رییس دفتر رییس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که آیا احیای برجام به برگزاری انتخابات در ایران مرتبط است، اظهار کرد: موضوع برداشتن تحریم‌ها هیچ ارتباطی به انتخابات ۱۴۰۰ نباید داشته باشد. تحریم از روز اول ظلمی بود که به ملت ایران شد و اگر بتوانیم یک روز یا یک ساعت زودتر هم تحریم‌ها را برداریم این کار را می‌کنیم.

محمود واعظی در حاشیه آخرین جلسه هیأت دولت در سال ۱۳۹۹ و در جمع خبرنگاران همچنین درباره اینکه برخی از وعده‌های دولت حسن روحانی در زمینه معیشت و رفع تحریم‌ها عملی نشده و اینکه دولت چه پاسخی در این زمینه دارد، تصریح کرد: شما وقتی که می‌خواهید وعده‌ها را ببینید باید به زمان بیان آن هم نگاه کنید. همه این وعده‌ها برای پیش از آغاز جنگ اقتصادی بود و حاضریم درباره همه آن‌ها بحث کنیم و بگوییم که تورم تک‌رقمی شد، رشد کشور مثبت شد و پروژه‌های بزرگ در کشور راه افتاد و قیمت ارز پایین آمد. اینها مواردی است که در زمانی که جنگ اقتصادی نداشتیم محقق شد.

وی ادامه داد: باید سوال ما این باشد که آنان چه هدف‌گذاری برای ملت و حکومت ایران کرده بودند؟ آنان به دنبال این بودند که نظام فروپاشی شود و مردم در مقابل حکومت قرار گیرند. از همه ابزارها در این زمینه استفاده کردند، هم جلوی صادرات نفت و جابجایی پول ما را گرفتند و هم هر روز جنگ روانی ایجاد می‌کردند. در شرایط بسیار سخت سال ۹۹ و همراه با کرونا، دولت و همه کشور توانستند دست به دست هم دهند و کشور را اداره کنند به طوری که دشمن مأیوس شده است.

رئیس دفتر رییس‌جمهور با یادآوری محکومیت تحریم‌ها از سوی برخی مقامات آمریکا، گفت: ادبیات آنان با گذشته فرق کرده و به دنبال حل مسائل خود با ایران هستند. ملت ما فشار بسیاری تحمل کردند اما امروز بهاری در پیش داریم که می‌تواند بسیاری از مشکلات ما را با سربلندی حل کند.

وی با بیان اینکه ما مثل کشورهای دیگر نیستیم که یک دولت علیه دولت دیگر باشد، تصریح کرد: ما افتخارمان این است که دولت بعدی بدون تحریم و با واکسیناسیون وسیع و اینکه بتوانیم فضای کرونایی کشور را کنترل کنیم، به مسئولان آینده تحویل دهیم.

واعظی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به پیشنهاد گام‌های هماهنگ با آمریکا برای بازگشت به برجام نظر مثبتی دارد، گفت: هنوز که پیشنهادی برای ما نیامده است و ما باید خودمان ببینیم که شرایط از نظر عملی چقدر در آنچه که آمریکایی‌ها برای بازگشت به برجام و برداشتن تحریم‌ها اعلام کردند، جدی است.