رئیس‌جمهور، گفت: پیروزی بر کرونا نیازمند کارزاری مبتنی بر «همبستگی» میان حاکمیت، همبستگی در میان نهادهای مدنی داوطلب و درنهایت همبستگی مابین شهروندان و حاکمیت است.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی عصر دیروز در جلسه بررسی نهایی دستورالعمل‌های «طرح جامع اعمال محدودیت‌های پویا در مقابله با کرونا» که با اجرای آن از روز شنبه هفته آینده، محدودیت‌های شدید در شهرهای مختلف کشور به اجرا گذاشته می‌شود، تاکید کرد: بسیج همگانی باید به آمادگی ملی برای مبارزه با بیماری بینجامد و در این مسیر نیازمند ایجاد «آمادگی ملی» برای مبارزه با بیماری هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نباید اجازه داد رقابت‌های سیاسی، «احساس رهاشدگی» در شهروندان را تقویت کند؛ بسیج عمومی و همکاری و همراهی گسترده مردم و نهادهای مسئول در اجرای طرح جامع مقابله با کرونا را برای مهار موج سوم این بیماری در کشور ضروری خواند و با برشمردن وظایف دقیق هر یک از بخش‌ها و نهادهای مسئول، از آنها خواست هماهنگ، متحد و با اراده قوی، تلاش خود را در مسیر خدمت به سلامت مردم، مضاعف کنند.

وی تصریح کرد: تمام دستورالعمل‌ها در خصوص اجرای این طرح برای شهرهای در وضعیت قرمز، نارنجی و زرد، باید به روشنی و دقیق، تا صبح چهارشنبه به اطلاع مردم برسد و به مراکز ذی‌ربط ابلاغ شود.

وی گفت: همچنین ضروری است به تمامی مشاغل، کارکنان، کارگران و کسب و کارها، مراکز آموزشی و گروههای که در طرح از آنها یاد شده، از طرف دستگاه‌های مسئول ابلاغ‌های لازم انجام گیرد.

 روحانی تصریح کرد: برای مهار موج سوم ویروس کرونا که با توجه به افزایش قدرت شیوع و بیماری‌زایی آن، بسیار سنگین‌تر از قبل است، همگان باید مقررات و دستورالعمل‌های مقابله با کرونا را به عنوان وظیفه‌ای شرعی و اجتماعی رعایت کنند.

روحانی با اشاره به اینکه «در برابر کرونا یا همه بازنده‌ایم و یا همه پیروز» و دولت به دنبال پیروزی ملی و سلامتی برای همه است، تصریح کرد: بی‌تردید در تحریم و فشار حداکثری، هر تصمیمی برای مهار بیماری به «تصمیم سخت» بدل می‌شود اما اولویت نخست در انتخاب‌های سخت و تعیین سیاست‌های بهینه، «جان عزیز» هر ایرانی است.

رئیس‌جمهور با تاکید مجدد به همه سیاسیون، رسانه‌ها و صاحبان تریبون‌ها برای اینکه عرصه مقابله با کرونا و حفظ سلامت مردم را به میدان کشکمش‌های سیاسی تبدیل نکنند، یادآور شد: دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا طی 9 ماه گذشته، فارغ از جریان‌سازی‌های سیاسی و حاشیه‌پردازی‌های رسانه‌ای، به طور هماهنگ و منسجم در مسیر خدمت به سلامت مردم کار خود را انجام داده و هیچ گاه اجازه نداده‌اند این کشمکش‌ها و حاشیه‌پردازی‌ها مسیر خدمت را مختل کند.

 روحانی تصریح کرد: همه ما به نوبه خود در قبال جان و سلامت یکدیگر مسئولیت داریم و باید به یکدیگر در این مبارزه نفس‌گیر کمک کنیم و همه دستگاه‌های دولتی همانطور که در 9 ماه گذشته با اولویت قرار دادن مقابله با کرونا در شرایط تحریمی، تمامی همت و اراده خود را برای تضمین سلامت مردم به کار گرفته در این بسیج عمومی، پررنگ تر و قوی تر از گذشته در کنار وزارت بهداشت و درمان خواهد بود.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی دقیق و به‌موقع درباره جزئیات این طرح و جلب همکاری و همراهی مردم گفت: کمیته تبلیغات موظف است به روشنی و شفافیت با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای کشور و رسانه ملی و فضای مجازی مردم را نسبت به این طرح آگاه کند به طوری که هیچ‌کس نباید نسبت به این موضوع دارای ابهام باشد.

روحانی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی در این راستا باید در یک مسیر واحد هدفمند انجام گیرد و از اظهارنظرهای متناقض و یا مشکوک و ابهام‌برانگیز که باعث مشوش شدن افکار عمومی می‌شود، پرهیز شود. در همین راستا، تخلف از مقررات بهداشت عمومی باید به عنوان ضدارزش در فرهنگ عمومی جامعه تثبیت شود و موارد تخلف، به عنوان تعرض به حق‌الناس و حقوق عمومی مطرح شود.

رئیس‌جمهور گفت: نیروی انتظامی و بسیج ضروری است اجرای کامل و بدون استثنا، تصمیمات انضباطی مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و محدودیت شدید بهداشتی را اجرا کرده و ضابطین نسبت به جریمه اقلیت بسیار کوچک متخلفین که امنیت بهداشتی جامعه را به خطر می‌اندازند، اقدام کنند.

 روحانی گفت: وزارت بهداشت و درمان نیز همانطور که در بیانیه‌ام به آن اشاره کردم به طور کامل و بدون اغماض، طرح نظارت بر قرنطینه مبتلایان و شناسایی حلقه تماس و هشدار و در صورت لزوم جریمه را اجرا کند.

رئیس‌جمهور قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا را نیز موظف کرد اجرای همه مصوبات ستاد ملی از سوی دستگاه‌های مسئول را پیگیری، رصد و گزارش آن را ارائه کند.

 روحانی گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز موظف است اعتبارات مورد نیاز وزارت بهداشت و درمان و دیگر دستگاه‌های مسئول در امر مقابله با کرونا را به فوریت تأمین کند.