پس از صدور فرمان فرمانده معظم کل قوا به رئیس ستادکل نیروهای مسلح، تمام مراکز درمانی و بیمارستان‌های نیروهای مسلح با حداکثر ظرفیت در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت.

روز پنجشنبه، ستادکل نیروهای مسلح طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «پیرو پذیرش و ارائه خدمات درمانی به مبتلایان ویروس کرونا در ۸ ماه گذشته توسط بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیروهای مسلح، پس از صدور فرمان فرمانده معظم کل قوا به سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح درتاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ کلیه مراکز درمانی و بیمارستان‌های نیروهای مسلح با حداکثر ظرفیت در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفت.»

با صدور این فرمان در هفته گذشته، مقامات ارشد نیروهای مسلح کشور من جمله سپاه و ارتش آمادگی خود برای این منظور را اعلام کردند. در همین ارتباط سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران از دستور پنجشنبه‎شب سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران به ستاد فرماندهی کل و کلیه فرماندهان نیروها و سپاه‌های استانی و همچنین رئیس سازمان بسیج مستضعفین برای خدمت‌رسانی فراگیر به مبتلایان به کرونا در سراسر کشور خبر داد.

وی گفت: بر اساس دستور فرمانده کل سپاه مقرر شده کلیه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های حوزه بهداشت، درمان و علوم پزشکی این نهاد به بیماران کرونایی اختصاص پیدا کند.

به گفته وی بدین ترتیب، همگی حوزه بهداشت، درمان و علوم پزشکی سپاه پاسداران، شامل منظومه مراکز درمانی و بیمارستان‌های ثابت و سیار(صحرایی)، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله الاعظم(عج) با آرایش جدید و همه جانبه، عملیاتی و در امتداد خدمت‌رسانی‌های هشت ماه گذشته به ارائه خدمات درمانی مورد نیاز به مبتلایان ویروس کرونا می‌پردازند.

سخنگوی سپاه پاسداران هچنین تقویت اقدامات دفاع زیستی و سازماندهی و نقش آفرینی‌های بسیجیان در مقابله با موج جدید بیماری کووید 19 برای ارائه خدمات بهداشتی پیشگیرانه و تامین و توزیع اقلام مورد نیاز مردم در سراسر کشور مانند ماسک و مواد ضد عفونی را از موضوعات مورد تاکید فرمانده کل سپاه در این دستور عنوان کرد.

ارتش اعلام کرد که همه مبادی بهداشتی و درمانی این نهاد با آمادگی صددرصدی تمامی ظرفیت بیمارستان‌ها و امکانات درمانی این نهاد را با برنامه‌ریزی جدید و متناسب با افزایش نیازها در خدمت به مردم به کار می‌گیرند

لبیک ارتش

در پی صدور فرمان رهبری، امیردریادار سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش نیز لبیک این نهاد به دستور رهبری را اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی ارتش، وی گفت: از آنجایی که ویروس منحوس کرونا شیوع فراوانی پیدا کرده است و فرماندهی معظم کل قوا در فرمان اخیر ابلاغ فرمودند که امکانات بهداشتی نیروهای مسلح به صورت کامل در اختیار ستاد ملی مبارزه با کرونا و در خدمت مردم قرار گیرد، ما نیز همزمان با طی مراحل دریافت ابلاغیه فرمان فرماندهی معظم کل قوا از ستاد کل نیروهای مسلح، بلافاصله در ارتش جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم را انجام دادیم که اهم آن سیاست‌گذاری و ابلاغ سامانه بهداشت و درمان ارتش در مکاتبه‌ای با همه مبادی بهداشتی و درمانی نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی بوده است.

وی ادامه داد که در این مکاتبات اعلام شده که همه مبادی بهداشتی و درمانی ارتش با آمادگی صددرصدی تمامی ظرفیت بیمارستان‌ها و امکانات درمانی این نهاد را با برنامه‌ریزی جدید و متناسب با افزایش نیازها در خدمت به مردم به کار گیرند.

وی به فرمان زمستان گذشته رهبری در ارتباط با کرونا و میدان‌داری نیروهای مسلح برای مهار آن نیز اشاره و اظهار کرد: در اسفندماه سال ۹۸ نیز پس از شیوع بیماری کرونا، فرماندهی معظم کل قوا تدابیر جدیدی به ستادکل نیروهای مسلح ابلاغ فرمودند که قرارگاهی در سطح ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شود و خدمات نیروهای مسلح را به مردم توسعه دهند و اقدامات لازم را به عمل آورند؛ بر مبنای این تدبیر امکانات بهداشتی نیروهای مسلح به ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران در سطح کشور گسترش فوق‌العاده‌ای پیدا کرد به طوری که ۳۸ بیمارستان و ۱۲ هزار نفر از کادر درمانی ارتش در خدمت مردم شریفمان قرار گرفت و صدها تیم پزشکی سیار برای کنترل بیماری و بیماریابی شکل گرفت.

پس از صدور فرمان فرمانده معظم کل قوا به سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح درتاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ کلیه مراکز درمانی و بیمارستان‌های نیروهای مسلح با حداکثر ظرفیت در اختیار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفت

آمادگی لحظه‌ای بیمارستان‌های صحرایی

امیر دریادار سیاری درباره فعالیت‌های ارتش در این خصوص توضیح داد: نقاهتگاه‌های بزرگ و کوچک در سطح کشور در استان‌هایی که ارتش جمهوری اسلامی در آنجا مستقر است شکل گرفت و دیدیم که یک نقاهتگاه ۲۰۰۰ تخت خوابی در کمترین زمان ممکن در تهران ایجاد شد. همچنین رفع آلودگی در شهرها به ویژه قسمت‌هایی که شیوع بیماری بیشتر بود در سطح وسیعی انجام شد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش ادامه داد: تاکنون هم برابر همان دستور قبلی امکانات بهداشت و درمان ارتش جمهوری اسلامی ایران تحت کنترل عملیاتی قرارگاه پدافند زیستی حضرت امام رضا(ع) ستاد کل نیروهای مسلح در حال انجام ماموریت است.

فرمانده قرارگاه پدافند زیستی ارتش تاکید کرد: این قرارگاه همزمان با دغدغه خدمت به مردم شریفمان، حفظ سلامتی و مصونیت تمامی کارکنان پایور و وظیفه ارتش جمهوری اسلامی از ابتلا به بیماری کرونا را نیز مد نظر دارد چراکه توان دفاعی ما به هیچ عنوان نباید ضعیف شود که الحمدالله در این زمینه بسیار موفق عمل کرده‌ایم.

دریادار سیاری با بیان اینکه بیمارستان‌های صحرایی ما آمادگی لحظه‌ای دارند که هر جا لازم شود برپا شوند، تصریح کرد: از آنجایی که نقاهتگاه‌ها در یک مقطع زمانی مورد استفاده قرار نگرفت، برخی از آن‌ها برابر درخواست سامانه بهداشت و درمان و دانشگاه‌های استان‌ها جمع شد، اما این آمادگی وجود دارد که هر جا لازم باشد در مقیاس کوچکتر که کاربر بیشتری داشته باشد با سرعت بیشتری نقاهتگاه شکل بگیرد.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب بهداشتی پادگان‌ها در سطح ارتش گفت: از اسفندماه سال گذشته و از بدو شیوع ویروس کرونا، وضعیت پادگان‌های ما از نظر کنترل بیماری کرونا مطلوب‌ترین وضعیت را داشت و این را اعلام می‌کنیم که با توجه به اقدامات شایسته‌ای که مبادی بهداشت و درمان ارتش فراهم آورده‌اند، امروز هم بهترین وضعیت را از نظر بهداشتی و کمترین آسیب را در زمینه بیماری کرونا داریم و هدف ما همین است که به بهترین نحو ممکن این بیماری را کنترل کنیم تا ضمن کمک به سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی و محور، توان رزمی ما نیز حفظ شود.

دریادار سیاری خاطرنشان کرد: باز هم تاکید می‌کنیم، پادگان‌ها قطعا بهترین مکان برای کنترل بیماری کرونا هستند.