وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ایران به دنبال تنش و جنگ نیست و اقدامات دولت مفتضح در حال خروج ترامپ اثری بر اراده مردم ایران نمی‌گذارد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در حاشیه نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس و در جمع خبرنگاران، روابط اقتصادی با همسایگان، پیگیری اقدامات ایران در خصوص شهادت سردار سلیمانی و دکتر فخری‌زاده و همچنین اجرای مصوبه هسته‌ای مجلس را از محور‌های گفتگو با اعضای این کمیسیون خواند و افزود: بحث‌های بسیار خوبی داشتیم و درباره اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش رو به نمایندگان گزارش دادم.

وی در خصوص اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها نیز گفت: وزارت امور خارجه صرف نظر از تحلیل خود، قانون کشور را اجرا خواهد کرد. معتقدیم مبنای دموکراسی همین است و دولت نیز اعتقاد دارد که قانون مجلس باید اجرا شود.

وزیر امور خارجه در خصوص اقدمات این وزارتخانه در پیگیری مقابله با آمر و عاملان شهادت سردار سلیمانی تصریح کرد: وزارت خارجه در سطح بین المللی و دو جانبه، پیگیری‌های حقوقی در داخل ایران و همچنین عراق انجام داده است که گزارش آن را به نمایندگان ارائه دادم.

ظریف در ادامه با تاکید بر حمایت ایران از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان در موضوع قره باغ، خاطر نشان کرد: مخالفت ما در حمله به مناطق مسکونی به ویژه شهر گنجه است که جزو میراث تاریخی است. وی ادامه داد: نمایندگان در خصوص برخی سوالات خود از پاسخ‌های بنده قانع شدند و در اکثر موارد سوالات نیز قرار شد که فکر کنند، سایر سوالات هم به صحن می‌رود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در واکنش به تحرکات ترامپ علیه ایران در روز‌های پایانی دولتش تصریح کرد: ایران نه به دنبال تنش و نه جنگ است، اما اقدامات دولت مفتضح در حال خروج ترامپ اثری بر اراده مردم ایران نمی‌گذارد.

ظریف خاطر نشان کرد: اگر کسی قصد تجاوز به ایران را داشته باشد باید سوابق تجاوز‌های پیشین را در نظر بگیرد، اما فکر می‌کنم در یکی دو روز باقی مانده از عمر دولت ترامپ، بازدارندگی ما به خوبی عمل می‌کند.

وی همچنین در خصوص انتخاب رایزن‌های بازرگانی در سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور نیز گفت: در سفرم به منطقه و روسیه موضوع اعزام رایزن بازرگانی را مخصوصاً برای کشور‌های هدف پیگیری می‌کنم، اما مسئولیت اعزام این رایزن‌ها بر عهده وزارت صمت است و وزارت خارجه نیز تمام همکاری‌ها را در این زمینه انجام می‌دهد.