دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چه بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شود و چه ترامپ تحریم‌ها تا چهار، پنج سال دیگر ادامه خواهد داشت.

به گزارش صداوسیما، محسن رضایی با تحلیل لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: اینکه فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در لایحه بودجه مبنای طرحریزی درآمد دولت باشد معنی‌اش این است که همچنان می‌خواهیم به روابط خارجی و رفتار کشورهای دیگر نگاه کنیم در حالی که کاملاً روشن است که چه بایدن تائید شود و چه ترامپ بتواند از دیوان عالی آمریکا اوضاع را برگرداند، تحریم‌ها تا چهار - پنج سال دیگر ادامه خواهد داشت.

رضایی هشدار داد: ترامپ جمهوری خواه و چه بایدن دمکرات در پی این هستند که تحریم‌های اقتصادی را به عنوان فشار روی گرده ملت ایران ادامه دهند و اینکه ما بخواهیم بودجه، مخارج و درآمدهای دولت را بر اساس اتفاقی از بیرون مرزها تعیین کنیم ریسک خطرناکی است و معلوم می‌شود که نمی‌خواهیم از تحولات درس بگیریم و روی پای خود بایستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: ساختار بودجه باید بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تنظیم شود در حالی که این کار انجام نشده است.

وی لزوم توجه به محرومیت و فقرزدایی را در لایحه بودجه ضروری دانست و گفت: دولت ایران یکی از دولت‌های ثروتمند است که با استفاده از شرکت‌های دولتی، معادن و املاک می‌تواند با توزیع عادلانه، شبیه آنچه در سهام عدالت انجام شد بخش عظیمی از محرومیت و فقر را در سال ۱۴۰۰ برطرف کند، اما چنین تحولی نیز در لایحه بودجه دیده نمی‌شود.

حمایت از مصوبه مجلس

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: از مجلس شورای اسلامی انتظار داریم که طبق اختیارات قانونی و توان خود، با اصلاح لایحه بودجه ۱۴۰۰ دو عامل جلب مشارکت مردم در سرمایه گذاری‌ها و رفع فقر را در آن اعمال کند.

رضایی، تصویب قانون اقدام راهبردی لغو تحریم‌ها در مجلس را حداقل سیلی به گوش آمران اوضاع اقتصادی و اقدامات تروریستی در کشورمان دانست.

وی با اشاره به تصویب این قانون گفت: چون این مصوبه مجلس را مغایر با سیاست‌های کلی ندیدیم، وارد بحث نشدیم و اصلاً چنین موضوعی را در دستور کار نگذاشتیم. این مصوبه، مطابق با سیاست‌های کلی امنیت ملی است.

رضایی افزود: توقف اجرای پروتکل الحاقی که ایران داوطلبانه آن را پذیرفته آن هم با شرایطی که مجلس برای طرف‌های اروپایی قرار داده مطابق با برجام است و تصویب این قانون، اقدام مطلوبی بود.

وی افزود: تجربه نشان داده است که اگر در روابط خارجی، دستمان خالی باشد به هیچ امتیازی نخواهیم رسید و هر چه از ابزار و امکانات بیشتری در مذاکرات برخوردار باشیم پیشرفت‌مان بیشتر است.