رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آمریکا باید بداند حرکت ایران به سمت دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای توقف‌ناپذیر و غیرقابل چشم‌پوشی است، گفت: به آمریکا می‌گوییم که به جای تقابل، تعامل را نیز امتحان کند.

علی‌اکبر صالحی در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه دائمی دستاورد‌های صنعت هسته‌ای کشور در سرای سعدالسلطنه استان قزوین با بیان اینکه موضوع هسته‌ای بهانه دشمن است، افزود: دشمنان با نظام اسلامی و حکومت ما مشکل دارند و قدرت هسته‌ای  بهانه آنهاست.

وی اضافه کرد: بایدن نیامده، از اینکه ایران باید غنی‌سازی را متوقف کند سخن گفته که البته مقام معظم رهبری به این سخن پاسخ گفته‌اند.

معاون رئیس‌جمهور‌ تصریح کرد: اگر آمریکا همچنان فکر می‌کند با فشار و تهدید می‌تواند ایران را تسلیم کند، بدا به حال آنان که هنوز ایران را نشناخته‌اند.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های آمریکا باعث ابتکار و خلاقیت ما در رفع نیاز‌های خود شده و جمهوری اسلامی را به کسب دانش و فناوری بیشتر تحریک کرده است، افزود: آن‌ها می‌خواستند با تحریم غذا و دارو ملت ما را گرسنه و بیمار کنند، اما اکنون در تولید محصولات غذایی و بسیاری از دارو‌ها خودکفا هستیم. صالحی با اشاره به خدمت صنعت هسته‌ای کشور به حوزه درمان و تولید دارو، ادامه داد: در این شرایط یکی از گلوگاه‌های ساخت واکسن کرونا سانتریفیوژی بود که آن را تولید و در اختیار شرکت داروسازی داخلی قرار دادیم.‌  وی با بیان اینکه همه تلاش‌های دشمن برای آن است که ما قدرتمند نشویم تا آن‌ها هربلایی خواستند برسر ما بیاورند، ادامه داد: پیشرفت‌های ما از درون جوشیده و کسی به ما یاد نداده که چگونه سانتریفیوژ و آب سنگین تولید کنیم و خودمان به آن دست یافته‌ایم و نگرانی دشمن همین است. رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در سال 68 چند نمونه سانتریفیوژ وارد کشور شد، گفت: 20 سال طول کشید تا از آن‌ها استفاده کنیم، اما اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که خودمان آن‌ها را طراحی می‌کنیم و می‌سازیم.