رئیس جمهوری با اشاره به هجمه مخالفان به دولت با طرح انتقاد که «نگاه دولت به بیرون است»، گفت: این حرف نادرست، ناصحیح، غلط، تحریف کننده را تکرار نکنید و نگویید نگاه دولت به بیرون است. البته نگاه دولت این است که باید با دنیا تعامل کرد و هزار بار دیگر هم ما این را تکرار می‌کنیم.

حسن روحانی در جلسه دیروز هیأت دولت، با تاکید بر اینکه ما جنس وارد و صادر می‌کنیم و بر این اساس باید با دنیا تعامل داشته باشیم، افزود: ما گفته‌ایم تعامل سازنده، رهبر انقلاب اسلامی تصریح کردند و فرمودند «تعامل گسترده سازنده.»

رئیس دولت دوازدهم با اشاره به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: ما امروز ۳۵۰ شرکت شتاب‌دهنده دانش‌بنیان داریم. در روز اول این دولت یک شرکت دانش‌بنیان هم نداشتیم.این شرکتها ۹۵ برابر شده‌اند که نشان می‌دهد نگاه به داخل کشور و دانشگاه‌ها است.

وقتی یک شرکت واگذار می‌شود اینقدر اما و اگر گفته می‌شود، شرکت‌های بعدی برای واگذاری وارد نوبت نمی‌شوند؛ تا زمانی که اقتصاد و تولید در اختیار دولت باشد، مسائل کشور حل نمی‌شود

تولید و اقتصاد به مردم واگذار شود

وی بیان کرد: ما می‌گوییم سهام، شرکت‌ها و کارخانجات باید به مردم واگذار شود سیاست‌های اصل ۴۴ باید اجرا و پیاده شود، مدیران کشور را دلسرد نکنید، اگر هم در موردی در واگذاری اشکالی ایجاد شده باید رفع شود اما اصل واگذاری‌ها نباید زیر سوال برود.

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: البته امر زیرساختی یا کارخانه‌های تولیدات صنایع مادر و مهم را دولت باید به عهده بگیرد، یا سرمایه‌گذاری در مناطق محروم که مردم عادی نمی‌توانند و به صرفه نیست دولت باید به عهده بگیرد اما سایر امور را باید به مردم واگذار کنیم، باید کارها تسهیل شود تا مردم برای مشارکت و سرمایه‌گذاری تشویق شوند.

روحانی ادامه داد: وقتی یک شرکت واگذار می‌شود اینقدر اما و اگر گفته می‌شود، شرکت‌های بعدی برای واگذاری وارد نوبت نمی‌شوند؛ تا زمانی که اقتصاد و تولید در اختیار دولت باشد، مسائل کشور حل نمی‌شود؛ نظر دولت این است که تولید و اقتصاد را جز در امور خاص که دولت باید بر عهده بگیرد، به مردم واگذار شود تا بتوانیم حرکت خود را در سال «جهش تولید» تسریع کنیم.

در جنگ اقتصادی هستیم، نه تحریم اقتصادی

روحانی با بیان اینکه نیازمندی ارزی دستگاه‌های کشور با آنچه امروز برای آنها تامین می‌شود مقداری فاصله دارد که شریط موجود باعث ایجاد فاصله شده است، گفت: در بسیاری از مشکلات امروز باید آدرس صحیح به مردم بدهیم که چرا این مشکلات وجود دارد. یک مشکلات ساختاری از قدیم بوده و ممکن است مشکلات مدیریتی هم وجود داشته باشد، مهم این است که باید ببینیم درصد اینها در این شرایط جنگ (اقتصادی) به چه میزان است؛ برخی دوباره شرایط کنونی را با شرایط تحریم مقایسه نکنند.

رئیس دولت دوازدهم گفت: در شرایط جنگی قرار داریم که از سال ۱۳۹۷ آغاز شده است؛ واقعیت‌های جامعه را تحریف نکنیم، همان طور که رهبری فرمودند واقعیت‌های دفاع مقدس نباید تحریف شود امروز هم در جنگ اقتصادی واقعیت‌ها نباید تحریف شود باید به همان صورتی که هست مبدا تاریخ و مقدار (مشکلات) باید برای مردم تبیین شود.

همان طور که رهبری فرمودند واقعیت‌های دفاع مقدس نباید تحریف شود امروز هم در جنگ اقتصادی واقعیت‌ها نباید تحریف شود باید به همان صورتی که هست مبدا تاریخ و مقدار (مشکلات) باید برای مردم تبیین شود

روحانی افزود: تحریم هم در سال‌های قبل بوده، گاهی تحریم بیشتر و گاهی هم کمتر شده است. اما جنگ اقتصادی از سال ۱۳۹۷ شروع شده است. نباید آدرس و تاریخ اشتباه داده و تحریف شود بلکه باید واقعیت‌ها را برای مردم بیان کنیم.

نظر روحانی درباره مناظره ترامپ و بایدن

رئیس شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در شرایطی هستیم که هر روز یک توطئه جدیدی توسط آمریکا دنبال می‌شود. آنها در شرایط بسیار سختی گرفتار شدند. اگر مردم مناظره انتخاباتی دیشب را دیده یا امروز ببینند و بخوانند، متوجه می‌شوند که گرفتار شدند. بدترین مدیریت در کرونا را داشتند، بدترین بیکاری دامن آنها را گرفته و ناامنی از شرایط قبل بدتر است.

روحانی با بیان اینکه دولت آمریکا در سیاست خارجی هیچ پیروزی به دست نیاورده و ناموفق بوده است، عنوان کرد: نه فقط در مورد ایران بلکه در منطقه پاسفیک، اروپا و نفتا هم ناموفق بوده‌اند. کشوری که این همه مشکلات و مسائل دارد، طبیعی است که می‌خواهد این مشکلات را به بیرون آمریکا ببرد. علیه ایران توطئه و مشکل ایجاد می‌کند.

کالاهای اساسی را تامین کردیم

رئیس‌جمهوری در جلسه دیروز هیأت دولت به رأی اعتماد مجلس به وزیر جدید صمت نیز اشاره کرد و افزود: وزارت صمت دستگاهی است که به طور مداوم و ساعتی باید مراقب باشد چه کالایی در بازار موجود است و یا چه کالایی کمیاب است کدام کالا باید خریداری و وارد شود و چه کالایی دراولویت است.

وی با بیان اینکه علیرغم کرونا و تحریم در کالاهای اساسی دچار مشکل نبودیم و این کالاها به موقع وارد بازار شده است، افزود: شاید در قیمت‌ها اشکالاتی وجود آمده که موضوع دیگری است اما تهیه کالاهای اساسی و ضروری برای کشور بسیار مهم است که ما هم در شرایط سخت کرونا کالاهای بهداشتی و داروی مورد نیاز مردم را تامین کردیم و در این مسیر حرکت درستی انجام دادیم.  

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: بسیار مهم است که در شرایط جنگ از بازار، انبارها و گمرکات مراقبت کنیم؛ این تصمیماتی که در روزهای اخیر در دولت گرفته شده برای این است که بانک مرکزی وگمرک کمک کنند تا کالاهای دپو شده که مجموعا ۸ میلیون تن است و ۳ و نیم میلیون تن آن کالای اساسی است را بتوانیم آزاد کنیم.

روحانی ادامه داد: کالا خریداری شده، با کشتی حمل شده و در بندر پیاده شده و در آنجا انبار شده، و امروز نمی‌تواند از گمرک خارج شود که البته برخی مشکلاتی دارد که باید حل و فصل شود منتها باید به این کار سرعت ببخشیم تا وزارت صمت بتواند به‌خوبی نظارت دقیق را بر بازار و انبارها داشته باشد.