رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در شرایطی نیستند که بخواهند جبهه جنگی را باز کنند، اظهار کرد: مردم مطمئن باشند فرزندان سرباز و بسیجی‌شان غافلگیر نخواهند شد و اگر دشمن بخواهد حرکتی کند، او را از کرده‌اش پشیمان می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، امیر احمدرضا پوردستان در برنامه‌ای تلویزیونی درباره تهدیدات اخیر آمریکایی‌ها خاطرنشان کرد: احساس می‌کنم یک جنگ روانی است. آنها نگران بودند به خاطر سالگرد حاج قاسم تحرکاتی از سوی نیروهای ما صورت بگیرد.

وی افزود: آمریکایی‌ها بخشی از نیروهای خود را از عراق و افغانستان به خاطر امنیت خارج می‌کنند. اما من این را به ملت شریف عرض می‌کنم که تمامی حرکت آنها در منطقه و خارج از منطقه رصد و تحلیل می‌شود و متناسب با این حرکتی ظرفیت‌های آفندی لازم اتخاذ می‌شود.

ارتش متناسب با تهدیدات،  قابلیت‌ عکس‌‌العمل دارد

امیر پوردستان درباره اینکه آیا تغییر راهبرد ارتش به آفندی با تحولات اخیر منطقه نسبتی دارد، اظهار کرد: ارتش متناسب با تهدیدات، قابلیت‌های عکس‌‌العمل دارد. یعنی ارتش هم قابلیت‌های پدافندی دارد و هم در حوزه‌های آفند کار می‌کند؛ یعنی متناسبت با تغییرات ارتش ظرفیت‌های مناسب را در خود ایجاد کرده است و ماموریتی که به او ابلاغ می‌شود در حوزه جغرافیای داخلی و یا خارجی را انجام می‌دهد. ارتش این قابلیت را دارد که دست بلند نظام در حوزه هوایی، دریایی و زمینی باشد.

وی با بیان اینکه آرزو می‌کنیم خداوند توفیق ادامه راه سردار سلیمانی را به همه مشتاقان کرامت بفرماید» درباره آغاز همراهی ارتش و سپاه قدس توضیح داد: وقتی سال 2014 امریکایی‌ها با فضاحت منطقه را ترک کردند و مسئولیت و ماموریت فشار را به داعش سپردند، هم کمک تسلیحاتی می‌کردند و هم کشورهای منطقه پول می دادند و داعش در یک فرصت زمانی کوتاه توانست بخش‌های زیادی از سوریه و و یک سوم عراق را بگیرد.

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی ارتش افزود: شرایط وانفسایی بود و کار از دست همه خارج شده بود. وقتی گزارش ها خدمت فرمانده کل قوا رسید به این شکل بود که سوریه از دست رفته است و تا پشت کاخ بشار اسد آمده اند و عراق هم یک ماه دیگر کارش تمام است. حضرت آقا فرمودند مگر شما به خدا اعتقاد ندارید؛ به خداوند اتکا کنید و دنبال کار را بگیرید؛ این مسئولیت و ماموریت مهم را به مالک اشتر سپاه خود یعنی حاج قاسم سپرد.

وی خاطر نشان کرد: وقتی سردار سلیمانی وارد عراق شد یک وضعیت وانفسایی بود؛ مردم اینها را نمی دانند؛ ارتش ها قالب تهی کرده بودند و پادگان ها را رها کرده بود. بسیاری از مهمات و تجهیزات ارتش سوریه نیز در دستان داعش بود. رعبی که داعش ایجاد کرده بودند اینطور بود که مثل قوم مغول پیش از اینکه به شهری برسند مردم آنجا را تخلیه کرده بودند؛ در این وانفسایی اوج مدیریت، اقتدار و صلابت اینطور بود که اگر بخواهم یک جمله درباره سردار بگویم به کلام امیرالمونین استناد می کنم که می فرماید:  «عَظُمَ الْخالِقُ فی اَنْفُسِهِمْ، فَصَغُرَ ما دُونَهُ فی اَعْیُنِهِمْ» یعنی خدا اینقدر در جان او بزرگ است که دیگران رنگ می بازند.

امیر پوردستان افزود: او در چنین شرایطی آمد و اولین کاری که کرد به ارتش های مرده و بی روح عراق و سوریه جان داد. نیروهای مردمی را پای کار آورد. یکسری ظرفیت هایی در کشور بود. سپاه به عنوان یک نیروی عمده پشتیبان سپاه قدس بود و ارتش هم اعلام آمادگی کرد. در وهله اول پشتیانی لجستیکی را ارتش عهده دارشد. هواپیماهای ارتش مهمات و نفرات را از سوریه به دمشق منتقل می کردند. بخش زیادی از این امکانات و مهمات در کالیبرهای مختلف و انواع موشک ها توسط نیروی زمینی تامین می شد. روزانه چندین تریلی مهمات بارگیری می کردیم؛ بخشی در فرودگاه توسط هواپیماها بارگیری می شد و به دمشق می رفت. بخشی ر ا در مرز خسروی می‌بردیم و تریلی‌های عراقی بارگیری می‌کردند.