عضو مجمع روحانیون مبارز جزییات جلسات اخیر این مجمع در خصوص انتخابات و همچنین تشکیل کمیته انتخاباتی این تشکل سیاسی اصلاح‌طلب را تشریح کرد.

محمدعلی ابطحی در گفت‌وگو با ایلنا، در خصوص آخرین فعالیت‌های مجمع روحانیون مبارز، روند جلسات و تصمیم‌گیری آن‌ها در خصوص انتخابات، گفت: مسئله انتخابات از چند جلسه قبل مطرح بود، البته نه به صورت جاری که اکنون بحث آن وجود دارد و یا موضوع بحث هم شرکت در انتخابات یا معرفی کاندیدا باشد، بلکه بیشتر از همه حساسیتی نسبت به اصل انتخاب کردن و حقوق مدنی مردم و تحقق جمهوریت بود که اعضا احساس می‌کردند جمهوریت نظام دچار یک آفت شدید شده است.

ابطحی افزود: مجموعه دیدگاه‌ها این بود که این مسئله در طول این ایام دچار خلل شده و بخش جمهوریت دچار آسیب فراوان شده، لذا لازم است که مجمع روحانیون مبارز به عنوان یک مجموعه فعال در عرصه سیاست دیدگاه خود را نسبت به اصل انتخاب کردن، انتخابات، قدرت انتخابات و توجه به مردم را بازتاب داده و دنبال کند.

عضو مجمع روحانیون مبارز با اشاره به بیانیه اخیر موسوی خوئینی‌ها، بیان داشت: بعد از انتشار بیانیه آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها اگرچه آن بیانیه، بیانیه مجمع نبود اما یک خیز جدیدی این مسئله گرفت و موضوع در جلسات مجمع روحانیون که خود آقای خوئینی‌ها هم در آن حضور داشتند، به صورت جدی‌تری مطرح شد و اکنون چند جلسه است که در مورد این موضوع صحبت می‌شود.

وی با اشاره به ناامیدی در میان اعضای مجمع روحانیون، گفت: اگرچه در همان جلسه هم مطرح شد که این امیدواری به یک تغییر در روش حاکمیت به چشم نمی‌خورد اما می‌توانستیم این پیش‌فرض را کنار بگذاریم و بگوییم که می‌توان برای احقاق حقوق مردم و زمینه‌سازی برای حضور مردم فعال بود تا ببینیم که این تصویری که ما اکنون داریم همچنان درست است و یا خیر. به عبارت دیگر باید بسنجیم و ببینیم که مزه انتخابات مجلس یازدهم به مذاق حاکمیت خوش آمده است و برای آینده هم می‌خواهد همین گونه ادامه دهد یا خیر؟

ابطحی با تاکید بر اینکه یکی از عوامل اصلی افزایش مشارکت در انتخابات این است که مردم احساس کنند که شرکت و حضور آن‌ها در انتخابات موثر است، اظهار کرد: به همین دلیل قرار شد که کمیته‌ای در مجمع روحانیون مبارز تشکیل شود تا در این کمیته بحث‌ها درخصوص اینکه ما چگونه می‌توانیم موانع مشارکت فعال خودمان و جامعه را از سر راه برداریم بحث و بررسی صورت گیرد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان بیان داشت: همه عوامل در اختیار ما نیست، بخش مهم این مسئله در دست حاکمیت است و باید ببینیم که چقدر از این حضور استقبال خواهد شد. این مسیری است که باید طی کنیم تا بعد از آن مشخص شود که در انتخابات آینده چه شیوه و مسیری را باید در پیش بگیریم و چه راهکارهایی باید برای ادامه مسیر در نظر گرفته شود.