میخاییل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خواستار ادامه اجرای پروتکل الحاقی در مورد بازرسی‌های آژانس توسط ایران شد و در واکنش به طرح تازه مجلس در خصوص توقف اجرای پروتکل الحاقی گفت: در برخی موارد احساسات به یافتن راه حل کمک نمی‌کند.

به گزارش ریانووستی، اولیانوف روز دوشنبه گفت: اگر ایران اجرای پروتکل الحاقی توافقنامه پادمان‌های آژانس بین‎المللی انرژی اتمی را متوقف کند شفافیت اقدامات این کشور کاهش خواهد یافت و وضعیت پیرامون این کشور به شدت متشنج خواهد شد.

 وی یادآوری کرد: پروتکل الحاقی جزء اصلی توافقنامه هسته‌ای است. این پروتکل اطمینان به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تامین می‌کند. اگر اجرای این پروتکل از سوی ایران متوقف شود، فضای پیرامون این کشور به شدت متشنج می‌شود و سطح شفافیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاهش می‌یابد.

مقام روس افزود: همچنین بهانه‌های به مراتب بیشتری برای شایعه‌پراکنی مطرح خواهد شد که تشدید تنش‌ها را در پی خواهد داشت.

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین خاطرنشان کرد که این مسئله (توقف اجرای پروتکل الحاقی ازسوی ایران) ممکن است سبب بدتر شدن دورنمای بهبودی اوضاع پیرامون برجام شود.

 اولیانوف گفت: ما بر این باوریم که ادامه اقدامات راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران که از نظر ابعاد بی‌سابقه است، در وهله اول در راستای منافع تهران و جامعه جهانی است.

قوه مجریه و مقننه ایران تصمیمات سنجیده و دقیق بگیرند

وی افزود: به همین خاطر می‌خواهیم امیدوار باشیم که قوه مقننه و مجریه حکومت ایران (در مورد پروتکل الحاقی به توافقنامه پادمان های آژانس) تصمیمات سنجیده و دقیق بگیرند.

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به درخواست نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران در پاسخ به ترور شهید فخری زاده خاطرنشان کرد که در برخی موارد احساسات به یافتن راه حل کمکی نمی‌کند.

 اولیانوف روز یکشنبه نیز در توئیتر نوشت: در ارتباط با ترور دانشمند ایرانی، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران خواستار توقف اجرای پروتکل الحاقی و توقف بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران شدند.

وی افزود: علت و انگیزه این تقاضا قابل درک است اما احساسات و هیجانات همیشه به یافتن راه‌حل‌های درست کمک نمی‌کند. پروتکل الحاقی در جهت منافع همه از جمله تهران است.