دبیرکل جبهه پایداری انقلاب اسلامی درباره احتمال کاندیداتوری محمدباقر قالیباف گفت: به نظر ما کسی که به تازگی رئیس مجلس شده بهتر است که برای ریاست جمهوری هم اقدام نکند.

صادق محصولی در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های انتخاباتی «جمهور» که از سوی اتحادیه‌ انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل برگزار می‌شود، در این خصوص افزود: مردم اکنون به اقدام انقلابی در مجلس امید بسته‌اند و معطوف شدن ایشان(قالیباف) به ریاست جمهوری این را زیر سوال می‌برد و مشکلاتی ایجاد می‌شود.

وی اضافه کرد: البته این مطلب، موضع ما قبل از انتخاب هیأت رئیسه مجلس هم بود.

دبیرکل جبهه پایداری در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: در عین حال برداشت ما این است که جایگاه قوه قضائیه و مقننه خیلی مهم است اما قوه مجریه توانایی و ظرفیتی چندین برابر بیشتر از سایر قوا دارد. این به معنای کاهش اهمیت سایر قوا نیست، ولی کار و اختیار و  قدرت و انتصاب‌های گسترده در دست قوه مجریه است. حتی اگر بهترین قانون‌ها را هم داشته باشیم، نتیجه بستگی به اجرایی شدن آنها توسط دولت دارد. پس باید هزینه و فایده را حساب کرد.

اصولگرایان یکدیگر  را تخریب نکنند

دبیرکل جبهه پایداری در این نشست، در خصوص رویکرد پایداری نسبت به وحدت با سایرین بیان کرد: برای انتخابات یک مدل طراحی کردیم که ۴ مرحله دارد. در این مدل، دورنمای ما برای انتخابات ۱۴۰۰ این است که حتی‌الامکان به یک وفاق و نقطه مشترک با دوستان انقلابی خود برسیم. البته این وفاق به هر قیمتی شکل نخواهد گرفت و اصول ما، خطوط قرمز ما هستند. حفظ اصول از واجبات است.

وی افزود: طبق این مدل، در مرحله اول بنا بر این است که حداقل یکدیگر را تخریب نکنیم، مرحله دوم این است که در رابطه با گفتمان، به ‌طور مشترک کار کنیم و بر مبنای گفتمان، شاخص‌های مشترک تعریف کنیم. در مرحله سوم نیز برای مبنای شاخص‌های مشترک، به سمت حداکثری‌سازی اشتراکات لیست در انتخابات شورای شهر و نزدیک کردن سبد نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری حرکت کنیم. مرحله آخر نیز رسیدن به لیست واحد و نامزد واحد است‌.

چالش وحدت با پایداری

محصولی با بیان اینکه اگر در کار سیاسی عقلانیت داشته باشیم دچار تناقض نمی‌شویم، گفت: برای مثال برخی در انتخابات مجلس می‌گفتند که باید وحدت داشته باشیم، از طرفی اصرار داشتند که اگر کسی وارد لیست پایداری شد، نمی‌تواند وارد لیست ما شود. این تناقض ناشی از نبود عقلانیت است.

وی افزود: می‌گفتیم شما که این قدر دم از وحدت می‌زنید حالا اگر وحدت صددرصدی حاصل نشد چرا با وحدت نود درصدی یا هشتاد درصدی مخالفت می‌کنید؟ می‌گفتند نه. یا بایست لیست واحد و یا تباین کامل یعنی هیچ اشتراکی بین دو لیست نباشد و متاسفانه هیچ استدلال مبتنی بر عقلانیت هم ارائه نمی‌کردند.

وی افزود: در سال گذشته به افراد گفته شد که یا باید از پایداری اعلام برائت کنید یا در لیست قرار نخواهید گرفت اما در جلسه مشورتی نامزدهای جوان، یکی از افراد به ظاهر انقلابی گفته بود «فعلا اعلام برائت کنید تا در لیست ائتلاف وارد شوید و بعدا کار خودتان را انجام دهید!»

اصلحی که قابلیت رأی‌آوری نداشته باشد مورد پذیرش نیست، اما این به این معنا نیست که برای ما نظرسازی شود. چون در سال ۸۴ هم گفتند که احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌ها دو سه درصد رأی دارد، اما در عمل رأی آورد

دبیر کل جبهه پایداری با بیان اینکه این موقعیت‌ها مواضع امتحان است، تصریح کرد: اگر ورود با صداقت نباشد، معلوم نیست خروج هم با صداقت باشد. این گونه مواضع ناشی از مشکل معنویت است، چراکه در اسلام هدف وسیله را توجیه نمی‌کند.

رئیسی، جلیلی، رضایی، فتاح، ضرغامی و نیکزاد در مظان نامزدی

محصولی در خصوص مصادیق اصلح، بیان کرد: در این خصوص در حال بررسی هستیم و تاکنون جلسات متعددی با افرادی که در مظان نامزدی هستند و افراد موثر، داشته‌ایم. با افرادی هم‌چون آقایان رئیسی، جلیلی، نیکزاد، فتاح، ضرغامی، رضایی و... جلسه داشته‌ایم.

دبیرکل جبهه پایداری تشریح کرد: اصلحی که قابلیت رأی‌آوری نداشته باشد مورد پذیرش نیست، اما این به این معنا نیست که برای ما نظرسازی شود. چون در سال ۸۴ هم گفتند که احمدی‌نژاد در نظرسنجی‌ها دو سه درصد رأی دارد، اما در عمل رأی آورد.

وی با بیان اینکه وظیفه‌ ما این است که اصلح را به جامعه معرفی کنیم، اظهار کرد: آیت‌الله خوشوقت به ما می‌فرمودند که فرد اصلح را حتی اگر راضی نمی‌شود، برای حضور متقاعد کنیم و برای معرفی وی به مردم وقت بگذاریم و تلاش کنیم.

این چهره اصولگرا افزود: نمی‌توان از همان ابتدا اصلح را به بهانه عدم رأی‌آوری کنار گذاشت و باید برای موفقیت‌ وی تلاش کرد و اگر به هر دلیلی نشد به نامزدی که یک پله پایین‌تر است رو آورد نه که از اول با طرح صالح مقبول به دنبال نامزدهایی باشیم که کف شاخص‌ها را هم ندارد.

اصل ما حمایت از اصلح است

وی گفت: یکی از دلایلی که هنوز افراد مدنظر خود برای انتخابات ۱۴۰۰ را معرفی نکردیم این است که هنوز از نامزدی قطعی افراد برای انتخابات مطمئن نیستیم.

وظیفه‌ ما این است که اصلح را به جامعه معرفی کنیم. آیت‌الله خوشوقت به ما می‌فرمودند که فرد اصلح را حتی اگر راضی نمی‌شود، برای حضور متقاعد کنیم و برای معرفی وی به مردم وقت بگذاریم و تلاش کنیم

وی با بیان اینکه در شورای وحدت که توسط جامعه روحانیت مبارز راه‌اندازی شد، از ما نیز دعوت شد، ادامه داد: در حقیقت ما باید یک دورنمای روشن از آن جمع داشته باشیم؛ نباید جایی وارد شویم و در ادامه ببینیم که جهت‌گیری‌ها به سمتی رفت که با شاخص‌های ما متفاوت است.

دبیرکل جبهه پایداری در خصوص مصادیق مورد نظر پایداری برای انتخابات ۱۴۰۰ تشریح کرد: از الان نمی‌توانیم افراد را مشخص کنیم. در سال ۹۶ نیز در نظرسنجی‌های اولیه آرای آقای قالیباف را بیشتر از آقای رئیسی اعلام می‌کردند اما اتفاقاتی افتاد که آرای ایشان کم‌تر شد؛ شرایط می‌تواند بسیار سیال باشد. وی تاکید کرد: اصل برای ما حمایت از اصلح است. انتخاب شخص به شرایط نیز بستگی دارد اما این به معنای تحت تاثیر پروپاگاندا قرار گرفتن نیست، بلکه باید ببینیم در آن شرایط چه تکلیفی داریم. شرایط انتخابات ریاست جمهوری را نمی‌توان از الان با قطعیت مشخص کرد.

پایداری نه روزنامه دارد نه ساختمان

دبیرکل جبهه پایداری ادامه داد: متاسفانه بعضی دوستان انرژی خود را بر تخریب پایداری گذاشتند، درصورتی که باید بر کار خود تمرکز کنند. البته امکانات هم محدود است. برای اغلب احزاب امکانات متعددی از منابع مختلف داده شده است در حالی که به پایداری حتی یک اتاق یا یک ریال هم داده نشده و پایداری با این حساب باز روی اصول ایستادگی کرده است.

وی افزود: پایداری نه روزنامه و نه ساختمان و نه دفتر چند طبقه دارد. بالاخره کار سخت است. خود دوستان اذعان دارند که در سال ۹۶ جبهه پایداری بیشترین کمک و استقامت را برای تبلیغات و راه‌اندازی ستادهای نامزد نهایی جریان انقلاب داشتند. موضع ما درمورد ایشان از همان ابتدا مشخص بود و حتی ستادهای کار و کرامت را تشکیل دادیم.

وی در پایان گفت: برای نتیجه‌گیری در کار سیاسی باید با بکارگیری شاخص‌های مکتب امام راحل تلاش کرد و خداوند هم وعده پیروزی قطعی را داده است.