور بعدی مذاکرات کمیسیون مشترک در هفته آینده داد. میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در صفحه توییترش درباره جلسه روز جمعه کمیسیون مشترک برجام نوشت: جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین به پایان رسید.

شرکای برجام یک ارزیابی کلی از فعالیت‌های انجام شده کارشناسان در سه روز گذشته به عمل آورده و از پیشرفت اولیه اعلام رضایت کردند.

اولیانوف افزود: کمیسیون در هفته بعد دوباره گرد هم خواهد آمد تا این رویه موثر را حفظ کند.

ظریف: تمام تحریم‌های ضدبرجامی ترامپ باید رفع شوند

وزیر امورخارجه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام با بیان اینکه ایران مسیری منطقی برای پایبندی کامل به برجام ارائه می‌کند؛ نوشت: تمامی تحریم‌های ضدبرجامی ترامپ، بدون توجه به تمایزات و نام گذاری‌های بی منطق و خوسرانه تحریم‌ها باید رفع شوند.

«محمدجواد ظریف» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ایران مسیری منطقی برای پایبندی کامل به برجام ارائه می‌کند: ایالات متحده - که این بحران را موجب شده - باید ابتدا به پایبندی کامل بازگردد، ایران پس از راستی‌آزمایی سریع، اقدام متقابل خواهد کرد؛ تمامی تحریم‌های ترامپ، ضدبرجام بودند و باید رفع شوند - بدون توجه به تمایزات و نام گذاری‌های بی‌منطق و خوسرانه تحریم ها.