رئیس جمهور گفت: اگر ۱+ ۵ به کل تعهدات خود بازگردد ما هم در همان ساعت به کل تعهداتمان برمی‌گردیم. ما نشان دادیم که سخت و با وسواس مذاکره می‌کنیم اما اگر چیزی را امضا کردیم به عهد خود وفاداریم.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیات دولت گفت: اگر امروز فشاری هم روی ایران است از جانب استکباری است که متاسفانه هنوز چند هفته از دولتش باقیمانده؛ کسی که به هیچ چیز پایبند نبود. یاغی ترین و قانونشکن ترین آمریکایی رئیس جمهور آمریکا شده بود. ما امروز از آمدن آقای بایدن ذوق زده نیستیم اما قطعا از رفتن ترامپ بسیار خوشحالیم.

روحانی ادامه داد: دولت بعدی آمریکا خودش می داند که راه باز است، اگر مسیر درست را خواستند آماده است و اگر مسیر اشتباه را خواستند باز هم آماده است. امیدواریم رای مردم آمریکا به آقای بایدن برای دولت او مشخص باشد. مردم آمریکا به قانونگرایی و تعهد به پیمان ها رای دادند، نه قانون شکنی و پیمان شکنی، خواسته ما هم ثبات، امنیت، صلح در سراسر جهان و تعامل سازنده با همه کشورها است و آمریکایی ها می توانند مسیر تعامل را برگزینند.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی رسانه ها که متاسفانه بعضی از آنها داخلی هم هستند تحت تاثیر رسانه های ماهواره ای ضد ایران می گویند در بحث برجام شرایط فرق کرده و مثل سال ۹۴ نیست و ایران می گوید همه باید به تعهداتشان برگردند، یادآور شد: من هم این موضوع را قبول دارم که شرایط سال ۲۰۲۰ با شرایط ۲۰۱۵ متفاوت است اما نه در مسیری که آنها تفسیر می کنند. آن روزی که ما مذاکره می کردیم شمشیر شش قطعنامه سازمان ملل بالای سرمان بود اما امروز این شمشیر شکسته شده و نیست. آن روز شمشیر دومی به نام PMD بود که امروز شکسته شده، آن روز در افکار عمومی دنیا به غلط شایعه کرده بودند که ایران اگر تعهدی کند به آن عمل نمی کند اما ما در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور دنیاییم.

وی اضافه کرد: در حالیکه اگر آمریکا را کنار بگذاریم حتی ۱+ ۴ هم نتوانسته است به تعهدات خود درست عمل کند. پس ما نشان دادیم آن شایعه ای که ایران به تعهداتش عمل نمی کند درست نیست. ضمن اینکه آن روز۱+ ۵ روبروی ما بود ولی امروز آمریکا تنهاست و تمام کشورهای جهان به جز یکی دو کشور کوچک که مزدور آمریکا هم هستند، به آمریکا توصیه می کنند به برجام بازگردد.