رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در زمینه کرونا هیچ نگرانی برای تولید و تهیه واکسن نداریم، گفت: هم بانک مرکزی و هم وزارت بهداشت درمان همه توان خود را به کار گرفتند و برنامه‌ریزی کردند هم واکسن از داخل و خارج در اختیار مردم قرار می‌گیرد و هم امیدواریم واکسن داخلی در ماه‌های آینده به تولید برسد.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی در جلسه دیروز هیات دولت افزود: یکی از اهدافی که از آغاز دولت دنبال می‌کردیم و امسال بیشتر به آن توجه داریم بخش سلامت مردم است. در طول هفت سال و چند ماه وقتی به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم، توان ما و تخت‌های بیمارستانی ما نسبت به قبل از سال ۹۲، دو برابر شده است. یعنی حدود ۳۶ هزار تخت بیمارستانی جدید آماده شده و حدود ۵۰ درصد تخت‌های قدیمی به طور کامل بازسازی شده است.

 جامعه پیام بودجه۱۴۰۰ را دریافت کرده است

وی با اشاره به ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس گفت: این بودجه پیام مهمی برای جامعه داشت و جامعه این پیام را دریافت کرده است. پیام بودجه این بود که سال ۱۴۰۰ با امسال و سال قبل هم از نظر سیاسی، هم اقتصادی و هم در تحولات بودجه عمرانی متفاوت خواهد بود و نشان می‌دهد شرایط چگونه است. این بودجه انتظار مردم را مثبت کرده و در سایه این انتظار مثبت، شاهد تحول مثبت در اقتصاد، کشاورزی و خدمات هستیم.

رئیس جمهوری با بیان این که در ۶ ماهه اول سال رشد اقتصادی مثبت بوده است، گفت: تا پایان سال هم رشد اقتصادی علیرغم مشکلات مثبت خواهد بود و اولین اثر آن را در تورم آذر ماه می‌بینیم که حرکت در تورم نقطه به نقطه شروع شده است و در مسیر مهار شتاب تورم خواهیم بود و آمار این ماه هم همین واقعیت را به ما نشان می‌دهد.

روحانی افزود: در بخش صنعت بیش از هزار و ۱۷۰ واحد صنعتی که راکد بوده در ۹ ماهه اول امسال فعال شده است و امیدوارم تا پایان سال این رقم به رقم سال گذشته نزدیک شود. در سال ۱۳۹۸ هم ۱۶۰۰ واحد صنعتی را فعال کردیم که امیدواریم در ماه‌های آینده شتاب بگیرد و به همان آمار سال گذشته نزدیک شویم.

 

نظرات دولت و مجلس درباره بودجه به هم نزدیکتر شد

وی ادامه داد: در زمینه بودجه جلسه خوبی را با رئیس مجلس و رئیس کمیسیون تلفیق و برخی از نمایندگان با معاون اول و رئیس سازمان برنامه و بودجه و تعدادی از وزیران داشتیم و با مباحثی که داشتیم، نظرات به هم نزدیک‌تر شد.

رئیس جمهوری گفت: اصول و چارچوب بودجه به گونه‌ای است که می‌تواند در سال آینده هم دستگیری خوبی برای قشر کم برخوردار داشته باشد. یکی از ویژگی‌های بودجه سال آینده پیش بینی ۲۵ درصدی افزایش برای حقوق بگیران و بازنشستگان و هم برای مستمری بگیران است.

رئیس دولت دوازدهم افزود: از طرف دیگر صنعت نفت تحرک بسیار خوبی خواهد داشت و در بودجه کاملا مشهود است که رقم تولید و صادرات نفت را با شرایط سال آینده پیش بینی کردیم و خود این تحرک بزرگی در زمینه اقتصادی به وجود خواهد آورد. همچنین منابع مورد نیاز ارزی و ریالی برای ما خواهد داشت.

روحانی با بیان اینکه ارزش پول ملی در بودجه سال آینده مدنظر بوده است، گفت: امیدواریم بتوانیم با چابک سازی دولت و واگذاری سهام و توسعه بازار سرمایه که امسال نقش بسیار ارزشمندی برای شادابی اقتصاد بورس داشت، در سال‌آینده هم اقتصاد کشور شاهد ثبات بیشتری باشد

 رئیس دولت تدبیر و امید فراز و نشیب را طبیعت بورس ذکر کرد و گفت: وقتی بورس را با یک سال گذشته مقایسه می‌کنیم معلوم است که در مجموع رشد خوبی داشته است و بازار بسیار مهمی برای جامعه است.

وی گفت: در جلسه دیروز در بسیاری از مسائل، نقطه نظر مشترک داشتیم و در مواردی که مورد بحث و سوال بود به جمع بندی خوبی رسیدیم که امیدواریم در کمیسیون تلفیق با حضور سازمان برنامه و بودجه، بتوانیم بودجه را در زمان مناسب دریافت کنیم و برای سال آینده برنامه ریزی کنیم.

هر روز بتوانیم تحریم را بشکنیم صهیونیسم و تندروها را شکست داده‌ایم

رئیس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنان خود سلامت و معیشت را دو اصل مهم تا پایان دولت برشمرد و اظهار داشت: دولت همه توان خود را برای کاهش آثار جنگ اقتصادی از یکسو و پایان بخشیدن به تحریم‌های ظالمانه به کار خواهد گرفت. هر روزی که بتوانیم که تحریم را بشکنیم، صیهونیسم، ارتجاع و تندروها را شکست داده‌ایم. این تحریم محصول صیهونیست‌ها، مرتجعان و تندروهای آمریکا بود.هر روز که پشت صیهونیست‌ها را به خاک بمالیم؛ خوشحال‌تر می‌شویم.

روحانی افزود: برخی می‌گویند یکی، دو روز عقب‌تر. شاید وضع آنها بهتر است. فشار تحریم روی مردم است و مردم روزانه آن را تحمل می‌کنند. برخی تاکید دارند آمریکا را تهذیب کرده و بگویند آمریکا خوب است و دولت بد است.

 سد خداآفرین می تواند ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی ما را آبیاری کند

روحانی با اشاره به آزادسازی مناطق اشغالی قره باغ و مناطق مرزی اظهار کرد: آزادی سرزمین‌های جمهوری آذربایجان در تحرکات اقتصادی موثر بود که اولین آن، توافق در خصوص سد خداآفرین بود که از برق و آب آن استفاده کنیم. این سد می‌تواند ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی ما را آبیاری کند.

وی با اشاره به افتتاح راه‌آهن خواف - هرات گفت: برای اولین بار با افغانستان از طریق ریل متصل شدیم. ان‌شاالله این ریل به مزار شریف رسیده و به آسیای مرکزی و ازبکستان می‌رسد. در جنوب شرق هم حرکت خوبی شروع شد و درباره دو مرز توافق شد که یکی افتتاح شده و دیگری در آینده بازگشایی خواهد شد.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه یکی از مسائل مهم دولت مبارزه با فساد و شفافیت است، گفت: کار این دولت در مبارزه با فساد و شفافیت را با گذشته مقایسه کنید. اولین کار بزرگ ما همین بود که فضای مجازی مناسب را هم برای کسب و کار و هم اطلاعات در اختیار مردم قرار دادیم. وقتی بودجه را به نمایندگان تقدیم کردیم، به کل مردم هم تقدیم شد. این مسئله قبلا نبوده است.

روحانی ادامه داد: شفافیت امروز برای این بود که همه فعالیت‌های اقتصادی را در اختیار مردم قرار دهیم. راه مبارزه با فساد شفافیت و مطلع بودن همه است. در زمینه دولت الکترونیک یکی از تلاش‌های ما این است که دولت الکترونیک در بخش‌های مختلف رشد کند.

 راه مبارزه با فساد شفافیت است

رئیس جمهوری ادامه داد: این مسئله قبلا نبوده که همه مردم بتوانند بودجه را مشاهده و در مورد آن بحث کنند. این که ما بتوانیم همه فعالیت‌های اقتصادی را از طریق فضای مجازی و از طریق دولت الکترونیک در اختیار مردم قرار دهیم راه مبارزه با فساد است. راه مبارزه با فساد شفافیت است و همه مطلع باشند و همه بدانند و بتوانند نقد و بیان کنند.

روحانی تاکید کرد: یکی از تلاش‌های ما این است که تا پایان این دولت، دولت الکترونیک در بخش‌های مختلف رشد کند که با این کار در سامانه تجارت، ‌حمل و نقل، مالیات و انبارها تحولی بزرگی خواهد شد. مردم در آینده نزدیک خواهند دید که همه کالاهای موجود از روی کشتی گرفته تا انبارهای مختلف اطلاعات آنها در اختیار مردم است که این جلوی فساد را می گیرد و این را دنبال می‌کنیم.

وی گفت: ما در زمینه مبارزه با فساد چهار لایحه معروف به FATF را به مجلس ارائه کردیم که مجلس تصویب کرد و ۲ لایحه دیگر هنوز باقی مانده که دستور اخیر رهبر معظم انقلاب در این زمینه راهگشا است که آن بهترین راه مبارزه با فساد است یعنی جایی است که همه حرکت‌های مالی و پولی را روشن می کند. ممکن است بعضی ها خوششان نیاید اما این راه مبارزه با فساد است.

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به اقدامات دولت در زمینه موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز و ادغام بانکها گفت: موسسات غیرمجاز دکان‌های فساد بودند که دولت برای بستن آنها هم از لحاظ مالی و هم از جهات دیگر هزینه‌های سنگینی تحمل کرد.

روحانی افزود: کار دومی که این روزها تکمیل و نهایی شده است موضوع ادغام بانک‌های نیروهای مسلح است. که این کار هم بسیار مهم بود که همه بانک‌ها یکجا جمع شوند و شرایط بهتری پیدا کنند. برخی از بانک‌ها که دچار مشکل بودند با این ادغام همه بانک‌ها یک شرایط مالی شفاف‌تر و روشن تر و مطمئن تری هم برای نیروهای مسلح و هم برای مردم بوجود خواهد آورد.

رئیس جمهور ادامه داد: از مبارزه با فساد گرفته تا چابک سازی دولت تا مساله کرونا و معیشت مردم و رونق تولید و مبارزه با تحریم و شکست تحریم همه اینها اهدافی است که تا روزهای آخر دولت با کمک مردم و حمایت و ارشادات رهبر معظم انقلاب ادامه می دهیم.