الخلیج آنلاین نوشت: به نظر می‌رسد عراق به دنبال تحکیم روابط اقتصادی با همسایگان عرب خود در زمینه انرژی، علیه ایران است، به این دلیل که عراقی‌ها از بحران برق رنج می‌برند.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: بر اساس اطلاعات رسیده به الخلیج آنلاین، عراق در حال بررسی گزینه‌های متعددی برای تنوع بخشیدن به منابع گاز مایع خود و عدم تکیه کلی بر گاز ایرانی است، به این دلیل که مشکلات مالی زیادی برای پرداخت بهای این گاز به ایران بر سر راه عراق وجود دارد.

از مهمترین این گزینه‌ها، آن است که عراق از گاز قطر برای تامین انرژی مورد نیز ایستگاه‌های برقی در راستای کاستن از دوره‌های قطعی برق شهروندان عراقی استفاده کند.

این اقدام با حمایت زیاد مردم عراق و رهبران سیاسی این کشور رو به رو شد، که فشار زیادی به دولت وارد می‌کردند تا معاملات دیگری را در این زمینه با دولت‌هایی غیر از ایران نیز داشته باشند، چرا که تصور می‌کنند ایران از این احتیاج عراق برای دستیابی به اهداف اقتصادی خود بهره می‌گیرد.

در ۲۹ دسامبر گذشته، ایران و عراق در مورد از سر گیری صادرات گاز از سوی تهران، برای راه اندازی ایستگاه‌های برقی در عراق، توافق کردند.

در این میان، مقتدی صدر، رهبر شیعه که پیروان زیادی در داخل عراق دارد، عامل مهمی برای تغییر تصمیمات در این کشور محسوب می‌شود، از این رو، اخیرا از دولت عراق خواسته است تا جایگزینی برای گاز ایران پیدا کند، به این دلیل که تهران از تامین منابع انرژی عراق به دنبال بحران پرداخت بها، امتناع کرده بود. این خواسته صدر، روز چهارشنبه، ۱۳ ژانویه ۲۰۲۱، از زبان حیدر الجابری، مدیر دفتر رسانه‌ای صدر، طی یک نشست مطبوعاتی بیان شد.

یکی از مسئولان عالی‌رتبه در بخش برق عراق به الخلیج آنلاین گفت: «عراق از سال‌ها پیش به دنبال یافتن جایگزینی برای گاز ایران است، اما تا کنون موفق نبوده ایم.»

این مسئول عراقی که نخواست نامش فاش شود، افزود: کمیته‌های عراقی در حال بررسی منابع گازی متعددی هستند، که مهمترین آن‌ها قطر است. ضمن اینکه تلاش برای تکیه بر گاز قطری امر تازه‌ای نیست، اما این تلاش هر بار از سوی عناصری در دولت عراق با شکست مواجه شده است. مذاکرات با قطر از سال ۲۰۱۶ شروع شده، قطری‌ها خدمات زیادی در این زمینه ارائه داده‌اند و بیش از آنچه انتظارش را داشتیم با ما همکاری کرده‌اند، اما طرف‌های با نفوذ در دولت عراق این پرونده را بسته‌اند. این مسئول عراقی در گفتگو با الخلیج آنلاین اظهار کرد: کمیته‌هایی متشکل از کارشناسان انرژی هستند که وظیفه آن‌ها ایجاد جایگزینی برای گاز ایران، از طریق ساخت ایستگاه دریافت گاز در بندری در بصره در جنوب کشور است. ما قصد داریم یک ایستگاه دریایی برای دریافت گاز بسازیم و کمیته‌های ما مسئول بررسی چگونگی دریافت این گاز از طریق کشتی‌هایی هستند که با نیروی بخار حرکت می‌کنند. وی افزود: در حال حاضر وزارت نفت و برق، تصمیم قاطعی برای فراهم کردن زیرساخت‌هایی برای استقبال از کشتی‌های بخار قطری حامل گاز، برای تامین گاز مورد نیاز ایستگاه‌های برق دارند.

سالهاست که عراق با واردات ۱۲۰۰ مگابایت برق، به ایران متکی است و این علاوه بر گاز وارداتی از ایران برای تغذیه ایستگاه‌های برقی است.