برنا نوشت: عضو پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصولگرایان در راستای منافع جناحی خودشان نظر می‌دهند و احتمالا بر این باورند که اگر مذاکره‌ای، صورت ‌گیرد روی انتخابات ۱۴۰۰ تاثیرگذار باشد. بنابراین اصولگرایان می‌گویند مذاکره برای ما خوب است اما برای رقیب و جناح مقابل بد است.

حمیدرضا ترقی، فعال سیاسی اصولگرا، در گفت‌وگویی اشاره کرد که متأسفانه هر وقت مذاکرات توسط اصلاح‌طلبان صورت گرفته ما خسارت دیده‌ایم. او همچنین گفته است که اگر مذاکره‌کنندگان اصولگرا باشند، مذاکره اشکالی ندارد.

در این ارتباط محمد هاشمی رفسنجانی، عضو پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره صحبت‌های حمیدرضا ترقی، گفت: تجربه‌ای که بنده از مذاکره دارم این است که مقام معظم رهبری به سعید جلیلی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، اجازه مذاکره داده بودند و استراتژی را نیز برد-برد تعیین کرده بودند به بیانی مسئله، برد-برد در مذاکره را رهبری تعیین کردند و بعدها، دولت روحانی، آن را ادامه داد، منشأ اصلی آن جلیلی بود که می‌خواست مذاکره کند.

او افزود: در زمان مذاکره جلیلی حضور نداشتیم اما براساس اخبار و رسانه‌ها، از آن مذاکرات، تقریبا هیچ حاصلی نصیب کشور نشد که اثراتی نیز به دنبال داشت. البته وقتی ترقی می‌گوید مذاکرات اصلاح‌طلبان خسارت‌زا بود، باید بگوید چه خساراتی بوده؟ اگر منظورشان برجام است باید گفت که برجام، بهترین سند بین‌المللی است که جمهوری اسلامی، پس از انقلاب داشته است.

هاشمی ادامه داد: حال بدعهدی آمریکا به ویژه شخص ترامپ، بحث جداگانه‌ای است چراکه ترامپ نه تنها از برجام بلکه از بسیاری توافقات بین‌المللی از جمله یونسکو و معاهده پاریس و غیره خارج شده است.

هاشمی عنوان کرد: بنابراین اگر اصلاح‌طلبان در دولت روحانی مذاکره کردند و به نتیجه مطلوب رسیدند، نتیجه‌ای که بسیاری از مقامات و مسئولان کشور، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در زمان خودش، آن را تایید کردند و برجام را بهترین سند دانستند اما در مقابل تجربه جلیلی هم قرار داشت که مذاکره در بغداد و ترکیه و غیره تجربه‌های ناموفقی بود.

این چهره سیاسی ادامه داد: به هر حال اصطلاحاتی مانند کاسبان تحریم و غیره در ادبیات ما پیدا شده که عده‌ای، از این نوع مسائل تحریمی و مذاکره برای منافع جناحی خود استفاده می‌کنند؛ حال اینکه بر سر مردم چه می‌آید، برایشان مهم نیست.