فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینکه اخباری مبنی بر منع برخی از گزینه‌های احتمالی از کاندیداتوری چقدر جدی و ریشه‌دار است، گفت: ریشه‌ای دارد که ظاهرا به مقام معظم رهبری می‌رسد. البته من هم شنیدم که مقام معظم رهبری کسانی که از ایشان حکم داشتند و دارند را از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری منع کرده‌اند.

به گزارش نامه‌نیوز، عباس سلیمی‌نمین اخبار منتشر شده درباره منع شدن قالیباف از کاندیداتوری را صحیح ندانست و گفت: قطعا صحت ندارد. این منع به جاهایی مثل بنیاد مستضعفان و مثل آن مربوط است و گفته شده که این آقایان اگر می‌خواهند کاندیدا شوند اول باید استعفا دهند و نمی‌توانند که همزمان حکم رهبری را دارند، کاندیدای ریاست جمهوری شوند. وی البته احتمال ورود همزمان آقایان رئیسی و قالیباف به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را رد می‌کند.

این فعال سیاسی اصولگرا در این باره گفت: این گزاره دو تعارض با خرد جمعی داد. اول اینکه آقای رئیسی وارد قوه قضاییه شده، الان بر مسائل این قوه مشرف شده و اقداماتی را نیز برای سالم‌سازی این قوه آغاز کرده‌اند و راه درازی تا هدف دارند لذا خیلی مطابق خرد جمعی نیست که این قوه بسیار تعیین کننده و حساس را رها کنند و به بحث کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری وارد شوند. به نظر من اگر این کار را کنند با توجه به سوابقشان در این قوا و اقداماتی که آغاز کرده‌اند، اگر در نیمه راه رها کنند تاثیرات بسیار نامطلوبی خواهد داشت.  وی افزود: تعارض دوم این است که اگر چنین امری صورت بگیرد، طبیعی است که ما باید تلاش کنیم تا یک گزینه ارائه دهیم. یعنی ما عل القاعده برای اینکه به مردم برای انتخاب اصلح کمک کنیم، نباید گزینه‌های فراوان را پیش روی آنان قرار دهیم بلکه باید منصفانه و عادلانه قبل از ارائه کاندیداهای متعدد، به ائتلاف برسیم و یک شخصیت معرفی شود که بتواند نظر جامعه را به سوی خود جلب کند و مردم فرصت مطالعه درباره احوالات و سوابق او را داشته باشند. وقتی تعداد کاندیداهای زیاد باشد طبیعتا این کار سخت خواهد شد.

افراد کمتر احساس وظیفه کنند

سلیمی‌نمین تاکید کرد: افراد باید نهضت کاندیدا نشدن را داشته باشند؛ باید سعی کنند که کمتر احساس وظیفه کنند و هر کسی به صحنه نیاید؛ بنابراین حتی اگر قرار باشد که آقای رئیسی و آقای قالیباف کاندیدا شوند حتما باید در پشت صحنه ائتلاف کنند. البته بعید می‌دانم که آقای رئیسی با توجه به جایگاه حساس خود در این خصوص اقدام کنند.

وی در پاسخ به اینکه کاندیداتوری آقای قالیباف در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر منطقی است؟ گفت: وضعیت آقای قالیباف فرق می‌کند. او چند ماه است که در رأس یک قوه قرار گرفته و اینگونه نیست که مثلا تجربیات بسیار زیادی درباره قوه مقننه داشته باشند و ما نادیده گرفتن این تجربیات را خلاف عقل و منطق بدانیم. آقای قالیباف یک مدتی در قوه بوده‌اند و این ضرورت احساس شود، درباره ایشان منعی نیست. البته اگر فرد توانمندتر و لایق‌تر از آقای قالیباف باشد، قطعا ماندن قالیباف در قوه مقننه ضروری خواهد بود. اما اگر فرد توانمندتری نداشتیم خیلی خلاف منطق نیست که اواز قوه مقننه بیاید و در قوه‌مجریه قرار بگیرد.