رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز ۲۵ درصد مدیریت‌های میانی و عالی در اختیار زنان است، گفت: در هر انتخاباتی اگر زنان تصمیم بگیرند و وارد صحنه شوند، منتخب آنها پیروز می شود

به گزارش ایرنا، حسن روحانی در مراسم بزرگداشت روز زن ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)، اظهار کرد: روز زن روز تمام کسانی است که افتخار می‌کنند پیرو حضرت زهرا(س) هستند.

رییس‌جمهوری با اشاره به همزمانی ایام پیروزی انقلاب اسلامی با میلاد حضرت زهرا(س) گفت: در انقلاب اسلامی از یک طرف زنان نقش مهمی داشتند و از سویی انقلاب هم نقش مهمی در تعالی زنان داشت.

 وی با بیان اینکه نقش زنان در دوران انقلاب بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: زنان در همه تظاهرات‌ها به ویژه سال ۵۷ نقش مهمی داشتند. در اوج تظاهرات همراه مردان حضور داشتند، شهید دادند، به زندان رفتند و بعد از انقلاب نیز در دفاع مقدس حضور داشتند.

روحانی با اشاره به حضور چشمگیر زنان در مقاطع مختلف تاریخ گفت: خانم‌ها نه تنها خودشان فعال هستند و دارای شغل هستند بلکه منشاء شغل و مشاغل برای ده‌ها و صدها خانواده هستند که کار بسیار ارزشمندی است و خانمها کار بسیار مهمی در انقلاب اسلامی ایفا کردند.

رئیس‌دولت دوازدهم افزود: قرآن به صراحت بیان می‌کند همه آنهایی که در راه جامعه و خداوند فعالیت می‌کنند، خداوند اجر و مزد آنها را مقرر می‌کند حال می‌خواهد زن باشد یا مرد. خداوند مقام مرد و زن را در عمل صالح و انجام کار مهم فردی و اجتماعی در کنار همدیگر قرار می‌دهد.  

رئیس‌جمهوری با اشاره به جایگاه مورد احترام زنان درادیان آسمانی گفت: آنچه از ادیان باقی مانده که از دیدگاه ما تحریف شده است، در بعضی از آنها می‌گوید باعث اغفال آدم در بهشت همسرش بود یعنی شیطان همسر آدم را اغفال و گمراه کرد و این همسر آدم بود که او را گمراه کرد. چنین چیزی ما اصلا در اندیشه‌های اسلامی نداریم و اگر هم وسوسه شیطانی در بهشت و در قرآن هست این است که شیطان هردو آنها را وسوسه کرده است و هر دو مرتکب کاری شدند که از بهشت اخراج شدند.  

وی افزود: بنابراین منطق ما این است که زنان منشاء خیرات و برکات در جامعه هستند. بی‌تردید خداوند جامعه انسانی را طوری آفریده که مرد مکمل زن و زن مکمل مرد است. تعبیری که قرآن برای همسران می‌کند این است که همسران چه زن‌ها به عنوان لباس برای مردان هستند و مردها لباس برای زنها و همه چیز را در کنار هم قرار داده است.  

روحانی ادامه داد: ما دارای مکتب و مرام و منطق و اعتقادی هستیم که جایگاه برتر به عنوان جنسیت برای مرد قائل نیست. از لحاظ منطق اسلام آنچه ملاک برتری است، علم، تقوا، کار و کوشش و جهاد است که ممکن است در این راه زن یا مرد برتر باشد و فرقی نمی‌کند.  

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: استعدادی که خداوند برای مقام و عظمت و رشد انسانی به مردها داده، عینا این مقام را به زن‌ها داده است. یعنی زن‌ها هم می‌توانند همان رشد و مقام و همان مدارج فضیلت را طی کنند و هیچ تفاوتی وجود ندارد. البته مردها ویژگی‌هایی دارند و زن‌ها ویژگی‌های دیگری دارند و اساس خلقت بر همان مبانی احکام و مقررات دینی و اسلامی و قانونی آمده و هر دو همان مقام بلندانسانی را دارند. خداوند مرد و زن را دارای کرامت و مقام انسانی و مشابه یکدیگر می‌داند.

رئیس‌دولت تدبیر و امید با بیان اینکه بعد از انقلاب زنان در صحنه سیاست و صحنه جامعه حضور فعالی داشتند، گفت: اگر زنان‌ها در هر انتخاباتی تصمیم بگیرند و با هم وارد صحنه شوند، می‌توانند کسی که مورد نظر آنهاست را پیروز کنند. زنان ۵۰ درصد جامعه هستند و در رای دادن، تبلیغ کردن و تبیین مسیر برای نامزدها فعال هستند.

وی تصریح کرد: در انتخابات‌های مختلف مانند شوراهای اسلامی شهر و روستا، مجلس و ریاست‌ جمهوری و در هر انتخاباتی، حضور زنان بسیار پررنگ و نقش آنها بسیار زیاد است و این بسیار مهم است و در سرنوشت آینده کشور، زنان جامعه ما همپای مردان هستند.

رئیس‌جمهوری بیان کرد: در دنیا هم شرایط حضور زنان در انتخابات و سیاست خیلی تاریخ گذشته‌ای نیست و تحولات در کشورهای اروپایی هم در همین قرن بیستم بوده است. من از یکی از حقوقدانان سوئیس پرسیدم که در اینجا زن‌ها از چه تاریخی برای انتخابات و رای دادن حضور پیدا کردند، و وی گفت از سال ۱۹۷۴، و این سال با انقلاب ما ۴-۵ سال فاصله دارد که زمان زیادی نیست.

وی گفت: امروز در جامعه خانم‌ها به جامعه آمده‌اند و در بخش‌های آموزش و پرورش، بهداشت و درمان دانشگاه، علم، فناوری و مشاغل فعالیت و بحث کردند.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: اکنون که فضای مجازی و دولت الکترونیک و شرایط خاص اقتصاد دیجیتال برای ما مهیا شده زن‌ها راحت‌تر از گذشته می‌توانند از این فضا استفاده کنند. علاوه بر این زنان می‌توانند در صنایع دستی در بسیاری از روستاها و شهرها از طریق همین فضای مجازی حتی به خارج، داخل و بازارهای مختلف تولیدان خود را بفروشند.

روحانی با بیان اینکه فضای بسیار خوبی برای فعالیت خانواده‌ها در خانه ایجاد شده است، گفت:  خانم‌هایی هستند که از طریق همین اقتصاد دیجیتال در داخل خانه کار می‌کنند. بخشی از خانه شان را به فعالیت خودشان به صنایع دستی، اقتصاد دیجیتال یا هر بخشی که هست اختصاص می‌دهند و حضور فعال دارند و این حضور آنها بسیار ارزشمند است.

رئیس‌دولت تدبیر و امید گفت: یکی از قول‌های ما از آغاز دولت یازدهم و دوازدهم به مردم این بوده که نسبت به خانم‌ها تلاش خواهیم کرد حقوقی که از لحاظ شرعی و قانونی حق آنهاست، بتوانند دستیابی راحت‌تری به آن داشته باشند.

رئیس‌جمهوری افزود: آمار و ارقامی که ارائه شد، نشان داد که قبل از این دولت، خانم‌هایی که در بخش اداره کشور در استان‌ها، بخش‌ها و فرمانداری‌ها فعال بودند بسیار محدود بود. در این دولت در بسیاری از استان‌هایی که ما می‌رویم در استانداری‌ها، فرمانداری‌ها دو بخشداری‌ها و وزارتخانه‌ها خانم‌ها فعال هستند.  

وی ادامه داد: تاکید من از ابتدای دولت به همه وزیران این بوده که حداقل باید یکی از مشاورین و معاونین شما از خانم‌ها باشند و هر وزارتخانه حداقل دو نفر خانم را در سطح مدیریت عالی به کار بگیرند. این کار انجام گرفته و همین امروز اعلام شد که ما در سطح معاونین وزیران ۹۶ نفر از خانم‌ها فعالیت می‌کنند.

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت: برنامه ما این بود که ۳۰ درصد مدیریت میانی و عالی دولت در اختیار خانم‌ها قرار بگیرد و همینطور خانم ابتکار در آغاز این جلسه بیان کردند در آغاز دولت در مدیریت میانی و عالی پنج درصد سهم خانم‌ها بود و ما از اول گفتیم پنج درصد باید ۳۰ درصد بشود.

 وی اضافه کرد: امروز این رقم به ۲۵ درصد رسیده است به طوری که حدود  ۲۵ درصد مدیریت های میانی از آن خانم‌هاست و در ۶ ماه هم می‌شود به ۳۰ درصد پیش بینی شده در برنامه دست پیدا کنیم.

روحانی افزود: غیر از کارها و مشاغلی که امروز مطرح است در خانه هم بار سنگینی بر دوش خانم‌ها هست.   یعنی خانم‌هایی که مادر می‌شوند بار سنگینی بر دوش آنهاست در بخش پرورش فرزندان و تربیت فرزندان اداره و ریاست خانه برعهده زن است و آنها هستند که خانه و خانواده را اداره می‌کنند و بخش بزرگی از صمیمیت و استحکام خانواده بر دوش خانم‌هاست.

وی اظهار داشت: نقش مادران در داخل خانه از لحاظ تربیت فرزندان نقش ویژه است. خانم‌ها امتیاز ویژه‌ای هم دارند و مسئولیت سنگین بر دوش آنهاست. در بخش آموزشی فرزندان هم خانم‌ها خیلی فعال هستند و آموزش فرزندان از کودکی توسط مادران آغاز می‌شود.

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: دلیل اینکه نمی‌گویند زبان پدری می‌گویند بلکه زبان مادری این است که چون مادرها حرف زدن را یاد می‌دهند پس زبان می‌شود زبان مادری نه زبان پدری. اساسا خانم‌ها نقش بسیاری زیادی در آموزش مهارت بچه‌ها دارند چرا که مهارت‌هایی که بچه‌ها پیدا می‌کنند توسط مادرها در داخل خانه‌ها شروع می‌شود.

روحانی تاکید کرد: مراحل اولیه شخصیت بچه‌ها که از همان آغازین روزهای زندگی شان تا سن چهار و پنج سال و شش سال شکل می‌گیرد. از ۶ سال به بعد بچه ها وارد دبستان می‌شوند و تحصیلات ابتدایی را آغاز می‌کنند اما شخصیت اصلی کودکان تا ۶ سال است شکل می‌گیرد و در این ۶ سال نقش مادرها زیاد است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تلاش نظام این است که خانواده‌ها مستحکم باشند، تصریح کرد: استحکام خانواده یکی از بالاترین ارزش‌ها و بزرگترین وسیله امنیت جامعه است و خانواده‌ای که مستحکم است، در آن امنیت واقعی وجود دارد و هم شب و هم روز راحت است و همه در آن به آرامش می‌رسند.

روحانی تصریح کرد: مرد هم وقتی آرامش پیدا می‌کند که آرامش واقعی بر خانه حکمفرما باشد بنابراین نقشی که خانم ها دارند نقش بسیار بالا و بلندی است که برعهده دارند.

وی با اشاره به اینکه حدود یک سال از شیوع بیماری کرونا در کشور می‌گذرد، افزود: دو هفته دیگر یک سال می‌شود که با کرونا مواجه هستیم؛ شرایط بسیار سختی برای همه دنیا به وجود آمد و برای ما به خاطر تحریم و مسائلی که داشتیم این سختی‌ها بیشتر بود.

رئیس‌جمهوری با اشاره به نقش خانم‌ها در کاهش آثار منفی کرونا در جامعه گفت: شما می‌بینید بار این کرونا چه مقدار بر دوش خانم‌هاست؛ از بیمارستان‌ها گرفته تا کادر درمان که عمده پرستاران خانم‌ها فعال هستند و بار سنگینی را بر دوش گرفتند و عده ای از آنها در مسیر خدمت شهید شدند و امروز هم فعال هستند.

روحانی درباره نقش خانم‌ها در آموزش و تربیت کودکان در دوران کرونا گفت: خانم‌ها در خانه‌ها هم نقش مهمی در دوره کرونا ایفا کردند زیرا پیش از شیوع این بیماری، بچه‌ها تا ظهر یا بعد از ظهر مدرسه می‌رفتند و بعد از آن هم سرگرم تکالیف مدرسه بودند اما امروز درست است که از طریق شبکه شاد یا تلویزیون، آموزش را تعطیل نکردیم، اما شرایط خیلی متفاوت است.

وی گفت: با توجه به اینکه بچه‌ها در خانه هستند، بار آموزش مخصوصاً دوران ابتدایی بر دوش مادرهاست و در این دوران کرونایی، واقعاً یکی مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش خانواده‌ها و به ویژه بر دوش خانم‌ها قرار گرفت.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت نشاط و زندگی و آموزش بچه‌ها خاطرنشان کرد: فرزندانی که باید مدرسه می‌رفتند الان در خانه‌ای هستند که فضای محدودی دارد و در این فضای محدود، باید هم زندگی کنند هم نشاط داشته باشند؛ هم خانه را اداره کنند؛ بار سنگینی را در دوران کرونا هم خانم‌ها به عهده گرفتند و از این نظر به خانم ها تبریک می گوییم به خاطر اینکه کار بسیار بزرگی را در این یک سال گذشته برعهده داشتند.

روحانی با یادآوری موعد تقویمی روز زن و مادر که روز چهارشنبه است، گفت: از مادران عزیز و گرامی جامعه در این ایام تقدیر کنیم و فردا هم روز زن و هم روز مادر است؛ مادرها انصافاً یک وظیفه بسیار سختی و سنگینی را در طول تاریخ بر دوش و بر عهده داشتند که البته بعضی‌ها به صورت مضاعف؛ مادرهایی که شهید دادند به صورت مضاعف، وظیفه سخت و سنگینی بر دوش داشتند؛ مادرهایی که امروز سرپرست خانوار هستند، وظایف سنگین‌تری بردوش دارند.