انتصاب احتمالی رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای با ایران، به عنوان نماینده ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران باعث انتقاد شدید گروه‌های تندرو در آمریکا شده است.

به گزارش «انتخاب»، الی لیک از چهره‌های تندرو در یادداشتی تحت عنوان «نخستین گاف سیاست خارجی بایدن ممکن است در بحث ایران باشد»، از انتصاب احتمالی رابرت مالی به شدت انتقاد کرد.

سناتور تام کاتن، چهره ضد ایرانی نیز در این باره نوشت: این به شدت مشکل‌ساز است که بایدن می‌خواهد راب مالی را برای هدایت سیاست‌ها در قبال ایران، منصوب کند.

وی افزود: مالی سابقه طولانی در همدردی با ایران و دشمنی با اسرائیل دارد. اگر او انتخاب شود، تهران نمی‌داند چه شانسی نصیبش شده است.

بن رودز از دستیاران اوباما در واکنش به مخالفت چهره‌های تندرو با این انتصاب نوشت: فکر می‌کنم جو بایدن باید نماینده ویژه در حوزه ایران را انتخاب کند، نه تام کاتن و یک مشت حامی بن سلمان و استبداد آمریکایی.

وی سپس افزود: بدانید که انتخابات‌ها پیامدهایی دارند.

مت داس مشاور سیاست خارجی بایدن نیز نوشت: اگر می‌خواهید بدانید راب مالی چقدر عالی است، نگاه کنید منتقدانش چه کسانی هستند.

پیتر باینارت روزنامه‌نگار برجسته نیز توئیت کرد: بسیاری از افرادی که با برجام مخالف بودند و فکر می‌کردند فشار حداکثری استراتژی عالی است، اکنون نگرانند، چون باب مالی احتمالا بتواند برجام را نجات دهد.

رابرت مالی که از زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون به کاخ سفید راه یافته بود، در سال ۲۰۰۸ به دلیل گزارش ملاقاتش با اعضای حماس ابتدا از ستاد انتخاباتی اوباما کنار گذاشته شد، اما در مارس ۲۰۱۴ به عنوان مشاور عالی او در امور خاورمیانه به خدمت گرفته شد. او در سال آخر دولت اوباما نیز مسئول و هماهنگ‌کننده سیاست‌های دولت در قبال گروه تروریستی داعش بود.