روسای قوای سه گانه عصر دیروز و بعد از نشست مشترک که به میزبانی دستگاه قضا برگزار شد،‌ بر لزوم قطع وابستگی بودجه به نفت و تامین معشیت و سلامت مردم تاکید کردند.

رئیس جمهور در پایان نشست سران قوا با ابراز خوشحالی از نشست مجدد سران در یک فاصله زمانی کوتاه و گفت و گوهای خوبی که در این نشست انجام شد، گفت: مهم‌ترین مباحث مورد گفتگوی نشست سران قوا، سلامت، معیشت و بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه بود.

به گزارش ایلنا،  حسن روحانی گفت: در زمینه سلامت بحمدالله مردم کار بسیار بزرگی در این مدت انجام دادند. اجرای مطلوب و دقیق پروتکل‌های بهداشتی باعث شده آمار فوتی‌ها دومرتبه به سطح دورقمی برگردد و برای ما بسیار مهم است که این ‌آمار و روند کاهشی آن را پایدار نگه داریم.

روحانی با بیان اینکه مساله سلامت مردم و مقابله با کرونا جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه دولت است، اظهار داشت: در فضای مجازی صحبت‌ها و بحث‌هایی مطرح می‌شود، دغدغه‌هایی برای مردم درست می‌شود، اما بدون تردید یکی از مسائل مهم برای دولت در این مقطع تامین واکسن مورد نیاز برای مردم است.

رئیس جمهور ادامه داد: چه واکسن ساخت داخل، چه خرید واکسن از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد باشند، دولت در این زمینه قطعا اقدامات لازم را انجام خواهد دهد. دولت درخواست تهیه واکسن از کوواکس را مطرح و پول آن را هم پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسن از این طریق خریداری شده و در اختیار قرار می‌گیرد و واکسیناسیون انجام خواهد شد.

وی افزود: همچنین از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن هستیم. بنابراین می‌خواهم خدمت مردم عزیز بگویم در این زمینه اصلا نگرانی نداشته باشند.

روحانی تصریح کرد: مورد دوم مساله معیشت مردم است. به هرحال سه سال است که درگیر یک جنگ بزرگ اقتصادی بودیم و الحمدالله مردم با ایستادگی و مقاومت خودشان توانستند از پیچ و خم‌های بسیار پیچیده و سخت در این زمینه عبور کنند. لایحه بودجه تهیه شده توسط دولت و بررسی که مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه سال آینده انجام می‌دهد یکی از مسائل مهم در زمینه معیشت سال آینده مردم است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز هم با رئیس محترم مجلس و هم با رئیس محترم قوه قضاییه درباره آنچه که در لایحه دولت آمده بود و آنچه در کمیسیون تلفیق انجام می‌گیرد، بحث‌هایی داشتیم. تلاش ما این است که نظرات دولت و مجلس به هم نزدیک‌تر شود تا بتوانیم اهدافی که در این لایحه مورد نظر بوده با هم‌فکری بین دولت و مجلس و کمیسیون تلفیق محقق کنیم.

روحانی اضافه کرد: امروز تصمیم گرفتیم کمیسیون تلفیق و نمایندگان دولت جلسات بیشتری با هم داشته باشند تا انشاءالله بودجه به گونه‌ای تصویب شود که به نفع همه مردم، به نفع اقتصاد کشور و به نفع رشد و توسعه کشور باشد.

رئیس جمهور تصریح کرد: همه تلاش داریم که وابستگی بودجه جاری از درآمدهای نفتی را برای همیشه قطع کنیم و این کار در این دو سه سال اخیر به خوبی انجام گرفته است. انشاءالله امسال هم در بودجه همین‌طور خواهد بود. امیدواریم هزینه‌های جاری به نفت وصل نشود و از منابع دیگر تامین شود.

وی در توضیح سومین محور مباحث نشست سران قوا با اشاره به اینکه دولت در این سه سال با کمک مردم و هدایت مقام معظم رهبری توانست تحریم را کم اثر کند، گفت: البته آثار تحریم را نمی‌شود صفر کرد ولی اجازه ندادیم که دشمنان به اهداف شوم خود برسند. آنچه مورد نیاز ضروری مردم بوده، با همه سختی‌ها وارد کردیم. آن مقداری که لازم بوده، کالا صادر کنیم به هر قیمتی بود، انجام دادیم. البته مقداری با مشکلات توام بوده اما بحمدالله امسال هم تا این مقطعی که هستیم رقم صادرات و واردات قابل قبول است.

روحانی اضافه کرد: امروز همه نیازهای ضروری کشور یا خریداری شده و یا سفارشات لازم ثبت شده است. امروز در جلسه ستاد اقتصادی دولت که بحث می‌کردیم همه سفارشات مربوط به کالاهایی می‌شود که قرار است در سال ۱۴۰۰ وارد شود. بنابراین همه نیازهای مردم در سال ۹۹ هم خریداری شده و هم تامین شده و انشاءالله برای سال آینده هم انجام می‌گیرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: منطق ما در زمینه خودِ تحریم هم کاملا روشن است. تحریم یک عمل ظالمانه از سوی دشمنان ایران و مردم ایران است و این تحریم باید برداشته شود. تعهد در برابر تعهد؛ همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، هر گام عملی در برابر گام عملی.

روحانی تصریح کرد: خیلی دلمان می‌خواهد که در پایان دولت دوازدهم، وقتی در مرداد دولت را تحویل دولت سیزدهم دادیم، آن زمان هم از کرونا عبور و این معضل را مهار و کنترل کرده باشیم و هم انشاءالله از تحریم عبور کرده باشیم که دولت سیزدهم بتواند با جاده‌‌ای هموارتر انشاءالله کشور و همه اهداف ملی ملت بزرگ ایران را اداره کند.

خنثی سازی تحریم باید مورد توجه قرار گیرد

همچنین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری جلسات سران قوا و امیدبخش دانستن آن گفت: امروز انتظار مردم از قوای سه گانه و همه نهادهای حاکمیتی این است که در اقدامات خود امیدآفرین و گره گشا باشند و دغدغه‌های مردم نسبت به مسائل معیشتی را رفع کنند.

رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: هر چه اقدامات قوای سه گانه و مجموعه نهادهای حاکمیتی در حل مشکلات مردم بیشتر باشد، یاس و ناامیدی کمتر می شود.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ۱۹ دی خاطرنشان کرد: مساله خنثی سازی تحریم‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و تلاش همه دستگاه ها با تکیه بر شعار «ما می توانیم» این باشد که به دست توانای عزیزانمان مشکلات را حل کنیم.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: اکنون نیروهای جوان انقلابی، خبره، توانمند، کارآفرین، سرمایه گذار و مبتکرانی که می‌توانند در حوزه های مختلف فعال باشند و تولید را جهش دهند تا موانع تولید رفع شود، کم نداریم.

رئیس قوه  قضاییه اظهارداشت: مجموعه این اقدامات می‌تواند به خنثی سازی تحریم‌ها و بی اثر شدن تحریم ها منجر شود و این امر شدنی است و مدیران و کارآفرینان باید مجاهدت و فعالیت کنند و مورد پشتیبانی و حمایت  قرار گیرند.

وی با تاکید بر مقوله سلامت افزود: سلامت در نظام اداری کشور مورد توجه مردم است و در همه حوزه ها از جمله سلامت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید به این موضوع توجه شود و نظام سالم اداری را رقم  بزند که روابط براساس قانون استوار است و محصول آن رفع دغدغه و افزایش امید و اعتماد باشد.

رئیسی ابراز امیدواری کرد با همکاری قوا و همه نهادهای حاکمیتی تحت رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری دشمنان بیش از پیش ناامید و دوستان

امیدوار شوند.

 در حوزه راهبردها هماهنگی و هم‌نظری کامل میان قوا وجود دارد

 محمد باقر قالیباف رئیس قوه مقننه هم با تاکید بر اینکه هر سه قوه به دنبال این هستند که کاهش وابستگی به نفت را بیشتر از گذشته پیش برده و به صفر برسانند، گفت: واقعیت این است که این جلسات نسبت به گذشته با نزدیکی و تمرکز بیشتر برگزار می‌شود تا موضوعات مهم و اساسی کشور به‌شکل راهبردی و روشی در حوزه‌هایی که متمرکز به مسائل مهم کشور با اولویت حل مشکلات مردم است مورد بحث و تمرکز قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: بدون شک از موضوعات مهم امروز کشور بودجه است و بخش عمده‌ای از بحث جلسه سران را سند مالی بودجه به خود اختصاص داد. البته در حوزه راهبردها هماهنگی و هم نظری کامل میان قوا وجود دارد یعنی همین طور که رئیس محترم جمهوری اشاره کردند هر سه قوه به دنبال این هستند که کاهش وابستگی به نفت را بیشتر از گذشته پیش برده و به صفر برسانند.

 قالیباف ادامه داد: برای عدم وابستگی بودجه به نفت باید درآمد نفت را در هزینه‌های جاری خرج نکنیم و رئیس‌جمهوری هم به این موضوع تاکید کردند. از آنجا که باید به سمت کاهش فروش نفت برویم، این بارک الله و صد بارک الله دارد که در این مسیر گام می‌داریم و این یکی از محورهای مهم و اساسی در اصلاح ساختار بودجه و تورمی است که هر روز در کشور شاهد آن هستیم.

وی  اضافه کرد: در بودجه این اهداف مشترک است ولی اختلاف سلیقه برای رسیدن به این هدف وجود دارد. برای رفع این اختلاف‌ها مقرر شد در هفته آینده رئیس کمیته درآمد و کمیته مصرف بودجه و رئیس کمیسیون تلفیق در جلسه ای همراه با ستاد اقتصادی دولت شرکت کنند تا اختلاف سلیقه‌ها با همکاری و وحدت بیشتری رفع شود.

قالیباف بودجه ۱۴۰۰ را سند مالی دولت و سند ‌زندگی، معیشتی و سلامتی مردم دانست و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی در حوزه تولید و اقتصاد مقاومتی اصرار دارد فرمایشات رهبر معظم انقلاب را عملی کند و بر همین اساس اخذ مالیات در حوزه تولید در بودجه ۱۴۰۰ کاهش یافته است.

 در بخش سوداگری و دلالی شرایط سخت اعمال خواهد شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه متاسفانه در اقتصاد سوداگری و دلالی وجود دارد، گفت: ‌در بخش سوداگری و دلالی  شرایط سخت مالیاتی اعمال خواهد شد تا افرادی که پول بدون زحمت در بازار آشفته اقتصادی بدست آورده و سوء استفاده می کنند، دیگر اجازه فرار مالیاتی نداشته باشند.

قالیباف ضمن قدردانی از مردم برای رعایت پروتکلهای بهداشتی ‌ یادآور شد: با همت همه مردم و تلاشی که در طرح غربالگری شهید سلیمانی، ‌ همه ارکان دولت، کادر بهداشت و درمان و بسیج  انجام شد، امروز تعداد افرادی فوتی کشور بر اثر کرونا  دو رقمی شده و امیدواریم این عدد را به سمت صفر برسانیم.

 وی در عین حال گفت: البته این خطر هنوز وجود دارد و اگر مردم نسبت به کرونا بی توجهی کنند و با توجه به شیوع ویرس‌های جدید با جهش بیشتر، احتمال بازگشت در کمترین زمان ممکن وجود دارد.

رئیس مجلس ادامه داد: نمونه‌هایی از این ویروس جهش یافته کرونا وارد کشور شده و همه در اروپا شاهد اثرات بد این ویروس بودیم و رعایت این موضوع بسیار مهم و اساسی است و باید دقت شود در فصل زمستان از این فضا نیز عبور کنیم.